Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Konsol Kiriş

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1,037 kez görüntülendi
Yapı Statiği kategorisinde ceyhunyuksel tarafından soruldu
Sizce konsol kirişlerin bağlandığı kolonların birbirine bağlanmaması yönetmelik açısından engel teşkil eder mi ? Odanın içinden kiriş geçmemesi mimari açıdan avantaj olsada bu durum statik açısından dezavantajı nelerdir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Gökhan Irmak tarafından cevaplandı
Gökhan Irmak tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Yönetmelik açısından bir sıkıntısı yok ancak bazı durumlarda hesap kurtamayabilir kolonların birbirine bağlanmasında her zaman fayda var çünkü çerçeve sürekliliğinin sağlanması önemli aksi durumlarda konsollarda deprem esnasında Oluşan burkulma momenti konsolları kırabilir kolonları birbirine bağladığın kiriş işte bu yükleri kendi üstüne Alıp daha rahat  daha rijit bir yapı ortaya çıkarıyor tabiki Ali beyin dediklerinede katılıyorum
1 beğenilme 0 beğenilmeme
aliyetisken tarafından cevaplandı
Odanın içinden kiriş geçme durumu plak döşemelerde sorun oluşturur. Asmolen döşemede anlattığınız kirişin nereye geldiğinin bi önemi yok. Eğer plak çözüyorsanız sistemi, kolonları kirişlerle bağlayın. Aksi takdirde çerçeve sisteminizde problem çıkar. Yük aktarımında sorun yaşarsınız.Hem plak döşemenin kalınlığını da azaltmış olursunuz. Bağlamadığınız da döşemenin net açıklığı büyüyecek bu da yönetmelik sınırlamalarından dolayı daha kalın döşemeyle sistemi çözmeniz anlamına gelir.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
ryildiz tarafından cevaplandı
Deprem yönetmeliği açısından kapalı çıkmalarda kolonların kirişlerle bağlanma mecburiyeti yoktur.

Ancak çerçeve sisteminin sağlıklı çalışması ve yük aktarımının sağlıklı yapılabilmesi açısından kolonların birbirine bağlanması önemlidir. Betonarmede önemli olan yüklerin en kısa yoldan zemine iletilmesini sağlamak olmalıdır.

Mimari açıdan odanın içinden kiriş geçmesinden kaygı duyuluyorsa (kat yüksekliği yeterli ise) asma tavanla kapatılarak sorun çözülebilir.

Diğer taraftan gerekli mühendislik önlemleri alınarak Asmolen döşeme ile sarkık kiriş sorunu halledilebilir.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
ceyhunyuksel tarafından cevaplandı
Peki 1. derece deprem bölgesinde Fiktif yani gizli kiriş veya bant kiriş herkes birşeyler söylüyor buna,bu kirişler vasıtası ile bu bahsettiğim kolonların birbirine bağlanması sağlıklı olur mu ?
aliyetisken tarafından yorumlandı
Arzu ettiğimiz sistemler simetrik ve yapıda süreksizlik teşkil etmeyen sistemlerdir. Bahsettiğiniz kirişlerin sistemin çerçevesini zor duruma soktuğunu düşünmekteyim.Diş problemini asmolen döşemeyle halletmenizi tavsiye ederim.Ayrıca fiktif kirişin faydalı yüksekliğini düşünürsek eğilme momentlerine ne derece karşı koyabilir?.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 146 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 867 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 195 kez görüntülendi
Yapı Statiği kategorisinde civilmehmetkara tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 99 kez görüntülendi
Yapı Statiği kategorisinde civilmehmetkara tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 178 kez görüntülendi
Yapı Statiği kategorisinde clicks tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

1,808 soru

3,167 cevap

806 yorum

2,757 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...