Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

güçlü kiriş zayıf kolon kontrol

1 beğenilme 0 beğenilmeme
201 kez görüntülendi
11 ay önce Diğer kategorisinde omurg C16 (207 puan) tarafından soruldu
iyi günler. incelediğim bir binannın statik projesinde bınanın bıtısık nizam bulunan yerde 25x50 kiriş diğer bölgelerde 50x30 kiriş kullanılmış. bu yapının rijitliğine etki etmez mi?. üstelik ben güçlü kolon zayıf kiriş kontrolünü nasıl yapabılırım. ayrıca sistemi çözerken siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz ? mod birleştirme vs.

http://hizliresim.com/VENygj][img]http://i.hizliresim.com/VENygj.jpg

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce Agah Çağrı Zorlu C18 (454 puan) tarafından cevaplandı
Son derece basit bi geometriye sahip bi binanın kirişlerinin yönü ve sürekliliği nasıl böyle seçilmiş inanın bilemiyorum,söylemeden edemedim.

Normalde kirişlerin aksları çakışırsa ve kaçıklıkları buna göre hizalanırsa bi sorun olmayacağı kanaatindeyim.Ama burda kirişler kolonlara çok değişik saplanmış,benden daha tecrübeli birinin de değerlendirmesini isterim.

Asıl olarak şu konuda yardımcı olabilirm.''Güçlü kiriş-Zayıf kolon'' bi problemdir.Güçlü kolon-zayıf kiriş,ismi olumsuz gibi gelsede bi taşıyıcı sistem kusuru değildir.Kolonların zaten kirişlerden daha sağlam olması beklenir,kesit olarak 1,5 katı kadar.Fakat zayıf kirişten kastımız kelimenin manasıyla zayıf değil,dikkat edin.Kirişimiz hesaplandığı yükü zaten taşımalı ve kolonuda ondan biraz daha güçlü olmalı.
11 ay önce omurg C16 (207 puan) tarafından yorumlandı
iyi günler yorumunuz için. asmolen döşeme olduğu için kirişler böyle seçilmiş. kirişlerdeki kaçıklıklıkla neyi ifade etmek istedin bir sıkıntı yok gibi duruyor. ayrıca kolonun 1.5 kat daha güclü olması gerektiğini biliyorum bu 1.5 katı kendım hesaplamak ıstıyorum. 1.5 kat ile bahsedilen güc nedır onu acıklarsan

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 2,254 kez görüntülendi
17, Ekim, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde concrete C16 (198 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 215 kez görüntülendi
7 ay önce Yapı Statiği kategorisinde civilmehmetkara C25 (823 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 231 kez görüntülendi
11 ay önce Diğer kategorisinde omurg C16 (207 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 206 kez görüntülendi
2, Ocak, 2016 Yapı Statiği kategorisinde mahmut2q C16 (147 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,256 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,263 soru

3,784 cevap

1,103 yorum

3,290 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...