Mesleki kitap hediyeli çekilişimiz İnstagram sayfamızda düzenlenmektedir. Detaylı bilgi ve katılım için TIKLAYINIZ

Ağustos-2018 Ayı En İyi Kullanıcılar Yarışmasının Sonuçları İçin TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

BİNA İÇİN SAĞLAM ZEMİN DEDİKLERİ

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
836 kez görüntülendi
27, Temmuz, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde İnşaat Mühendisiiiii C14 (72 puan) tarafından soruldu
BİNA İÇİN SAĞLAM DEDİKLERİ ZEMİN HANGİ ZEMİNDİR

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
27, Temmuz, 2017 candyman C35 (1,540 puan) tarafından cevaplandı
30, Temmuz, 2017 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Merhabalar.

1-Çürük zemin: fazla yük altında kayan, sıkışmaya uygun ince kum, ıslak kil, killi toprak, batak arazi, bitkisel ve dona toprak zeminlerdir. Basınca dayanımı 0,2-0,8 kgf/cm2 arasında değişir.

2-Orta zemin: sıkışmaya uygun, 3-4m kalınlığında zemin tabakalarından oluşur. Kumlu ve killi zeminlerdir. Basınca dayanımı 0,4-0,5 kgf/cm2 arasında değişir.

3-Sağlam zemin: sıkışmaya uygun olmayan 2-3m kalınlığında tabakalar halinde oluşmuş zeminlerdir. Basınç ve çekme gerilmelerine karşı oldukça dayanıklıdır. Bunlar arsında püskürük, tortul ya da metamorfik zeminlerdir.

1-Kayalık zeminler; volkanik kayalar granit, siyenit, gabro, porfir, bazalt taşlarından oluşmuş zeminlerdir.15-30kg/cm2 Tortul kayalar kuvarsit, sert kalker, kum taşı, killi şist taşlarından oluşan zeminlerdir. 10-15kg/cm2 yük taşırlar. Metamorfik kayalar gre, sertleşmiş killerden oluşmuş zeminlerdir. 5-10kg/cm2 yük taşırlar.

2-Gravye zeminler; irili ufaklı kum ve çakıl tanelerinin tabii bir bağlayıcı ile birleşmesi sonucu teşekkül etmiş zeminlerdir. Basınç ile sıkışmazlar aralarındaki bağlayıcı kil değilse su ile oyulmazlar. 5kg/cm2 yük taşırlar.

3-Kumlu zeminler; kum tabakalarının oluşturduğu zeminlerdir. Zemin kalın bir tabaka halinde, granit, gre, kalker gibi kayaların kumlarından oluşmuş ise basınç ile sıkışmazlar. 2kg/cm2 yük taşırlar.

4-Bitkisel toprak; zemin yüzündeki bitkilerin ve bitki köklerinin çürümesi ve toprakla karışması sonucu oluşan zeminlerdir. Renkleri koyudur, humus adı verilir. Böyle zeminlere yapı temeli oturtulmaz. Harç ve betona zarar verir. Temel çukurunda böyle toprak varsa temizlenmelidir.

 5-Killi zeminler; içerisinde bulunan su, kum ve yabancı maddelerin çokluk ve inceliklerine göre oluşan killi zeminlerdir.

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 964 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 178 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 199 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 131 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2018
 1. İnşaat Mühendisi

  417 Puan

 2. nt

  189 Puan

 3. insaatmuhadayi

  124 Puan

 4. Çırak

  113 Puan

 5. ali73

  93 Puan

Ödül Alacaklar
En İyi 1. Üye
En İyi 2. Üye
En İyi 3. Üye

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

3,331 soru

5,764 cevap

2,504 yorum

4,854 kullanıcı

184 Çevrimiçi Kullanıcı
4 Kayıtlı Üye & 180 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...