Ayın En İyi Kullanıcıları Seçiyoruz ve Minik Hediyeler Veriyoruz. Yarışma Detayları İçin TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Keson temel nedir

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5,345 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Türkçe Terimler kategorisinde Ahmet tarafından soruldu
Keson temel nedir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Ekim, 2014 Gökhan Irmak C40 (2,764 puan) tarafından cevaplandı

KESON TEMELLER; betonarme temel imalatının yerinde uygulanamadığı durumlarda uygulanan temel ya da yapı şeklidir. Genelde rıhtım, liman gibi su yapılarında sıkça kullanılır. Su yapılarında kullanılanlar sistem olarak kare,dikdörtgen biçiminde içi boş (ağırlığın az tutularak montaj kolaylığının sağlanması) temeller sahada hazırlanır, daha sonra vinç (ya da benzer montaj makinalarıyla) yardımıyla suyun içine indirilir. Bunlar birbirine geçmeli biçimde üst üste yerleştirilir ve araları (iç boşlukları) kum, çakıl gibi dolgu malzemeleriyle doldurularak ağırlığı ve stabilitesi arttırılır. Ülkemizde çok sayıda rıhtım bu biçimde inşa edilmiştir. Benzeri sistemler dalgakıranlarda, İskele yapılarında da kullanılır.
KAZIKLI TEMELLER; bu temel tipi de genel olarak zeminin taşıyıcılığının çok düşük olduğu ya da yüzeysel temel uygulanmasının sakıncalı olduğu durumlarda uygulanır. Kazık imalatları da aşağıdaki gibi özetlenebilir;
Fore Kazık; Adı üstünde foraj tekniği uygulanır. Fore Kazık Makinasıyla önce kılıf boruları zeminde kazık boyunca ilerler, daha sonra kılıf içindeki zemin malzemesi yine fore kazık makinasının uc matkabı vasıtasıyla dışarı çıkarılır Kılıf imal edilecek kazık boyunca ilerletilir ve kılıf içindeki malzeme çıkarılır. Kılıfın amacı delgi (matkap) ucuyla zemin delinirken zeminde göçme olmasını engellemektir. Daha sonra dışarıda hazırlanmış donatı vinç ya da fore kazık makinasıyla kılıf içine indirilir ve kılıf içine alttan yukarıya doğru betonlama yapılır. Kılıf çıkartılır, yerinde imalat fore kazık imalatı tamamlanmış olur.
Vibrex Kazık; Bu kazık tipinde de hesaplanmış kazık boyunda ve çapında boru kılıf ucuna tapa yerleştirilerek zemine şahmerdanla (ya da hidrolik) çakılır ( örn: 20mt'lik Ø100kazık için ~23mt boyunda Ø100 iç çapında). Zemin içinden malzeme dışarı çıkarılmaz. Kılıf içine sahada hazırlanmış kazık donatısı indirilir ve akabinde betonla doldurulur. Kılıf vibrasyonla yukarı çekilir, tapa kazık ucunda kalır.
Çakma Kazık; Kazık sahada veya atölyede betonarme olarak parça parça hazırlanır (prefabrik yapı mantığı gibi). Kare ya da dairesel kesitli olabilir. Şahmerdan (ya da hidrolik) yardımıyla zemine çakılır ve üstüne parçalar eklenerek kazık hesap boyuna ulaşılana kadar çakma işlemine devam edilir.

Kazıkların üzerine de rijit temel imal edilerek kazıklı temel sistemi oluşturulur.

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,189 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Türkçe Terimler kategorisinde Ahmet tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 3,036 kez görüntülendi
6, Kasım, 2014 Türkçe Terimler kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (11,712 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 504 kez görüntülendi
22, Ekim, 2014 Türkçe Terimler kategorisinde Serdar tarafından soruldu
2 beğenilme 1 beğenilmeme
2 cevap 121 kez görüntülendi
1 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde Seyfettin C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 158 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2018
 1. İnşaat Mühendisi

  549 Puan

 2. nt

  242 Puan

 3. Gökhan Irmak

  235 Puan

 4. insaatmuhadayi

  155 Puan

 5. Çırak

  139 Puan

Ödül Alacaklar
En İyi 1. Üye
En İyi 2. Üye
En İyi 3. Üye

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

3,341 soru

5,819 cevap

2,531 yorum

4,906 kullanıcı

174 Çevrimiçi Kullanıcı
2 Kayıtlı Üye & 172 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...