Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Evimizin duvarlarındaki verevine derin çatlaklar tehlikeli midir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
187 kez görüntülendi
8, Temmuz, 2016 Yapı Statiği kategorisinde Elif Pınar tarafından soruldu
Elbistan daki evimizde 17 yıldır oturuyoruz.2~3 yıldır evin duvarlarında verevine oldukça derin çatlaklar oluştu.Hala da yenileri oluşmakta.Pencere camlarının bazıları da verev çatlama yaptı.Bu durum tehlikeli midir.Evi bosaltmalı mıyız.Bilgilendirirseniz sevinirim.
8, Kasım, 2016 baranyağmur C16 (103 puan) tarafından yorumlandı
ya bizim evde aynen karşı odanın ışığını geçiren derinlikte çatlaklar var ve üst katlara da uzamış durumda ama hiçbir usta garanti vermiyo onarımı için. çok çaresiz bi durum

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
9, Temmuz, 2016 Mstfatmbl C16 (189 puan) tarafından cevaplandı
derinliğini ölçme durumunuz gözle görünerek biraz zor olabilir, bir fotograf atmanız iyi olurdu fakat çatlak aralığı ne kadar geniş ve sadece duvarlarda mı meydana geldi kolon kiriş taşıyıcı elemanlar da dökülmeler kırılmalar var mı ?

gözle analizi zordur ki deprem performansı da duvardan değil taşıyıcı elemanlardan numune alınarak yapılır lakin duvarlarda catlağı meydan getiren yapıda titreşim etkisi gibi sorunlarda olabilir daha da detaylandırılabilir. Binan çevresinde yeni yapı inşası gerçekleştiriliyor mu ya da bölge de bir deprem durumu oluştu mu veyahut bulunduğunuz yapı bir şevli bölge de mi gibi faktörler ortaya çıkarmış olabilir. Yani hasar taşıyıcı elemanlarda da var mı ? Onun için konuya hakim kişilerin yerinde incelemesi daha uygundur .
1 beğenilme 0 beğenilmeme
25, Temmuz, 2016 Agah Çağrı Zorlu C18 (463 puan) tarafından cevaplandı
bahsettiğiniz çatlaklar oturma çatlağı gibi,çatlağın derinliği önemli.derin bir çatlak varsa durum kötü olabilir.tecrübeli birinin durumu değerlendirmesi gerekir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 102 kez görüntülendi
3 ay önce Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
2 cevap 137 kez görüntülendi
10 ay önce Yapı Statiği kategorisinde vceneviz C16 (103 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 72 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 250 kez görüntülendi
24, Temmuz, 2016 Yapı Statiği kategorisinde Mehmet tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 399 kez görüntülendi
10 ay önce Deprem kategorisinde Mustafa Sahin C16 (104 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,467 soru

4,122 cevap

1,254 yorum

3,614 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...