Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Tünel Kalıp Sistemleri Hk.

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
497 kez görüntülendi
29, Kasım, 2016 Kaba İnşaat kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (9,377 puan) tarafından soruldu
Merhaba arkadaşlar

Tünel kalıpta çalışanların bilgisine ihtiyacım var, kalıbı betondan kaç gün sonra sökebiliyoruz? Söktükten sonra herhangi bir taşıyıcı iskele vb. bırakılıyor mu yine altta?

Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylamalar, cevabınızın en iyi seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.
3) Kullanıcı başlığınızın hangi beton sınıfında yer aldığı, site puanınıza bağlıdır. Puanınız arttıkça, beton sınıfınız da artar :)

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
29, Kasım, 2016 muratulutas24 C25 (874 puan) tarafından cevaplandı
4, Aralık, 2016 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
üstat tünel kalıb kullanım amacı zaten hızlı kalıp alıp kurmaktır genelde toki şantiyeleri kullanır

eğer buhar kürü uygulaması yapacaksan ortam sıcaklığına bağlı olarak 7 saat 12 saat arası kalıp alınıyor

sistemsel olarak aralık fazla olmadığından sehim olmuyor ama tedbir amaçlı bazı yerlere dikme atılıyor

buhar kürü genelde olduğu gibi tünelin içinde ateş yakmakla olduğunu zannederler ama yanlış bir uygulamadır betonun içindeki suyu buharlaştırarak çimentonun hidrate olmak için kullandığı suyu buharlaştırarak etrenjit kristallerinin oluşumunu olumsuz etkilerler.buda nihai mukavemete etki eder.
30, Kasım, 2016 İnşaat Mühendisi C50 (9,377 puan) tarafından yorumlandı
Peki sadece direk destekleri ile beton kendini ve ustunde devam eden diger ımalatlarin agirliklarini nasil tasiyor?  6 saatte bu dayanima ulaşabiliyor mu? Normal sistemde 1 haftada ancak ulasiyor bu dayanima. Bu konuda tunel kalibin farki nedir? Hic kullanmadigimi goz onune alarak o detayda cevaplarsaniz cok sevinirim:)
30, Kasım, 2016 muratulutas24 C25 (874 puan) tarafından yorumlandı
üstat cevapta da söylediğim gibi sistemsel olarak zaten aralık az olduğundan bu yükü kaldırabiliyor buna yardımcı etmenler olarak betonda mukavemet ve priz aldırıcılar kullanılıyor ayrıca eskiden olduğu gibi (5 10 sene) beton dökülmüyor teknolojisi en standartına geçildikten sonra çok değişti

daha iyi ve kolay anlaşılması için şu örneği verebiliriz cem ıı a 42,5 all bir çimento kullanıyorsanız beton sınıfınız c 25/30 ise tse standartlarında fck +1 isteniyor yani 31 n/mm 2 bulmanız gerekir hava sıcaklığı 20 25 derece arasında ilk gün tabi alttan ısıtma varsa (kalıbı almak için çok önemlidir) 7,5 -9 arası 3 gün 16 -19 arası 7 gün 24-26 arası 28 günde de 31- 33 arası bir değer alır buda alttaki dikmelerin alınma süresini 3- 4 güne indirir.

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 13,101 kez görüntülendi
12, Ekim, 2014 Kaba İnşaat kategorisinde Mühendis_Çocuk tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 518 kez görüntülendi
22, Ekim, 2014 Kaba İnşaat kategorisinde Mert tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 899 kez görüntülendi
26, Ekim, 2014 Kaba Yapı kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 510 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Staj kategorisinde Ferhat tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,982 soru

5,055 cevap

1,898 yorum

4,328 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...