Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Teknik ofis ve kendi işini kurmak

0 beğenilme 0 beğenilmeme
519 kez görüntülendi
10 ay önce Kariyer kategorisinde misafir tarafından soruldu
Merhaba

Teknik ofis tecrübeli bir mühendisin ilerde kendi işini kurma olasılığı, sahada çalışanlara göre nasıldır? İşin maliyet, planlama vb alanları hakkında da bilgi sahibi olacağı için müteahhitlik vb işlerde daha avantajlı olur diye düşünüyorum, gerçekten öyle mi acaba?

Ayrıca İngilizce bilen yeni mezun bir mühendisin yurtdışı teknik ofis işi bulma durumu nedir, piyasa şu an ne durumda?

Teşekkürler şimdiden.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
10 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (9,244 puan) tarafından cevaplandı
kendi işini kurmak girişkenlik, sermaye ve çevre ile alakalıdır. şantiyedeki adam o saydıklarını senin kadar bilmez ama sende esas önemli olan işin uygulamasını o kadar bilemezin.

yurtdışı teknik ofiste iş bulmak için çevre önemli. yurtdışı istihdam yüksek bizim sektörde ancak talep de o kadar yüksek. ben mezun olmadan 2 ay önce iş aramaya başlamıştım yurtdışı için. 1 sene sonra gidebilmiştim. eğer çevren yok ise sürekli yeni projeleri kovalayıp başvurularını tazelemen gerekir.

yeni mezun ve iş bulma çabaları başlıklı yazım var onu da okuyabilirsin blogumdan.

bol şans
9 ay önce elinoglu C14 (54 puan) tarafından yorumlandı
Çok teşekkürler

Bir de teknik ofis mühendisinin, saha mühendisine göre fazla yükselme şansı olmadığını duydum tecrübeli bir mühendisten. Proje müdürleri de saha mühendislerinden çıkıyor genelde. Gerçekten kariyer açısından fazla bir seçenek sunmaz mı ilerde?
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 ay önce tolgagench C14 (94 puan) tarafından cevaplandı

Sorunu söyle cevaplamak lazım  ;

Ben ofiste calısmanın sadece yeterli oldugunu dusunmuyorum.Kendim yurtdısında ofiste ve sahada calıstım sonra Türkiye'de calıstım.En son olarak ise aile şirketinde calısmaya basladım 6 yıl ayrı calıstıktan sonra. 

   Kendi isini yapmak bizim sektörde o kadar kolay değil.(Ozellikle yurticinde ) Cunku , mesela bir taseronluk aldın ve yapacaksın.Kimse sana avans vermez , doğal olarak ilk once ilk hakedisi alana kadar masraf yapman gerekecek Hakedis vakti geldi 100.000 tl Hakedis yaptın belki gelecek sana 3 ay sonraya cek kesilecek ne oldu 3 ay daha cepten vereceksin .Buyuk firmalardaki gibi kapsamlı teknik ofis planlama sefi alabileyim demen icin buyuk isler alman lazım yoksa onları maliyete katarsan saten is alabilme sansın yok.Cunku kar marjları cok dusuk , bakmayın firmaların cok iyi kazanıyor gibi gorunduklerine coğu para donduruyor.Batısını erteliyor.Sadece maliyeti bilmek yeterli değil yanında muhasebende anlamak lazım.. 

Yurtdısında biraz daha farklı durum . Avans verebiliyorlar sana ama orada teknik ofis onemli adam / saatler onemli buna göre hesaplar yapılıyor.

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 431 kez görüntülendi
5, Ekim, 2014 Kariyer kategorisinde Kaan tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 142 kez görüntülendi
3 ay önce Yapı Statiği kategorisinde yapıcı6776 C14 (43 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 374 kez görüntülendi
4 ay önce Microsoft Office Programları kategorisinde elinoglu C14 (54 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 301 kez görüntülendi
8, Haziran, 2017 Metraj&Hakediş kategorisinde yusufkilic C14 (14 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 503 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,975 soru

5,032 cevap

1,876 yorum

4,321 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...