Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Zayıf kat ile yumuşak kat arasındaki fark nedir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3,407 kez görüntülendi
8, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde Murat tarafından soruldu
Zayıf kat ile yumuşak kat arasındaki fark nedir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
8, Ekim, 2014 İnşaat Mühendisi C50 (8,396 puan) tarafından cevaplandı

Zayıf kat katlardaki kolon ve perdelerin kesme alanları toplamı ile ilgilidir,yumuşak kat ise binanın göreli kat öteleme oranı ile ilgilidir.
Zayıf kat,herhangi bir deprem doğrultusunda (x veya y)bir kattaki etkili kesme alanının(o kattaki kolon ve perdelerin yüzey alanları toplamı),bir üst kattaki etkili kesme alanına oranının 0.80 den küçük çıkmasıdır.Ancak etkili kesme alanına kolon ve perdelerin yüzey alanlarının toplamının yanısıra o kattaki cerceve arasındaki duvarların kesme alanlarının da yüzde 15 inin katılmasını yönetmeliğimiz emretmektedir.

Yumuşak kata gelince,
herhangi bir deprem doğrultusunda(x veya y ) herhangi bir kattaki göreli kat ötelemesi oranının bir alt veya bir üst kattaki göreli kat ötelemesine bölünmesi sonucu çıkan oranın 2 den fazla olması durumudur.Fakat bu hesapta dışmerkezlik durumuda dikkate alınmalıddır.
Sonuç olarak zayıf kat şartı ile kolon ve perdelerın(ve cerceve arasındaki duvarlar) kesitlerinin katlar arasında küçültülmesinin önüne gecilmesine çalışılmıştır.Yumuşak kat tanımı ilede binanın öteleme oranları kontrol altına alınmaya çalışılmıştır.
saygılar...

(alıntıdır)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR 

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1, Aralık, 2014 ce.mesutergul C16 (103 puan) tarafından cevaplandı
Ahmet Bey yine çok güzel açıklamış. Bu noktada ilaveten şu soruları eklemek istiyorum:

 

-Paket programlar duvar kesmelerini hesaplarına dahil ediyor mu? Duvarda pencere ya da kapı boşluğu varsa elle hesaplarken boşluklu kesitleri mi hesaba katmalıyız?

-yumuşak kat hesabında paket programlar zannediyorum duvarların etkisini dikkate alıyor. Fakat etabs, sap2000 gibi programlarla çalışırken bu duvar etkisini nasıl programa atayacağız? Kolon kiriş birleşimlerine uzanan mafsallı çapraz çubuk elemanlar mı tanımlamalıyız? Sizler nasıl yapıyorsunuz buişi ?
0 beğenilme 0 beğenilmeme
12, Eylül, 2015 Celilaslanoglu C14 (4 puan) tarafından cevaplandı
Oran 2 ye eşit ise durum nedir. ? Benim analizini yaptıgım 4 katlı bina 2. katta oran 2 ye eşit kalan katlarda ise 2 den küçük.


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 554 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 915 kez görüntülendi
12, Ağustos, 2016 Diğer kategorisinde volkan270 C14 (18 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 295 kez görüntülendi
9 ay önce Mesleki Hukuk kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 586 kez görüntülendi
4, Nisan, 2017 Yapı Statiği kategorisinde esmasarica55@outlook.com tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 7,111 kez görüntülendi
10, Ekim, 2014 İnşaat Mühendisliği kategorisinde lilikan C14 (4 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,814 soru

4,677 cevap

1,654 yorum

4,057 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...