ARKADAŞINI GETİR, HEDİYENİ KAP! DETAYLAR İÇİN TIKLA!

Eylül 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Ayın En İyi Kullanıcıları Seçiyoruz ve Minik Hediyeler Veriyoruz. Yarışma Detayları İçin TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

yığma yapı ile ilgili yardıma ihtiyacım var.

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
742 kez görüntülendi
11 ay önce Diğer kategorisinde dgnycelik C14 (4 puan) tarafından soruldu
Herkese iyi günler. Erzincan merkezde bulunan arsama tek katlı müstakil bir ev yaptırmak istiyorum. Görüştüğüm mimarlar yığma yapı yaptırmam konusunda öneride bulundular. Betonarme inşaata göre daha ucuza mal edebileceğimi söylediler. Merak ettiğim konu yığma yapılarda temel nasıl oluyor? temel derinliği kim belirliyor? yapı denetim olmadığı için benim inşaatımı kim inceliyor? Yığma yapının temel maliyeti ile betonarme yapının temel maliyeti arasında maliyet farkı olur mu? Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce omurg C18 (489 puan) tarafından cevaplandı
10 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
mütemadı temele gerek yok.duvar altı temelleri incelemen faydalı olacaktır.statikçi arkadaş bu hesabı yapar.
11 ay önce dgnycelik C14 (4 puan) tarafından yorumlandı
Ben İstanbul’da yaşıyorum annem ve babam illa memlekette arsa alıp müstakil bir ev yapalım dedi, biz burda yapamıyoruz artık dediler yapalım dedim. Arsayı aldık almasına lakin bu inşaat süreci çok zorluyor beni. Tek katlı ev için ciddi anlamda temel maliyetleri çıkıyor. Bu temel maliyeti bütçemizi sarsmadan nasıl yapılacak bilmiyorum. 120 m2 tek katlı yığma tuğladan ev yaptırmak istiyoruz. Görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
11 ay önce omurg C18 (489 puan) tarafından yorumlandı
proje çizdirecek misiniz ruhsatlı mı olacak bınanız
11 ay önce dgnycelik C14 (4 puan) tarafından yorumlandı
Evet arsamız erzincan merkezde o nedenle ruhsat almak zorundayız. Mimari projeyi çizdirip kavakyolu belediyesine inşaata başlamak için başvuruda bulunacağım.
11 ay önce omurg C18 (489 puan) tarafından yorumlandı
başlangıcta tapu ıle lıkhap a basvuracaksınız. 490 tl gıbı bır ucret var. daha sonra 250 tl gıbı bır ucretle ımar durumu alacaksınız. daha sonra mımar arkadasa ıstedıgınız ozellıklerde proje cızdıreceksınız..cıkacak masraflar. 1.cısı muteaıt ıhtıyacanız olacak. elınızdekı mımarı proje ıle cevre şehircilik bakanlıgından geçiçi muteaıtlık belgesı alacaksınız.1400 tl gıbı bır ucretı olacak.ayrıca bınanıza yapımında sorumlu şantiye şefi tutmak zorundasınız. parası hakkında genel bır bılgı yok. ayrıca proje maalıyetlerı olacak .onun hakkkında da genel bır bılgı veremıorm bolgeden bolgeye degısebılıyor. 200 m2 altında oldugu ıcın yapı denetım zorunlulugu olmayacaktır. ayrıca ınsaat surecınde sıgorta masrafları olusacaktır.ayrıca bınanızn beledıye harcları cıkacaktır.beledıyeden beledıyeye değişmektedir. daha sonra projesıne uygun bınanızı yapabılırsınız
11 ay önce omurg C18 (489 puan) tarafından yorumlandı
sadece mımar arkadas cızım yapmayacaktır bu arada 7 takım proje cızılecektır.elektrık makıne mımarı statık jeolojı jeofızık harita muhendısı. kendım proje ofısıne sahıp oldugum ıcın genel bılgılerı verdım.
11 ay önce omurg C18 (489 puan) tarafından yorumlandı
projenızı ınceleyen kısmı sormussunuz o konuda muhendısler fenni mesul  verıyor kardesım. ona ayrı ucret ıstenıyor ama genelde muhendıs ve mımar arkadaslar para almıyor
