Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

KOLON BÜYÜTME

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
268 kez görüntülendi
24, Kasım, 2014 Yapı Denetim kategorisinde Tolgahan C14 (12 puan) tarafından soruldu
KOLON BÜYÜTMEK . Otoparkta 30-70 Olan Yan cephedeki Komşu Parsele paralel olan 3 adet Sol cephe 3 adet sağ cephe olmak üzere 6 Kolonu motif yapını sebebiyle üst katlarda 38-70 yaptık yani kolon enlemesine 8 cm büyüdü toplam 18 KOLON ve 2.30 cmlik bir perde KOLON olan İnşaatın Otopark. üzerine 4 Kat olan bu inşaat kalıp aşamasında olduğu için Bize kanuni açıdan vede Deprem açısından ne gibi zararları olabilir bu İş başımızı ağrıtırmı Bu konu hakkında bilgisi olan Kardeşler Bize Bir bilgi verebilirlermi.?Yardımcı olabilirmisiniz..!

Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylar ve cevabınızın en iyi cevap olarak seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
25, Kasım, 2014 Remzi Başaran C20 (545 puan) tarafından cevaplandı
26, Kasım, 2014 Tolgahan tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Kolon büyütme yanlış bi uygulama ayrıca kolonlar da kullanılan minimum donati miktarı kolonlarin en kesitleriyle doğru orantılı kolonun boyutunun degismesi statik açıdan donati miktarının artmasını gerektirebilirdi. Eğer epoksi yapmış iseniz muhtemelen epoksi yaptığınız donati kirişe denk gelmiştir oda pek sağlıklı olmaz.siva alçı filan kullanarak büyütmek daha dogru olurdu.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
24, Kasım, 2014 Gökhan Irmak C40 (2,504 puan) tarafından cevaplandı
Bu yaptığınız işlem statik açıdan kolonun en kesitinde 4 cm büyütme anlamına geliyor büyütme yaptığınız kolnlarda alttan gelen filizleri büktünüzmü yoksa yerine epoksi ile yeni filiz ektinizmi yada direk kalıbı kapatıp devam ettinizmi sonuç olarak kolon büyütmek doğru bir uygulama değil

Kanunu açıdan yapı denetim ve ya belediye kontrol esnasında fark ederse sizden proje tadilatı statik hesap isteme hakkına ve inşaatı durdurma hakkına sahip

Bundan sonaki kolonlarıda aynı şekilde devam edicekseniz en alttaki kolonu güçlendirme yapmamınızı öneririm - See more at: http://yapisor.com/1904/kolonlari-ust-katta-buyutmek#sthash.PbbCTBBh.dpuf
27, Kasım, 2014 Tolgahan C14 (12 puan) tarafından yorumlandı
Kardeşim Direk Kalıbı kapatıp devam ettik Demirlerin yönü değişmedi otoparktaki hizadan aynı gitti sadece beton ilavesi oldu ama kiriş kolon demirinden 5 santim daha büyütülen alanın üzerine gitti. Bu kirişin demirsiz olan o bölüme 5 cm kaymasıyla Deprem anında çok büyük bir sıkıntısı olurmu acaba.?
0 beğenilme 0 beğenilmeme
25, Kasım, 2014 meteozcan C18 (274 puan) tarafından cevaplandı
Keşke yapının statiğine dokunmadan büyütme işini kara sıva gibi kaplama şeklinde yapsaydınız.

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 539 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 2,367 kez görüntülendi
9, Kasım, 2014 Autocad kategorisinde misafir tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 132 kez görüntülendi
2 hafta önce Yapı Denetim kategorisinde shapeofyou C14 (9 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 64 kez görüntülendi
1 ay önce Yapı Denetim kategorisinde Nursen C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 125 kez görüntülendi
2 ay önce Yapı Denetim kategorisinde shapeofyou C14 (9 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,992 soru

5,067 cevap

1,907 yorum

4,335 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...