Mesleki kitap hediyeli çekilişimiz İnstagram sayfamızda düzenlenmektedir. Detaylı bilgi ve katılım için TIKLAYINIZ

Ağustos-2018 Ayı En İyi Kullanıcılar Yarışmasının Sonuçları İçin TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Mımarlığı sevmemekten dolayı burakmak

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
305 kez görüntülendi
11, Mart, 2017 Diğer kategorisinde Fatih Batman C14 (5 puan) tarafından soruldu
merhabalar. Mimarlık 1. Sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavına herkes gibi girdim çıktım belli bir puan aldım. Tercih döneminde üzerimde.oluşan bir baskıyla araştırmadan mimarlık bölümünü tercih ettim.(etmez olaydım). Bölümümden nefret ediyorum maket yapmak tasarlamak hiç bana göre değil. Çiziö yapmakta öyle. Benim işim matematikle fizikle veya mantıkla alakalı birşey olmalı. Sanatçı ruhum yok. Atatürkün bile bir sözü var insan isterse herşey olabilir sanatçı olamaz diye, mimarlıkta böye bir meslek aslında. Fazla uzattım sadete geliyorum; bölümümü burakacağım mühendislik olarak inşaat mühendisliği yakın geliyor ama mimarlık gibi fazla çizim varmı varsa bu mimarlık gibi tasarımsal bir çizimmi? Şimdiden teşekkür ederim

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Mart, 2017 candyman C35 (1,540 puan) tarafından cevaplandı 1 uyarı
14, Mart, 2017 Fatih Batman tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
İşin hesap yapmak ise inşaat mühendisligine yönelmen dogru olucaktır cizim olarak pek fazla birsey yok kolon kiriş döşeme cizimi yapıyorsun donatı cizimi  kat kalıp planı bukadar gerisi hesaplamalar fizik matematik vs.,nümerik analiz ,sonlu elemanlar metodu vs. gibi dersler matematiksel fiziksel dersler hesabı seviyorsan inşaat mühendisligine yönel
14, Mart, 2017 Fatih Batman C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
İnşaat müh. Ders içeriklerine baktım. İlgimi çekiyor gayet elektronik veya inşaat arasında seçim yapacağım artık. Çizimden o kadar nefret ettimki onlar bile olmasaydı keşke
1 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Mart, 2017 Pug Life C35 (2,164 puan) tarafından cevaplandı
Insaat mühendisligine gecmeyi düsünyorsan, öncelikle bir ders icerigine bak derim. Betonarme, celik yapilar, yapi statigi, zemin mekanigi vs gibi. Icerigini begenirsen secersin. Insaat mühendisliginin bir cok dali var. Ofiste calisirsan proje yaparsin. Türkiye'de mühendislere de cizim yaptiriliyor ama bu cizimler daha cok kalip plani vs. Cizim islerini aslinda teknik ressam yapmali ancak Türkiye'de ne düzgün isliyor ki burada da isinin ehline birakilsin isler.
14, Mart, 2017 Fatih Batman C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
Ofis güzel ama ben şantiye tercih edeceğim sanırım. Yorum için teşekkürler
1 beğenilme 0 beğenilmeme
14, Mart, 2017 İnşaat Mühendisi C50 (11,593 puan) tarafından cevaplandı
Selam

2 alternatifin var:

İlki yapabilirsen inşaat mühendisliği ile çap yap. Bu şekilde hem mühendisliğe kaymış olur, hem de mimarlık bileğizini de taşımış olursun. Kariyer yolculuğunda sana baya hız kazandıracaktır. Eşim de bu şekilde yapmıştı.

Eğer benim gibi ikisiyle uğraşamam diyorsan :) Geçiş yapmayı düşünebilirsin. Tekrar üniversitesınava hazırlanmaktansa bölümde kasıp ortalama yapıp geçmek bence daha kolay.

Ancak esas diyeceğim şu ki; mimarlık bitirince sadece hayal edip tasarım yapacaksın diye birşey yok. Saha mimarlığı, teknik ofis mimarlığı gibi alanlar var. Şantiyecilik, proje yönetimi gibi alanlara kayabilirsin yani. Teknik ofis mimarı hakediş, metraj yapar, ihalelere hazırlanır, bütçe çıkarır, iş programı yapar vs. Sanatla alakası yok :) Kesin kararını vermeden önce mesleğinin ne kadar geniş olduğunu kavraman lazım.

Bol şans
16, Mart, 2017 Fatih Batman C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
Yorum için teşekkürler. Yatay geçiş yapcağım ama gano kasmaya gerek yok. Ek madde-1 e göre yani üniversite sınavında aldığım puana göre geçiş yapacağım.

Mimarlık zaten kendisi sadece çok zor ve yorucu dolayısıyla çapı hiç gözüm yemiyor

Saha mimarlığı ve şantiyecilik inşaat mühendislerinin yaptıpı işlerimi yapıyorki. İş tecrübem olmadığı için bilmiyorum. Aynı şeyleri yapıyorsa 1 sene kaybetmeme gerek yok diye düşünüyorum.
17, Mart, 2017 İnşaat Mühendisi C50 (11,593 puan) tarafından yorumlandı
ek madde 1 ini bilmem, benim zamanımda benim okulumda üni puanına göre değil agno ya göre siz de gano oluyor demek ki, ona göreydi.

mantıklı :) benim de kesmemişti. sadece tavsiyeydi, yapmaya gücün var ise faydasını görürsün. yoksa da zararı yok.

saha mimarı, sahadaki ince işleri takip eder en kısa tarifiyle. ince işler de ne diye sorma onu da araştır artık :) zamanla şantiye hafası soludukça kaba inşaat, elektrik ve mekanik tesisat da öğrenir ve ince işler şefi, şantiye şefi, proje müdür der yürürsün. böyle bir kariyer de seçebilirsin yani.

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,012 kez görüntülendi
12, Şubat, 2017 Yapı Statiği kategorisinde candyman C35 (1,540 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 99 kez görüntülendi
25, Haziran, 2015 Malzeme Bilimi kategorisinde IntheKinq C16 (115 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 129 kez görüntülendi
1 ay önce Diğer kategorisinde Clopatra C14 (5 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 203 kez görüntülendi
1 ay önce Diğer kategorisinde ği C14 (47 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 96 kez görüntülendi
1 ay önce Diğer kategorisinde Batuhan37 C14 (48 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2018
 1. İnşaat Mühendisi

  430 Puan

 2. nt

  199 Puan

 3. insaatmuhadayi

  127 Puan

 4. Çırak

  113 Puan

 5. ali73

  103 Puan

Ödül Alacaklar
En İyi 1. Üye
En İyi 2. Üye
En İyi 3. Üye

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

3,325 soru

5,768 cevap

2,509 yorum

4,868 kullanıcı

271 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 271 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...