Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Doseme

1 beğenilme 0 beğenilmeme
126 kez görüntülendi
8 ay önce Yapı Statiği kategorisinde cevher_ts C14 (5 puan) tarafından soruldu
Bir inşaatta 1. Ve 2.kat dosemelerinin asmolen, 3.ve 4.kat dosemelerinin plak ve daha sonraki dosemelerin yine asmolen yapıldığını gördüm. Burda bi sorun var mı ? Yani isteğe göre döşeme türü katlarda değişebilir mi ? Daha once uygulamada hiç bu tür bişey görmedim...

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce candyman C30 (1,450 puan) tarafından cevaplandı
8 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Merhabalar.

Bahsettiğiniz sistemler hakkında şunu demek istyorum.

Siz her katta değiştiğini söylüyorsunuz.Benim çok sıklıkla rastladığım bir durum,hatta ben kattan kata değilde aynı katta 3 farklı döşeme tipinin kullanıldığını gördüm.

Şimdi bunun zararlarına ve neden yapıldığına bakalım.

Neden Yapılır?

mesela kolon aplikasnoyu yapmayı biliyorsanız mimariden dolayı kolonları koyamadıgımız yerler oluyor ve kiriş görünmesini istemiyoruz bu durumda napıyorlar bu alanda kiriş görünmesin diye rahat kolon atmak için bu alanın döşeme sistemini asmolen veya kirişsiz döşeme olarak belirliyorlar.

Bir diğer sebep şunu göstere bilirim adam geniş bir salon yapmıştır veya alt katta büyük bir dukkani vardır ve bu dükkanlarda veya salonlarda kolon görülmesini istemez. bu yüzden açıklığı fazla yapabilcegi bir döşeme sistemi secer ÖRNEK: Kirişli döşeme sisteminin açıklığına ortalama 7 8 metre dersek, asmolende bu acıklık 10-12 çift yönde kirişli asmolende 14-15 metrelere kadar ulaşabilir.

Zararlarına gelicek olursak.

Binanın süneklilik davranışı degişir.

Binanın farklı noktalarında farklı deprem kuvvetleri görülür ve rişitik sistemi orantısız olur yani karma bir sistemde bir bütünlük uyum sorunu ortaya cıkabilir.

Benim Tavsiyem böyle sistemlerden uzak durmak ha yapılıyor isede hesaplarını kuvvetli yapılması tarafındayım.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce serhat21 C20 (565 puan) tarafından cevaplandı
Statik hesabını iyi yaptıktan sonra herhangi bir sorun olmaz .Bazen müteahitler daha ekonomik olsun diye böyle yaptırırlar.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 90 kez görüntülendi
6 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde İnşaat Mühendisiiiii C14 (69 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,627 soru

4,378 cevap

1,417 yorum

3,817 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...