Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Temelin üzerinde su varken evin direkleri için beton atılmış ve direk diplerindeki betonda ufalanmalar var.

1 beğenilme 0 beğenilmeme
455 kez görüntülendi
4, Şubat, 2016 Betonarme Yapılar kategorisinde storm tarafından soruldu
İyi günler. Evin temeli normal hava koşullarında atıldı ve üzerinden 1 ay geçti. Daha sonra yağmurlar ve kar sebebiyle tamel suyla doldu. Yaklaşık olarak temelden 10 cm kadar. Bu su boşalmadan hazır çakılmış olan direk kalıplarına beton atılmış. Kalıplar söküldü üzerinden 20 gün geçti ama su seviyesinde olan direk diplerinde ufalanma var. Elimle kazıdığımda beton dökülüyor ve bazı direklerin demirleri görünmeye başlamış. Müteahhit bu durumun sıkıntı yaratmayacağını söylüyor. Ne yapmam konusunda yardımcı olur musunuz?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
16, Nisan, 2016 rasitemrahguler C16 (173 puan) tarafından cevaplandı
17, Nisan, 2016 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Öncelikle temel içerisinde bulunan suyu direne etmeniz şart, bir su toplama çukuru oluşturup dalgıç pompa ile uzaklaştırebilirsiniz. Şu anda binanızın temel yapısıda suyun korozif etkilerinden nasibini alıyor. Bu şekilde kolon döken bir adamın temel yalıtımınıda yapmadığını var sayıyorum ki bu yapınızın ömrünü ciddi oranda azaltacaktır. Önlem olarak bina etrafına direnaj sistemi yaptırmalısınız.

Gelelim kolonlara, benim kendi şahsi görüşüm kesinlikle kırılması yönünde olacaktır. Farklı yapı kimyasalları ile güçlendirme yapılabilir tabi ki ama bu uygulamalar son çare olarak yapılır. Ancak şu aşamada kolonları kırdırıp yeniden imal ettirmek en doğru karar olacaktır. Tabi donatılara da korozyon önleyici bir kaplama yapmanız gerekecektir.

Bu şekilde çalışan bir müteahhit ile çalışmamanızı da ayrıca önermek isterim.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4, Şubat, 2016 İnşaat Mühendisi C50 (8,898 puan) tarafından cevaplandı
betondan karot aldırıp dayanım testi yaptırabilirsiniz. sağlamayacağı kanaatindeyim ama emin olmak için bunu yapabilirsiniz.  bunu da müteahhite bırakmayın takip edin. içi su dolu kalıba beton döken adamın yaptıracağı testten de hayır gelmez sanırım. fotoğraf çekebilme şansınız var mı yükler misiniz?
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5, Şubat, 2016 Elfaz C14 (27 puan) tarafından cevaplandı
İşe bak yine bir aç gözlü bina yapan insan
1 beğenilme 0 beğenilmeme
6, Şubat, 2016 storm C14 (13 puan) tarafından cevaplandı

Direklerin fotoğrafları, yapı denetim olmadan atıldı bu direkler, temelde geldi ama direklerin betonlarında gelen olmadı, yapı denetim bu konuyla ilgilenir mi?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
6, Şubat, 2016 cybercivil C16 (134 puan) tarafından cevaplandı
Karot numunesi sana bise soylemez. Buna mantolama yapacan. Bu kolan tasarlandigi gibi calişmaz suan
20, Şubat, 2016 İnşaat Mühendisi C50 (8,898 puan) tarafından yorumlandı
Zafiyet ne derecede kesitin neresine kadar ilerliyor bilemiyorsun ki ? Mantolama da bir işe yaramayabilir. Tüm kesiti görmek gerekmez mi bu durumda?
2 beğenilme 0 beğenilmeme
19, Şubat, 2016 koraykoray C16 (189 puan) tarafından cevaplandı
dediğinze göre kalıp içinde dip kısımda su biriktiği için oradaki beton prizini düzgün olarak alamadı ve çamur kıvamında kaldı..bu kolondan dayanım beklemek çok hayalcilik olur gibime geliyor

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 75 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 5,856 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 374 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 753 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde Muhammet tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 97 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,902 soru

4,868 cevap

1,797 yorum

4,212 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...