Mesleki kitap hediyeli çekilişimiz İnstagram sayfamızda düzenlenmektedir. Detaylı bilgi ve katılım için TIKLAYINIZ

Ağustos-2018 Ayı En İyi Kullanıcılar Yarışmasının Sonuçları İçin TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yapıları tasarlarken ya da dizayn ederken neden yönetmelik ve standartlara ihtiyac duyarız ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
77 kez görüntülendi
2 ay önce Yönetmelik ve Standartlar kategorisinde İnşaatTeknikeri C45 (4,509 puan) tarafından soruldu

Yapıları tasarlarken ya da dizayn ederken neden yönetmelik ve standartlara ihtiyac duyarız ?
Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 ay önce enesubasi C25 (943 puan) tarafından cevaplandı
2 ay önce Cansuaksoy tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Bir yapıyı tasarlarken bulunduğu bölgenin mimarisine ne kadar uyumu ve ne kadar dayanıklı diye bakılır. Mimari olarak bir yapı bulunduğu bölgeye uygun değilse bina kendi işlevini yapamayabilir demiş zaten mimar arkadaşımız. Mühendislik tarafında ise işin dayanıklılığı var. Deprem yönetmeliği her ülkede farklıdır. Bunun başlıca sebebi her ülkenin aldığı malzeme standartları, mevcut topraklarında zemin kalitesi gibi bir çok nedenleri vardır. Şimdi sizin sorunuza gelecek olursak neden bunlara ihtiyaç duyarız. 

1)SAĞLIKLI YAPI: Sağlıklı yapı aslında sanılanın aksine bir işe hizmet eder. Sanılan şudur depreme dayanıklı, güvenli yapı olduğu zannedilir ama bunlar sağlıklı yapıyı tanımlamaya yetmez. Sağlıklı yapı, çevre, enerji, hijyen, sağlık, konfor, estetik, güvenlik ve mimari değerleri ile tanımlanan yapılardır. Yapılar eskisi gibi neolitik çağdaki gibi barınak amacından çıkmış, insanların yaşadığı, çalıştığı, eğlendiği, hayatını geçirdiği fonksiyonel kapalı alanlar olarak tanımlanmıştır. Bu yönden sağlıklı yapı beton ve çimento kalıp koşullarına endekslenmez. Bakmamız gereken standartlar, yönetmelikler neyse sağlıklı yapıyı oluşturacak o yönetmeliğe bakılır.

2)MODERN YAPILAR: Modern yapılar bildiğimiz üzere çağımızda elde edilmesi için başta mimari olmak üzere tüm mühendislik çalışmalarını, disiplinlerini gerektiren bir alandır. Bahsi geçen disiplin neyi istiyorsa ona cevap verecek yönetmeliğe bakılır. 

3)YAPI KODLARI: Yapı teknolojisinde geçerli mevzuata, esas teskil eden standartlar ve imar yasaları, sartname ve yönetmelikler özellikle ülke ve mahalli sartlara adapte edilerek kodlar oluşturulur bu kodlara yapı kodları ismi verilir. Yapı Kodları, genelde bir yapının elde edilmesindeki temel kuralları içerdiği gibi mimari, insaat, mekanik tesisat, elektrik, alt yapı, yangın,deprem, güvenlik, hijyen, sağlık, çevre, enerji gibi bir yapıda dikkate alınması gereken zorunlu kuralları içerir. Üretim ve yapı kontrolü bu esaslara göre yapılır. 

MÜHENDİSLİK TARAFINDAN ÇIKARILACAK SONUÇ ŞUDUR: Yapıda sağlamlık ve güvenlik anlamında Türkiye’nin yürürlükte deprem yönetmeliği mevcut olup, yapısal tasarım ve uygulamada bu yönetmeliğe yatırımcı, uygulayıcı ve kullanıcı durumdaki özel ve tüzel kişilerin uyum zorunluluğu gereklidir.Bu anlamda yapıda deprem yönünden DENETİM ve KONTROL kamusal bir denetim olarak yerel yönetimlere verilmeli; ülke çapında bütün yapıların kontrolu yerel yönetimler tarafından yapılmalıdır. Yönetmeliklere bunun için bakılır ve yönetmelikteki maddeler bu sebepten uygulanır. Bu standartların bile tam olarak oturmuş olmayışı, standartlarda bile yanlışlıklar olması yönünden düşündüğümüzde bu standartlar olmasaydı herkes kafasına göre bir şeyler icra edecekti.

UMARIM SORUNUZU CEVAPLAMIŞ KAFANIZDA Kİ SORU İŞARETLERİNİ ALMIŞIMDIR.
2 ay önce İnşaatTeknikeri C45 (4,509 puan) tarafından yorumlandı
1. Sınıf olmanıza rağmen gerçek anlamda Bölüm 1. olduğunuzu belirleyici niteliklere sahipsiniz.

Başarılarınızın devamını dilerim.
2 ay önce enesubasi C25 (943 puan) tarafından yorumlandı
Şefim çok teşekkür ederim güzel yorumunuz beni çok gururlandırdı. Uzmanları uzmanlar yetiştirir. Bir gün bende sizin gibi alanımda uzman olmak için sizlerin yolundan gidiyor ve giderken yolda uygulamaya çalışıyorum. Herşey için çok teşekkür ederim.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 ay önce Cansuaksoy C20 (560 puan) tarafından cevaplandı

Eger yapıyı yaparken çevreyle olan uyguluğunu ve yasam alanlarına uygun yapılmazsa yapınız ne kadar güzel olursa olsun işlevini yapmayabilir. ülkemizdede bazı örnekleri bulanabiliyor sadece dış cephesi olarak çevreye uyumlu olmadığı ve görsel sorun yaratıyorsa orası çok ta kullanıma uygun olamayabiir.image

metraj kursu


İlgili sorular

2 beğenilme 2 beğenilmeme
2 cevap 134 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 70 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 93 kez görüntülendi
2 ay önce İnce İşler kategorisinde Cansuaksoy C20 (560 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 109 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 246 kez görüntülendi
26, Temmuz, 2017 Gayrimenkul kategorisinde misafir tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2018
 1. İnşaat Mühendisi

  430 Puan

 2. nt

  199 Puan

 3. insaatmuhadayi

  131 Puan

 4. Çırak

  113 Puan

 5. ali73

  103 Puan

Ödül Alacaklar
En İyi 1. Üye
En İyi 2. Üye
En İyi 3. Üye

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

3,325 soru

5,768 cevap

2,509 yorum

4,869 kullanıcı

131 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 131 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...