Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Hatıl metretül maliyeti ne kadar olmalı ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
405 kez görüntülendi
Kaba İnşaat kategorisinde chrizs tarafından soruldu
Arkadaşlar merhaba

Şantiyedeki kalfa uygulatmak istediğim yaklaşık 200mtul hatıl için 55 tl mtul fiyatı çekiyor. Kalıp malzemelerini o karşılayacak , demir ve betonu ben karşılayacağım bütün işçilikler ona ait olacak. Bu şekilde düşünüldüğünde 55 tl bana fazla geliyor. Kaba inşaattan kalma eski kalıpları sahada yeni kalıp almak zorunda da değil , bu maliyet hakkında bilgisi olan arkadaş varsa bilgilendirme yaparsa memnun olurum .

 

Kabaca düşünürsek 30 yevmiye harcasa ki harcamaz 120 tlden 3600 tl diyelim , 15*20 hatıl için 30 cm e kalıp hazırlasa 200*0,3 60 m2 tek yüz için toplamda 120 m2 çift yüz için plywood gerekli olacaktır. 2 seferde dökse 60 m2 kalıp ile 3000 tl kadar plywood masrafı olur ki toplamda 6600 tl gibi bir maliyet olur bu da. Böyle düşününce 55 tl çok fazla geliyor kulağa.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
İnşaat Mühendisi tarafından cevaplandı
ben bir kaç şantiyede hatıl pozu ile ilgili hakediş yaptım onda da normal betonarme kalıp işçiliği ile aynı veriyorduk, sonuçta kolon-perde kadar zor değil işçiliği, ayrıca kalıbı daha fazla takla attırabilirsin diğer kütle imalatlara göre, yanlış mı düşünüyorum?
0 beğenilme 0 beğenilmeme
onur_tasan tarafından cevaplandı
Malzemeleri şantiyedeyse 30 liraya yapabilir. Dışardan biri bu iş için gelirse de 40 lira gibi bir rakama yaptırabilirsiniz. Şantiyenizin yerine göre isterseniz yönlendirme yapabilirim.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
olucay tarafından cevaplandı
Merhaba, şimdi kalfanın yapıcağı işi iyi yorumlayıp fiyat konuşmak gerekir.

*Bu hatıl nereye yapılacak?

*Hatılın yapıldığı yer tuğla mı, gazbeton mu veya başka bir malzeme mi var?

*Kat yüksekliği nedir?

*Bina içinde mi dışında mı?

*Hatıl arasında başka her hangi bir taşıyıcı var mı yok mu ne kadar mesafede bir var?

Bütün bunların ardından işçiliği yorumlamalısınız kalıpçılarınız iskelede mi çalışacak, tel takviye mi yapıcak, çiroz mu atıcak, yoksa kalıp ile U parça mı yapacak, beton nasıl dökülecek el arabasıyla taşıma yapılacak mı bunun gibi düşünerek kafanda o hatılı defalarca döküp söküyü yapmalısın. 15,30,60 lira falan demek çok yanıltıcı olur. Sana tavsiyem bu tarz işleri götürü vermende her zaman fayda vardır. Hesabını yap götürü bu kadar de ver çık işin içinden.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 193 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 249 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 250 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 604 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 428 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

1,814 soru

3,168 cevap

807 yorum

2,766 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...