Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Bina oturmasi kac yil surer?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
520 kez görüntülendi
6 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde Mustafa tarafından soruldu
5 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından düzenlendi

Merhaba, esenyurt bolgesinde kendimize ait binada tavan boyası catlaklari oluşmaya basladi, evi ilk satin aldığımızda da vardi ama son zamanlarda daha da artti, ev uc senelik, biz iki bck yildir oturuyoruz. Ayrica yeni farke ttim ki bir duvarda da cok ince ve cok uzun olmayan bir catlak daha olusmus, duvardaki ilk ve tek catlak. Bina oturmasi diye bir sey varmis ancak uc yil boyunca devam eder mi? Binanin zemin katini son zamanlarda su basiyor, sanirim dalgic pompa ile alakali, bozulmuş olabilir ancak kimse ilgilenmediginden bilemiyorum. Binamiz 11 katli 88 daireli kare şeklinde. Yorumlarinizi rica edecegim, bina oturmasi ne kadar surer? Halen oturuyor olmasi normal midir?

Edit: Resimler eklendi

5 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (8,023 puan) tarafından yorumlandı
merhaba

resimlerinizi soruya ekledim

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
6 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (8,023 puan) tarafından cevaplandı 1 uyarı
çatlak fotoğraflarını atabilir misiniz? ayrıca dalgıç pompanın bozulması sebebiyle heryeri su basması uzun vadede ciddi sorunlar teşkil edebilir. neden kimse ilgilenmiyor? siz neden ilgilenmiyorsunuz ?
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce hammühendis C18 (473 puan) tarafından cevaplandı
Büyük oturmalar genellikle ilk 5 sene içinde olusur. Duvarlar ve konsollar çalışır. Sonraki yillarda minimuma iner. Otursa da farkedilmez.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 ay önce ozandenz1 C14 (51 puan) tarafından cevaplandı

iri taneli zeminlerde ani oturmalar, ince taneli zeminlerde konsolidasyon (zamana bağlı) oturmalar meydana gelir.Mesela çakıllı bir zeminde bina yapılmışşsa ani oturma meydana gelir.Siz iri taneli bir zeminde çalışıyorsanız binanın inşaasını tamamladıktan sonra oturma problemi yaşamamışsanız bir daha yapı ömrü boyunca yaşamazsınız.Çünkü yapı inşaa aşamasında oturma tamamlanmış demektir.

sorun yaratabilecek oturmalar genelde konsolidasyon oturmalarıdır.Yıllar sürer, hala az çok devam eder.Konsolidasyon oturmaları killi siltli ince taneli zeminler için geçerlidir.Ancak 3-5 yıl sonra 10 yıl sonra bir oturma problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. ince taneli zeminlerde çalışıyorsanız konsolidasyon deneyi yaptırmanız gerekir.Muhtemelen ince taneli bir zemindedir yapınız ve oturmalardan kaynaklı çatlamalara benziyor.Bina oturdugu için duvarların arasında hafif boşluklar oluşuyor bu da sıva,boya çatlağına dönüşüyor.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 658 kez görüntülendi
5, Aralık, 2015 Yapı Statiği kategorisinde barisderin1 C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 212 kez görüntülendi
8 ay önce Yapı Statiği kategorisinde Ali tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,833 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 241 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 126 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,640 soru

4,444 cevap

1,460 yorum

3,838 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...