11 ay önce dgnycelik C14 (4 puan) tarafından yorumlandı
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bütün ayrıntıları anlatmışsınız. Birde sizden bu tarz bir yapının bütün proje bedelleri ortalama ne kadar tutar öğrenebilirmiyim?
11 ay önce omurg C18 (489 puan) tarafından yorumlandı
proje bedelı korkacagınız en son nokta olsun zaten sevıye yerlerde kardesım. bellı bır ucret veremıyorum .
11 ay önce loscromwell C30 (1,172 puan) tarafından yorumlandı
1. derece deprem bölgesinde ben buna cesaret edemezdim,
11 ay önce omurg C18 (489 puan) tarafından yorumlandı
tek katlı yapıda sorun olacagını düşünmüyorum ki yönetmeliğe uygun olursa
1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce loscromwell C30 (1,172 puan) tarafından cevaplandı
Temel mütemadi temel yapılır, üst yapıya çıkacak düşey hatıllar temele bağlanır. Temel derinliği don derinliği dediğimiz torağın donabileceği maksimum derinliğin altına yapılır ki temel betonu donma çözünme etkilerine maruz kalmasın( Erzincan için sanırım 80 cm). Binanız toplamda 200 m2 inşaat alanından küçükse incelemeyi projenizi çizen aynı zamanda fenni mesul olan mimar mühendisler yapmak durumundadır(Ama Genelde kontrol etmezler). Temel maliyetinde çok fark olacağını düşünmüyorum, asıl fark üst yapıda ortaya çıkıyor.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce özgür k C14 (61 puan) tarafından cevaplandı
Erzincan-büyük deprem ve yığma yapı ???????? Sakın ha, o mimara da selam söyle maliyet hesabını bırakıp biraz da deprem hesabına girsin. Ha şimdi buna cevap olarak 'o mühendislerin işi' cevapları gelecektir fakat mimar ne çizerse mühendislerin çoğu da onu hesaplar...
11 ay önce özgür k C14 (61 puan) tarafından yorumlandı
Türkiye’de yığma yapım teknolojisi yüzlerce yıl eskisine dayanmaktadır. Özellikle büyük çoğunluğu kırsal kesimlerde inşa edilen yığma yapılar deprem yönetmeliğine göre yapılmadığı için deprem etkisi altındaki dayanımları zayıf olup küşük depremlerde bile hasar görebilmekte veya yıkılabilmektedir. Hatta can ve mal kayıpları meydana gelebilmektedir.
11 ay önce dgnycelik C14 (4 puan) tarafından yorumlandı
Erzincandaki mimarlarla görüştüğümde buradaki 2 katlı evlerin bile yığma yapıldığını söylediler. Deprem yönetmeliğine uygun yapıldıklarını düşünüyorum. Aksi halde belediyeler neden yığma yapı işin ruhsat veriyor. Hemde erzincan gibi deprem şehri için.

metraj kursu


İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 43 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 257 kez görüntülendi
6 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde ismailvural C14 (80 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 618 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 90 kez görüntülendi
1 ay önce Diğer kategorisinde Gökhan23 C14 (5 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 147 kez görüntülendi
24, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde ceyhunyuksel C14 (91 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2018
 1. Gökhan Irmak

  424 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  293 Puan

 3. asiogü

  164 Puan

 4. ali73

  163 Puan

 5. baranseren

  121 Puan

Ödül Alacaklar
En İyi 1. Üye
En İyi 2. Üye
En İyi 3. Üye

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

3,399 soru

6,001 cevap

2,595 yorum

5,024 kullanıcı

205 Çevrimiçi Kullanıcı
11 Kayıtlı Üye & 194 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...