Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Bitişik Nizam Bina Yıkımı

0 beğenilme 0 beğenilmeme
365 kez görüntülendi
5 ay önce Diğer kategorisinde mirage C16 (105 puan) tarafından soruldu
Şu anda oturmakta olduğumuz binaya birleşik olan yapı yıkılmakta. bizim binamız yeni 2 yıllık, yıkılan bina ise eski. bina yıkılırken aşırı derecede sallantı yaşandı apartmanda kimse duramıyor, şantiye şefi bir şey olmaz tedirgin oluyorsanız çıkın ben yıkmak zorundayım dedi. Şimdi temel kazılacak fakat binamız aşırı zorlanıyor deprem olsa bu kadar olmaz. ya bu işi yapmayı bilmiyorlar ya da özensiz bir çalışma yapılıyor. nereye şikayet edebilirim bu durumu yoksa bu normal mi? Teşekkürler

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce candyman C30 (1,026 puan) tarafından cevaplandı
Merhabalar.

Konunuz yaygın bir konudur yeni 2 yıllık bir binanın tasıyıcı sisteminin ve temelinin kuvvetli olduğunu düşünüyorum eğer standartlarda yapılmış ise.

Fakat bölgenin zemin durumu kötü ise muhakkak kendi binanızın binayı yapan yüklenici firma tarafından askıya alınması kesinlikle şarttır.

Eğer Bina temel derinliği sizin temelinizi geçiyor ve temel açığa cıkıyor ise zeminde zayıfsa muhakak (İKSA) Yani binanızı askıya aldırın küçük orta ve büyük askı sistemleri vardır eğer derinlik fazla ise en az orta seviye büyüklükte askı çalışması yapılmalıdır.

Askı çalışmalarını genellikle ahşaptan yaparlar eğer yaptırabiliyorsanız celik veya beton tarzındada destekleme yapabilirsiniz bu iş önemli birşeydir gerekirse şikayette bulunun.

Askıya alma zorunlulukları vardır. Ben kazmak zorundayım diye bir şey yok gerekli önlemi almaları lazım.

Hakkınızı arayın BİNANIZIN SAĞLIĞI İÇİN.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce Volkan.00 C16 (104 puan) tarafından cevaplandı
Sarsıntılar normal sonuçta bitişikteki apartman yıkılıyor zemin de sert ise sarsıntılar daha hissedilir olur. Sizin apartmanda şüpheli kolon kiriş sesleri varsa yada gözle görülür çatlamalar bunları es geçmeyin önlem almakta fayda var. Belediye yada çevre şehirciliğe başvurabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (6,227 puan) tarafından cevaplandı

sarsıntı çok normal korkmayınız.  benim anlamadıgım bir inşaat mühendisi de" şantiye şefi bir şey olmaz tedirgin oluyorsanız çıkın ben yıkmak zorundayım dedi. " gibi amatör bir yorum yapıyorsa nasıl olacak bu işler...

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 388 kez görüntülendi
11 ay önce İzolasyon&Yalıtım kategorisinde loscromwell C18 (405 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 218 kez görüntülendi
3, Kasım, 2016 Proje&Tasarım kategorisinde civilmehmetkara C25 (823 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 605 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde Selim tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 193 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 152 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,418 soru

4,039 cevap

1,225 yorum

3,538 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...