Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

BİNA İÇİN SAĞLAM ZEMİN DEDİKLERİ

0 beğenilme 0 beğenilmeme
472 kez görüntülendi
9 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde İnşaat Mühendisiiiii C14 (69 puan) tarafından soruldu
BİNA İÇİN SAĞLAM DEDİKLERİ ZEMİN HANGİ ZEMİNDİR

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce candyman C30 (1,495 puan) tarafından cevaplandı
9 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Merhabalar.

1-Çürük zemin: fazla yük altında kayan, sıkışmaya uygun ince kum, ıslak kil, killi toprak, batak arazi, bitkisel ve dona toprak zeminlerdir. Basınca dayanımı 0,2-0,8 kgf/cm2 arasında değişir.

2-Orta zemin: sıkışmaya uygun, 3-4m kalınlığında zemin tabakalarından oluşur. Kumlu ve killi zeminlerdir. Basınca dayanımı 0,4-0,5 kgf/cm2 arasında değişir.

3-Sağlam zemin: sıkışmaya uygun olmayan 2-3m kalınlığında tabakalar halinde oluşmuş zeminlerdir. Basınç ve çekme gerilmelerine karşı oldukça dayanıklıdır. Bunlar arsında püskürük, tortul ya da metamorfik zeminlerdir.

1-Kayalık zeminler; volkanik kayalar granit, siyenit, gabro, porfir, bazalt taşlarından oluşmuş zeminlerdir.15-30kg/cm2 Tortul kayalar kuvarsit, sert kalker, kum taşı, killi şist taşlarından oluşan zeminlerdir. 10-15kg/cm2 yük taşırlar. Metamorfik kayalar gre, sertleşmiş killerden oluşmuş zeminlerdir. 5-10kg/cm2 yük taşırlar.

2-Gravye zeminler; irili ufaklı kum ve çakıl tanelerinin tabii bir bağlayıcı ile birleşmesi sonucu teşekkül etmiş zeminlerdir. Basınç ile sıkışmazlar aralarındaki bağlayıcı kil değilse su ile oyulmazlar. 5kg/cm2 yük taşırlar.

3-Kumlu zeminler; kum tabakalarının oluşturduğu zeminlerdir. Zemin kalın bir tabaka halinde, granit, gre, kalker gibi kayaların kumlarından oluşmuş ise basınç ile sıkışmazlar. 2kg/cm2 yük taşırlar.

4-Bitkisel toprak; zemin yüzündeki bitkilerin ve bitki köklerinin çürümesi ve toprakla karışması sonucu oluşan zeminlerdir. Renkleri koyudur, humus adı verilir. Böyle zeminlere yapı temeli oturtulmaz. Harç ve betona zarar verir. Temel çukurunda böyle toprak varsa temizlenmelidir.

 5-Killi zeminler; içerisinde bulunan su, kum ve yabancı maddelerin çokluk ve inceliklerine göre oluşan killi zeminlerdir.

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 895 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 178 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 93 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 356 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,902 soru

4,868 cevap

1,797 yorum

4,212 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...