ARKADAŞINI GETİR, HEDİYENİ KAP! DETAYLAR İÇİN TIKLA!

Eylül 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Ayın En İyi Kullanıcıları Seçiyoruz ve Minik Hediyeler Veriyoruz. Yarışma Detayları İçin TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Uzay ÇATI nedir?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
336 kez görüntülendi
18, Ekim, 2014 Kaba İnşaat kategorisinde Gökhan Irmak C45 (4,001 puan) tarafından soruldu
Uzay çatı nedir? Nerelerde kullanılır? Türkiye'den örnekleri nelerdir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
19, Ekim, 2014 Gökhan Irmak C45 (4,001 puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap
Uzay Kafes Sistemi Nedir?
Yapı teknolojilerinde hafif, hızlı ve endüstrileşmiş çözümler arayışı uzay kafes sistemlerin doğmasına sebep olmuştur. Bu sistemler yapılarda büyük açıklıkların kolonsuz ve hafif bir strüktür ile geçilmesini sağlayarak işlevsel olarak yapıların daha esnek ve kullanışlı olmasını sağlamıştır.
Uzay kafes sistemler , birbirlerine düğüm noktalarından bağlı, basit çekmeye yada basınca çalışan doğrusal çubuklar ağından kurulu düzenlerdir. Bu çubuklar düzeni, üzerine etkiyen dış yükleri iki doğrultuda mesnetlere ileten ve boşluğun organize edilmesi ilkesine göre üretilen çağdaş sistemlerdir. Uzay kafes strüktürlerle normal olarak statik, konstrüktif zorlamalara gidilmeksizin, yapısal oluşumunun verdiği olanaklarla, büyük açılıklı yapıların örtülmeleri konusu çözümlenmektedir.
Awaji Yumebutai Greenhouse : Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu sistemlerle 100 m’ye kadar olan açıklıkları örtülebilmektedir. Bu strüktür sistemleriyle kare, dikdörtgen, poligon ve daire şeklindeki mekanlara uygun örtü biçimleri oluşturulabilmektedir. En geniş kullanım alanları spor salonları, uçak hangarları ve endüstri yapılarıdır. Özellikle endüstri yapılarında bu sistemlerden kolaylıkla yararlanılarak, olumlu kitle ve mimari anlatımlar kazanılmaktadır.

Uzay kafes strüktürler oldukça geniş biçimsel olanaklar da sağlanmaktadır. Düzlem yüzeyler ve bunun katları geliştirilebileceği gibi, ayrıca kubbe ve tonozsal biçimler ve bunların tekrarı şeklinde de kurulabilmektedir. Uzay kafes strüktürler donatı yerleşiminde de yararlılıklar sağlayabilmektedirler. Elektrik, sıhhi tesisat, havalandırma kanalları klima, iklimleme sistemleri gibi donatılar, bu sistemlerin oluşum ilkesinden doğan boşluklarda kendilerine kolaylıkla yerleşim alanı bulabilmektedir. Bu donatılar her doğrultuda yer alabilmektedirler. Elektrik bağlantıları çubukların içinden geçirilerek de yapılabilmektedirler. Gün ışığı sağlanması aynı boşluklarda pencere öğeleri oluşturmak suretiyle kolayca çözümlenebilmektedir.Dr. Max Mengeringhausen uzay kafes sistemleri geliştirmiş ve 1940′lı yıllarda yapılarda kullanmıştır.

Gosyun Bridge
Mimar: CENTRAL CONSULTANT INC. Yapım : Murayama

Mengeringhausen “Bauhaus” ekolü ile ortaya çıkan mimaride berraklık, güzellik ve işlevselliğin en güzel örneğini uzay kafes sistemlerini geliştirerek ortaya koymuştur.

Mengeringhausen 1919 yılında Weimar’da kurulan “Bauhaus” ile yakın bir ilişki içindeydi. 1925 yılında Wassily Kandinsky, Lyonel Feininger, Paul Klee gibi sanatçıların yaşadığı Dessau’ya yerleşti. I. Dünya Savaşından sonra Walter Gropius ve Mies Van Der Rohe tarafından yönetilen “Bauhaus” mimari ve ev dekorasyonu konusunda yeniden yapılanmanın öncüleri oldular.

Bauhaus’un kurucusu olan Gropius, Mengeringhausen’i 1930 yılında “Siemensstadt Konut Alanı” projesinde ekip yöneticisi yapmış ve proje için şu ilkesini benimsetmiştir: ” Bizim zamanımızın mimarisinde gerçekleşen büyük değişimleri gösterebilmek için yeni bir yol bulunmalıdır .” Bauhaus’un ortaya koyduğu fikir berraklık, güzellik ve işlevselliğin birleşmesidir. Bu anlayış içinde bulunan ve çalışan Mengeringhausen daha sonraki yıllarda geliştirdiği çubuk / düğüm sistemler için Gropius’a minnet borçludur diyebiliriz.
Uzay kafes sistemleri gerekli tasarım ve mühendislik hesapları yapıldığında her yükü taşıyabilir. Resimde görüldüğü gibi sürekli ve hareketli yüklerin olduğu köprüde taşıyıcı sistem olarak uzay kafes seçilmiştir.

Mengeringhausen’in geliştirdiği çubuk / düğüm (uzay kafes) sistem ile ilk yapılar 1942 yılında yapılmıştır. Çubuk / düğüm sistemler kısa zamanda büyük programlar içinde endüstriyel şekilde üretilen sistemler olmuşlardır.

Uzay kafes taşıyıcı sistemlerin birim elemanı, altı çubuk ve dört düğüm noktasından oluşan bir dörtyüzlüdür. ‘Böyle bir dörtyüzlü her biri aynı düzlem içinde bulunmayan üç çubukla kolaylıkla büyütülebilmektedir. Çubuk birleşimleri, montajda çeşitli kolaylılar sağlayan patentli düğüm noktası elemanları ile yapılmaktadırlar.

Çok yüzlü (polyheral) strüktürün üç yönlü versiyonunu planör uçakların kanatlarında kiriş sistemi olarak 1907′de kullanan Alexander Graham Bell sistemin ortaya çıkmasında öncü olmuştur. 1940′lı yıllarda ise Dr. Max Mengeringhausen bu sistemi geliştirerek uzay kafes sistemlerin yapılarda kullanımını başlatmıştır.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
12, Kasım, 2014 mehmeturan C16 (204 puan) tarafından cevaplandı

Türkiye'den örnekleri derken bizim üni girişinde varmış.. :)

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,071 kez görüntülendi
13, Ekim, 2014 İnce İşler kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (12,295 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 38,530 kez görüntülendi
5, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde Sinan tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 86 kez görüntülendi
2 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde Paşa C18 (454 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 487 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 347 kez görüntülendi
10 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde ifsygn C14 (6 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2018
 1. Gökhan Irmak

  486 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  436 Puan

 3. asiogü

  197 Puan

 4. ali73

  163 Puan

 5. an.engineer

  141 Puan

Ödül Alacaklar
En İyi 1. Üye
En İyi 2. Üye
En İyi 3. Üye

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

3,430 soru

6,045 cevap

2,622 yorum

5,046 kullanıcı

339 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 339 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...