Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Çelik yapılarda kesit ve birleşim hesabında sıcaklık etkisini ne zaman dikkate almalıyız?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
371 kez görüntülendi
30, Aralık, 2014 Çelik Yapılar kategorisinde merus C16 (113 puan) tarafından soruldu
Soruyu açayım biraz. Sıcaklık değişimi, tabi ki yapının bulunduğu ortamın hava koşullarına bağlı fakat bazı arkadaşlarımın sıcaklık kombinasyonlarını gözardı ettiğini gözlemledim. Kesit ve birleşim hesabı yaparken sıcaklık kombinasyonlarını göz ardı etmemiz ne kadar doğru?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
3, Ocak, 2015 CELİKKOLLU C20 (731 puan) tarafından cevaplandı
Sıcaklık kombinasyonlarını dikkate almak yerine sıcaklık farklarından olan etkileri aza indirmek daha yararlı olacaktır.Örneğin kolonlar için sıcaklık farkları önemli olmaz.Çünkü kolonlar düşey elemandır ve kolonların boyunun uzayıp kısalması çok farklı tesirlere sebep olmaz.Ancak kirişlerde durum biraz farklıdır.Kirişlerin boyunun uzayıp kısalması bağlı olduğu kolonlarda eğilme etkisi oluşturabildiği gibi kirişin kendiisndede eksenel kuvvet oluşturabilir.Ancak bu etkiler hep sıcaklık farkının değeri ile ilgilidir.Eğer yapı ısıtılıyorsa sıcaklık farkı minimum düzeye inebilir.Yine iç taraftaki kirişlerin oluşturacagı eğilme etkileri pek önemli olmamakla beraber(kolona diğer yönlerdende kirişler baglı olduğundan etkiler birbirini azaltır) dış kirişlerde eğilme etkileri(kolonda oluşturacagı) önemli olabilir.Bunun için dış kirişler mümkün olduğunca küçük kesit alanlı seçilmelidir.Ayrıca sıcaklık farkı etkisi tüm katlardada aynı olmaz.Mesela 1.bodrumda yada 2.bodrumda ki sıcaklık farkı ile zemin kattaki ve üst katlardaki sıcaklık farkları hesap degerleri aynı değildir.Ayrıca eğer yapı yaz kış kullanılıyorsa gerekli soğutma ve ısıtma sistemleri mevsimlere göre yapılıyorsa sıcaklık fark etkileri buyuk degerlerde olmaz.Sıcaklık fark etkisi mesnetlenme ile de ilgilidir.DöNMEYE izin verilen yada mafsallı mesnetlenmiş durumlarda hareket serbest olduğundan sıcaklık fark etkileri pek problem yaratmaz.Bunu gibi daha aklıma gelmeyen unsurlar önemldiir.Bu anlamda her zaman sıcaklık fark hesabını düşünmek yerine sıcaklık farkında etkiyi azaltacak önlemler almak ve dizaynı öyle yapmak daha faydalı olacaktır.Önlem alındığında (yukarıdaki bilgiler ışıgında) her seferinde kayıtsız şartsız ısıl hesap yapmak gerekmez.

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR
0 beğenilme 0 beğenilmeme
6, Ocak, 2015 merus C16 (113 puan) tarafından cevaplandı
Cevabınız için teşekkür ederim..
0 beğenilme 0 beğenilmeme
27, Ocak, 2015 Mirac.P C16 (200 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba Merus, Çelik yapılarda sicaklik bence oldukça onemli. Ülkemizde çelik yapıların kullanım yerleri düşünüldüğünde -genellikle çatı veya hangar tipi endüstriyel yapılar - çevredeki sıcaklık etkisini azaltacak önemler oldukça kısıtlı. Bu nedenle sicaklik çelik yapılar için önemli bir yükleme oluyor. Daha çok enine yapılarda bu etkiler on plana çıkıyor ve çevremde çoğu mühendis yukleme lerinde bunu göz ardı ediyor ancak ben her projede yüklüyorum. Oluşacak kesit zorlarını azaltmak için yapıya dilatasyon ile ayırmak düşünülebilir. Ayrıca çapraz olan sistemlerde çaprazlari son açıklık yerine bir önceki açıklıklara yerlestirebilirsin. Kolay gelsin

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 763 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 409 kez görüntülendi
1, Nisan, 2015 Çelik Yapılar kategorisinde elifik C16 (111 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 321 kez görüntülendi
5 ay önce İmalat Hataları kategorisinde Ercanb4921 C16 (103 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 177 kez görüntülendi
8 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde serhat21 C18 (419 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,470 soru

4,125 cevap

1,257 yorum

3,618 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...