Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

kadron ile azman arasındaki farklar nelerdir ?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1,091 kez görüntülendi
7, Ocak, 2015 İnşaat Mühendisliği kategorisinde 3aslan C14 (22 puan) tarafından soruldu
bizim malzeme hocası kadron ile azman arasındaki farkları bilmeden mezun olursanız size gülerler dedi.Arkadaşlar aranızdan kadron ile azman arasındaki farkları bilen varsa bilgilendirebilir mi ? Belli olmaz sınavda da sorabilir. :)

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Ocak, 2015 Gökhan Irmak C35 (2,400 puan) tarafından cevaplandı
13, Ocak, 2015 3aslan tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Detaylı bilgi

http://www.bursainsaatteknolojisi.com/dokuman/10_11_12_sinif_moduller/11_12_sinif_moduller/Ah%C5%9Fap%20Do%C4%9Frama%20Kaplama%20Dal%C4%B1/Ah%C5%9Fap%20Do%C4%9Framalar/AH%C5%9EAP%20DO%C4%9ERAMAYA%20HAZIRLIK.pdf

Kadron

: 1. Bir tomruğun, boyuna dörde bölünmesiyle ortaya çıkan kare kesitli agaç. Türk standartlarına göre kadron ölçüleri 28/28 -98/98 mm. arasında olmalıdır. 2. Zemine 50-60 cm. aralıklarla dizilmek suretiyle çakılan ahşap. Yalıtım yapıldıktan sonra üzerine ahşap döşeme çakılır.

Azman

kalınlığı ve genişliği  20-30 cm arası olandır

Kereste Nedir?
Tomrukların boyuna biçilmesiyle elde edilen ve marangozlukla inşaatta kullanılan nitelikli ağaç: Biçilmiş Ağaç gerece verilen genel ad. Çevremizde gördüğümüz birçok ahşap eşyanın yapımında kullanılmak üzere işlenip hazırlanmış olan oduna “kereste” denir. Başka bir tanım ise; Odunun biçilmesi kesilmesi ya da yontulmasıyla elde edilen birbirine paralel en az iki yüzü bulunan parçalara kereste denir.

Ağaçların gövdelerini ve dallarını meydana getiren sert bir Maddedir. İnşaat malzemesi, Kağıt ve yakıt yapımında hammadde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca tahta yalıtkan bir maddedir. Tahtanın biraz ıslatılmış hali ise iletken olur. Böylelikle Elektrik çarpmaları gibi durumlarda kuru tahtadan yararlanabiliriz.

Bulunduğu şekliyle kullanılmayan ağaç önce kesilir sonra marangoz atölyelerinde kereste haline getirilir. Keresteler sınıflandırılır, kurutulur, gerekiyorsa son işlemler yapılıp pazarlanır. Dünyada ortalama olarak kesilen ağaçların yarısı yakacak olarak diğer yarısı da kağıt imalatında ve çeşitli işlerde kereste olarak kullanılmaktadır. Kullanılacağı yere göre çeşitli ağaçlardan kereste elde edilir. Sertliklerine bağlı olarak bazı ağaçları şöyle sınıflandırabiliriz;

  1. Çok sert ağaçlar ; ceviz, karaağaç, kara salkım
  2. Sert ağaçlar ; kayın, dişbudak, kara sakız, kara ağaç ve bazı kavak cinsleri
  3. Yumuşak ağaçlar ; kestane, sarı kavak, selvi, sedir
  4. Çok yumuşak ağaçlar; beyaz çam, ladin, ıhlamur, söğüt

Yapı keresteleri en çok iğne yapraklı ağaçlardan elde edilir. “n” kesit boyutlarına göre lata, kadron, tahta, azman gibi isimler alır. Yine keresteler 1. 2. ve 3. sınıf olmak üzere sınıflara ayrılır.

  1. ci sınıf kerestelerin taşıyıcı özellikleri yüksek ve görünümleri düzgündür. Özel işlerde kullanılırlar.
  2. ci sınıf kerestelerin taşıyıcılık özellikleri normaldir. Yapıda bu tip keresteler kullanılır.
  3. cü sınıf kerestelerin taşıyıcılık özellikleri çok azdır. Yapının önemsiz kısımlarında kullanılır.

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 263 kez görüntülendi
4 ay önce Diğer kategorisinde modoste C18 (266 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 294 kez görüntülendi
9, Ekim, 2014 Ahşap Yapılar kategorisinde Burak tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 7,452 kez görüntülendi
10, Ekim, 2014 İnşaat Mühendisliği kategorisinde lilikan C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 6,368 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 324 kez görüntülendi
10 ay önce Mesleki Hukuk kategorisinde misafir tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,902 soru

4,868 cevap

1,797 yorum

4,214 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...