Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

piyasadaki konut şantiyelerinde projeler kimler tarafından çiziliyor?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
89 kez görüntülendi
2 hafta önce Proje&Tasarım kategorisinde barış ehi C14 (5 puan) tarafından soruldu
hem proje çizip hem sahada olmak mümkün müdür?

Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylar ve cevabınızın en iyi cevap olarak seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

2 beğenilme 1 beğenilmeme
4 gün önce omerrey C14 (19 puan) tarafından cevaplandı
4 gün önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Konut Türü projelerin Tümü Mimarlar tarafından çizilir,Kendini geliştirmiş bir tekniker de çizebilir ama imza yetkisi olmadığı için,ücreti mukabil İmza atacak bir mimarla anlaşması gereklidir.


Proje bir bütündür ve kollektif olarak hazırlanır.Mimar Tasarlar,O tasarıma göre inşaat mühendisi Statik hesabını yapar,Makina mühendisi Sıhhi Tesisat,Kalorifer,doğalgaz,Asansör Projelerini hazırlar Elektrik Mühendisi Elektirik Tesisat projesini hazırlar.Yetki belgesi olan bir yapıdenetim Şirketi de Tüm Projelerin Yönetmeliklere uygunluğunu kotrol ederek gerekli evrakları ile Ruhsat Almak üzere Bağlı bulunan Belediyeye Müracat edilir.

Tüm Projeleri Kendini Geliştirmiş herhangi birisi de hazırlayabilir,ama Yetkisiz olduğu için yetkili Kişilerin imzasına Muhtaçtır.

Diplomasız bir müteahhit te, Kendi Egosunu Tatmin etmek için ,Eline kağıt kalem alıp Bir taslak çizmeye her zaman yeltenir ve çok parası olduğu için bizim yalaka meslektaşlarımızda o paranın hatrına o müteahhit e alkış tutarlar ve hatta özellikle statik açıdan tehlike arzeden projelere de gözünü kırpmadan imza atabilirler.

Meslek odaları Bu kadar Teknik personel Mezun olduğu ve düşük maaşlara talim ettiği halde,hala Müteahhitlik kavramına bir düzenleme yapılması için gerekli mercilere müracat etmezler,
Seçim zamanı geldiğin de oy için sizi seçim günü odaya davet ederler.

Mühendislerin(tüm mühendislikler),Mimarların,Teknikerlerin mesleklerini hem daha iyi icra edebilmeleri için hemde ekonomik olarak zenginleşebilmesi için MÜTEAHHİTLİK kavramının güncellenmesi ve Müetaahhitlik mesleğinde öncelik Teknik insanların olmalıdır.

Adam cebinde 50 bin tl,Gidiyor bir arsa buluyor kat karşılığı ve derme çatma imalatlarla hem inşaat piyasasını öldürüyor hem de Bizim olan mesleğimizi elimizden almaya kalkıyor.

Bir Mühendis Doktorluk yapabiliyormu? Kasaplık yapabiliyormu? Camilerde imamlık yapabiliyormu? Eczacılık yapabiliyor mu?

Parası olan kişi elbet Müteahhitlik yapmalı ama bunun kriterleri olmalı ,Bence bu kriter Gerçek sermayelerle,Banka Teminat Mektupları ile ve Teknik kişinin En az % 33 Hisse sahibi olması ile olmalıdır.

Ya da , Teknik personel kirişi kolonu hesaplayadursun,Diplomasızlar haketmedikleri paraları götürsün ve milleti madur etmeye devam etsin.

4 gün önce insaatteknikeri C40 (2,649 puan) tarafından yorumlandı

Mükemmel yazınız için teşekkür ederim :sideways:

4 gün önce EminGunell C20 (637 puan) tarafından yorumlandı

Size kesinlike katılıyorum hiçbir şey bilmeyen,bilsede bilgisine yaraşır davranmayan,çocuk gibi hareketleri olan mühendis,mimar ve teknikerlerle dolu etrafımız.Kendi egolarını tatmin eden,her şeyi ben bilirim havasında olan aslında hiçbir işe yaramayan kişiler olduğu müddetçe ne mühendislik gelişebilir ne de yeni mezunlara verilen önem artabilir diye düşünüyorum.. 

Kim ne derse desin kim ne yorum yaparsa yapsın hedefinize koşunuz,koşamasanız bile yürüyünüz,yürüyemeseniz bile emekleyiniz ama ilerlemek mecburiyetindesiniz.

Başarılar sizinle olsun.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce Cansuaksoy C18 (405 puan) tarafından cevaplandı
Eger çalıştığınız yer bunu isterse yapabilirsiniz ara ara uygulama kontrolü yapılıyor.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce Cansuaksoy C18 (405 puan) tarafından cevaplandı
Piyasada konut projeleri inşaat müh. kontrolünde müteahhitler yapabilir. inşaat mühendisleri yapabilir.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
5 gün önce İnşaat Mühendisi C50 (9,397 puan) tarafından cevaplandı
küçük ölçekli konut müteahhitlerinde hem proje çizip hem de sahada çalışmanız mümkündür.  

sordugunuz bir projenin hem statik müellifi hem şantiye şefi olmak ise, sanırım bu kanunen olmuyordu...

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 63 kez görüntülendi
3, Kasım, 2016 Proje&Tasarım kategorisinde civilmehmetkara C30 (1,227 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 198 kez görüntülendi
1, Ekim, 2016 Proje&Tasarım kategorisinde civilmehmetkara C30 (1,227 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 168 kez görüntülendi
26, Ağustos, 2016 Proje&Tasarım kategorisinde civilmehmetkara C30 (1,227 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 45 kez görüntülendi
24, Ekim, 2014 Proje&Tasarım kategorisinde samet özşenol C18 (314 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 530 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,996 soru

5,076 cevap

1,910 yorum

4,342 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...