Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolon filizleri

2 beğenilme 0 beğenilmeme
5,176 kez görüntülendi
Kaba İnşaat kategorisinde Agah Çağrı Zorlu tarafından soruldu
Kolon filizleri genelde 1 m civarında bırakıyoruz.Adem Doğangün hocamızın kitabında kolon filizleri kolonun orta bölgesinde birleşmesi gerektiğini söylüyor.yani iki metreye yakın filiz boyu demek.bu konuda görüşleriniz nedir? Ayrıca iki metrelik filizler uygulamada herhangi bi sıkıntı yaratır mı,ayak bağı olur mu ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

16 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Delal Çoban tarafından cevaplandı
Adem doğanın kitabında bindirme yapılacak bölge mesnetlenme bölgesinde olmamalıdır çünkü depremde ençok bura çalışacağı için sakıncalı donatiya göre bindirme hesaplanmali
1 beğenilme 0 beğenilmeme
suayp tarafından cevaplandı

kolonun orta noktasında moment sıfır oldugu için filizleri üst katın kolonun boyuna donatısı için orta noktadda birlşck şekilde donatılar bırbırıne bağlanır. 

 

1 beğenilme 0 beğenilmeme
barış tarafından cevaplandı
biz 18.5m lik kolon yapıyorduk 32 lik demirler kullandık kolon filizleri 1.7m boylarında falandı yani 2m hiç görmedim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
civilmehmetkara tarafından cevaplandı
Donatıların birleşim bölgelerinin en uygun yerler kuvvetin en az olduğu yerlerde yapılmalıdır. Çünkü bu birleşim yapılan yerler normal yerlere göre daha hassastır. Kolonlarda M=0 noktası yaklaşık kolon orta noktasıdır kolon boyuna L dersek kolon altından 0.53L kadar yukarıdadır daha kesin hesap yapılmadığı sürece orta noktasında momen 0 kabul edilir. Momementin 0 olduğu yerlerde birleşimi yapmak uygun olacaktır. Ama şantiyede nadir rastlanan bir durumdur.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
mühendis24 tarafından cevaplandı
benim anlamadığım nokta momentle bindirme boyunun ne alakası var zaten kolona koyduğumuz donatı momenti karşılayacak yeterliliktedir bindirme boyu sıyrılma olmasın diye koyulur bindirme donatısının momenti karşılamak gibi bi görevi olduğunu düşünmüyorum.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 372 kez görüntülendi
Kaba İnşaat kategorisinde murtiko tarafından soruldu
1 beğenilme 1 beğenilmeme
2 cevap 282 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 392 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 429 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

1,734 soru

3,068 cevap

758 yorum

2,636 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...