Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Evimizin duvarlarındaki verevine derin çatlaklar tehlikeli midir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
218 kez görüntülendi
8, Temmuz, 2016 Yapı Statiği kategorisinde Elif Pınar tarafından soruldu
Elbistan daki evimizde 17 yıldır oturuyoruz.2~3 yıldır evin duvarlarında verevine oldukça derin çatlaklar oluştu.Hala da yenileri oluşmakta.Pencere camlarının bazıları da verev çatlama yaptı.Bu durum tehlikeli midir.Evi bosaltmalı mıyız.Bilgilendirirseniz sevinirim.
8, Kasım, 2016 baranyağmur C14 (4 puan) tarafından yorumlandı
ya bizim evde aynen karşı odanın ışığını geçiren derinlikte çatlaklar var ve üst katlara da uzamış durumda ama hiçbir usta garanti vermiyo onarımı için. çok çaresiz bi durum

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
9, Temmuz, 2016 Mstfatmbl C16 (159 puan) tarafından cevaplandı
derinliğini ölçme durumunuz gözle görünerek biraz zor olabilir, bir fotograf atmanız iyi olurdu fakat çatlak aralığı ne kadar geniş ve sadece duvarlarda mı meydana geldi kolon kiriş taşıyıcı elemanlar da dökülmeler kırılmalar var mı ?

gözle analizi zordur ki deprem performansı da duvardan değil taşıyıcı elemanlardan numune alınarak yapılır lakin duvarlarda catlağı meydan getiren yapıda titreşim etkisi gibi sorunlarda olabilir daha da detaylandırılabilir. Binan çevresinde yeni yapı inşası gerçekleştiriliyor mu ya da bölge de bir deprem durumu oluştu mu veyahut bulunduğunuz yapı bir şevli bölge de mi gibi faktörler ortaya çıkarmış olabilir. Yani hasar taşıyıcı elemanlarda da var mı ? Onun için konuya hakim kişilerin yerinde incelemesi daha uygundur .
1 beğenilme 0 beğenilmeme
25, Temmuz, 2016 Agah Çağrı Zorlu C25 (962 puan) tarafından cevaplandı
bahsettiğiniz çatlaklar oturma çatlağı gibi,çatlağın derinliği önemli.derin bir çatlak varsa durum kötü olabilir.tecrübeli birinin durumu değerlendirmesi gerekir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 150 kez görüntülendi
2 ay önce Deprem kategorisinde İlyas C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 112 kez görüntülendi
6 ay önce Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
2 cevap 149 kez görüntülendi
23, Ocak, 2017 Yapı Statiği kategorisinde vceneviz C14 (2 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 87 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 259 kez görüntülendi
24, Temmuz, 2016 Yapı Statiği kategorisinde Mehmet tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,717 soru

4,558 cevap

1,561 yorum

3,941 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...