Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

güçlü kiriş zayıf kolon kontrol

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
285 kez görüntülendi
30, Eylül, 2016 Diğer kategorisinde omurg C18 (439 puan) tarafından soruldu
iyi günler. incelediğim bir binannın statik projesinde bınanın bıtısık nizam bulunan yerde 25x50 kiriş diğer bölgelerde 50x30 kiriş kullanılmış. bu yapının rijitliğine etki etmez mi?. üstelik ben güçlü kolon zayıf kiriş kontrolünü nasıl yapabılırım. ayrıca sistemi çözerken siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz ? mod birleştirme vs.

http://hizliresim.com/VENygj][img]http://i.hizliresim.com/VENygj.jpg

Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylar ve cevabınızın en iyi cevap olarak seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2, Ekim, 2016 Agah Çağrı Zorlu C30 (1,134 puan) tarafından cevaplandı
Son derece basit bi geometriye sahip bi binanın kirişlerinin yönü ve sürekliliği nasıl böyle seçilmiş inanın bilemiyorum,söylemeden edemedim.

Normalde kirişlerin aksları çakışırsa ve kaçıklıkları buna göre hizalanırsa bi sorun olmayacağı kanaatindeyim.Ama burda kirişler kolonlara çok değişik saplanmış,benden daha tecrübeli birinin de değerlendirmesini isterim.

Asıl olarak şu konuda yardımcı olabilirm.''Güçlü kiriş-Zayıf kolon'' bi problemdir.Güçlü kolon-zayıf kiriş,ismi olumsuz gibi gelsede bi taşıyıcı sistem kusuru değildir.Kolonların zaten kirişlerden daha sağlam olması beklenir,kesit olarak 1,5 katı kadar.Fakat zayıf kirişten kastımız kelimenin manasıyla zayıf değil,dikkat edin.Kirişimiz hesaplandığı yükü zaten taşımalı ve kolonuda ondan biraz daha güçlü olmalı.
3, Ekim, 2016 omurg C18 (439 puan) tarafından yorumlandı
iyi günler yorumunuz için. asmolen döşeme olduğu için kirişler böyle seçilmiş. kirişlerdeki kaçıklıklıkla neyi ifade etmek istedin bir sıkıntı yok gibi duruyor. ayrıca kolonun 1.5 kat daha güclü olması gerektiğini biliyorum bu 1.5 katı kendım hesaplamak ıstıyorum. 1.5 kat ile bahsedilen güc nedır onu acıklarsan

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 4,900 kez görüntülendi
17, Ekim, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde concrete C16 (105 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 333 kez görüntülendi
26, Ocak, 2017 Yapı Statiği kategorisinde civilmehmetkara C30 (1,227 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 473 kez görüntülendi
5, Ekim, 2016 Diğer kategorisinde omurg C18 (439 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 135 kez görüntülendi
2 hafta önce Yapı Statiği kategorisinde enesubsi C16 (197 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 96 kez görüntülendi
1 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde skreyper C14 (5 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,990 soru

5,058 cevap

1,907 yorum

4,333 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...