Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İnşaat mühendisliği okunur mu?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
632 kez görüntülendi
6 ay önce Diğer kategorisinde Umut tarafından soruldu
Merhabalar abilerim/ablalarım,malum 12.sınıf oldum,aklımdaki meslek inşaat mühendisliği,size meslek hakkında bir kaç sorum olacak;

1-)Başlıkta da belirttiğim üzere inşaat mühendisliği okunur mu?Geleceği nasıl?

2-)Her işin bir zorluğu vardır ama dersleri bıktıracak derecede zor mu?

3-)İş olanakları nasıl?

4-)Son olarak üniversite olarak tavsiyeleriniz neler? Aklımdaki üniversiteler;Yıldız Teknik Üniversitesi,İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü,Özyeğin Üniversitesi

Sorularımı cevaplayan herkese şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
6 ay önce Pug Life C20 (652 puan) tarafından cevaplandı
1) Öncelikle meslek secerken meslegin gelecegini ögrenmen gerekiyor ama onun yaninda da bu meslegi düzgün olarak arastir derim. Insaat mühendisi iste tam olarak ne yapar vs. Tanidigin varsa 1 hafta gidip santiyede ortami görebilirsin. Gelecegi Türkiye'de nasil dersen farkli yorumlar geliyor genelde. Cogunlugu mühendisliklerin ele ayaga düstügünü söylüyor. Azinlik kisim da gercekten iyi olursan iyi isler alabilecegini söylüyor. Iki taraf da bence hakli.

2) Analitik zekan varsa biktiracak kadar zor oldugunu sanmiyorum. Bazen gercekten sikiyor beni de ama disiplin de o durumlarda devreye girmeli. Sonuc olarak 4 yil lisans + yaparsan da 2 sene y.lisans yapicaksin ve bu bilgileri bir daha cok zor ögrenirsin. O bakimdan 4-6 sene disini sikip derslerine gereken özeni göstermen ileride sana büyük fayda saglar.

3) Türkiye'de bir fikrim yok.

4) Okul olarak Türkiye'de okuyacaksan Boagzici, Odtü, Itü vs digerlerinden bir adim önde gibi. Ama Türkiye'de okumani pek tavsiye etmem. Imkanin varsa yurtdisinda okumani MUTLAKA tavsiye ederim. Özyegin'in fiyatina baktim 12 bin dolar (burssuz) diyor. 12 bin dolar ile Avrupa'da Türkiye'deki üniversitelerden cok daha iyi üniversitelerde okuyabilirsin. Almanya icin konusursam yillik 12 bin euro'ya ögrenci olarak oldukca rahat yasarsin. Cogu ögrenci 500-700 euro'ya geciniyor, hatta 400-450 euro'ya gecinen bile var ufak yerlerinde. 12 bin dolar Özyegin'e vermek bana göre cok sacma bir yatirim.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
6 ay önce loscromwell C18 (327 puan) tarafından cevaplandı
Lütfen kişisel algılamayın ama sorularınız açıkçası biraz garip geldi bana.

1. Okunur mu derken ne kastediyorsunuz bu kadar inşaat müheendisinin okuyanın, mezun olanın bulunduğu bir mecrada bu soru ne denli doğrudur ?

2. Ders bıraktırmak ile meslek seçimi arasında dağlar kadar fark var siz ömür boyu yapacağınız meslek için derslerin zorluğunu kriter olarak almamalısınız.

3. Şu devirde ne iş yaparsanız yapın iş olanakları giderek zorlaşıyor bu tamamen sizin çalışma düzeniniz, prensibiniz, dikkatiniz, itinanız vb. ile ilgili.

4. maddeye girmeyeceğim

Tavsiyem bu kadar derinlikli ve önemli konu için daha derin düşünmeli daha doğru sorular sormalısınız.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
6 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (6,326 puan) tarafından cevaplandı

1-)Başlıkta da belirttiğim üzere inşaat mühendisliği okunur mu?Geleceği nasıl?

inşaat mühendisi ne iş yapar, inşaat mühendisi çalışma şartları, inşaat mühendisi maaşları gibi aramalar yaparak buna sen karar vereceksin.

2-)Her işin bir zorluğu vardır ama dersleri bıktıracak derecede zor mu?

inşaat mühendisliğinde dersleri bırakacak adam, herhangi bir mühendislikte de bırakır. eğer 5. girişinde kazanmadıysan, yani girebilecek  düzeyde sayısal ve analitik yetin var ise, bitirirsin merak etme.

3-)İş olanakları nasıl?

iyi bir üniversite bitirirsen ya da sektörde çevren varsa çok iyi, yoksa da işsiz kalmazsın. 

4-)Son olarak üniversite olarak tavsiyeleriniz neler? Aklımdaki üniversiteler;Yıldız Teknik Üniversitesi,İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü,Özyeğin Üniversitesi

Boğaziçi veya herhangi bir teknik üniversite öncelikli olabilir

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 125 kez görüntülendi
1 hafta önce İnşaat Mühendisliği kategorisinde Caner C14 (4 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 474 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 526 kez görüntülendi
27, Mart, 2016 Diğer kategorisinde abdurrahman C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 129 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 300 kez görüntülendi
28, Haziran, 2016 Diğer kategorisinde emre999 C14 (25 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,568 soru

4,271 cevap

1,375 yorum

3,740 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...