Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

yığma yapı ile ilgili yardıma ihtiyacım var.

0 beğenilme 0 beğenilmeme
104 kez görüntülendi
1 hafta önce Diğer kategorisinde dgnycelik C16 (104 puan) tarafından soruldu
Herkese iyi günler. Erzincan merkezde bulunan arsama tek katlı müstakil bir ev yaptırmak istiyorum. Görüştüğüm mimarlar yığma yapı yaptırmam konusunda öneride bulundular. Betonarme inşaata göre daha ucuza mal edebileceğimi söylediler. Merak ettiğim konu yığma yapılarda temel nasıl oluyor? temel derinliği kim belirliyor? yapı denetim olmadığı için benim inşaatımı kim inceliyor? Yığma yapının temel maliyeti ile betonarme yapının temel maliyeti arasında maliyet farkı olur mu? Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 hafta önce omurg C16 (240 puan) tarafından cevaplandı
4 gün önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
mütemadı temele gerek yok.duvar altı temelleri incelemen faydalı olacaktır.statikçi arkadaş bu hesabı yapar.
1 hafta önce dgnycelik C16 (104 puan) tarafından yorumlandı
Ben İstanbul’da yaşıyorum annem ve babam illa memlekette arsa alıp müstakil bir ev yapalım dedi, biz burda yapamıyoruz artık dediler yapalım dedim. Arsayı aldık almasına lakin bu inşaat süreci çok zorluyor beni. Tek katlı ev için ciddi anlamda temel maliyetleri çıkıyor. Bu temel maliyeti bütçemizi sarsmadan nasıl yapılacak bilmiyorum. 120 m2 tek katlı yığma tuğladan ev yaptırmak istiyoruz. Görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
1 hafta önce omurg C16 (240 puan) tarafından yorumlandı
proje çizdirecek misiniz ruhsatlı mı olacak bınanız
1 hafta önce dgnycelik C16 (104 puan) tarafından yorumlandı
Evet arsamız erzincan merkezde o nedenle ruhsat almak zorundayız. Mimari projeyi çizdirip kavakyolu belediyesine inşaata başlamak için başvuruda bulunacağım.
1 hafta önce omurg C16 (240 puan) tarafından yorumlandı
başlangıcta tapu ıle lıkhap a basvuracaksınız. 490 tl gıbı bır ucret var. daha sonra 250 tl gıbı bır ucretle ımar durumu alacaksınız. daha sonra mımar arkadasa ıstedıgınız ozellıklerde proje cızdıreceksınız..cıkacak masraflar. 1.cısı muteaıt ıhtıyacanız olacak. elınızdekı mımarı proje ıle cevre şehircilik bakanlıgından geçiçi muteaıtlık belgesı alacaksınız.1400 tl gıbı bır ucretı olacak.ayrıca bınanıza yapımında sorumlu şantiye şefi tutmak zorundasınız. parası hakkında genel bır bılgı yok. ayrıca proje maalıyetlerı olacak .onun hakkkında da genel bır bılgı veremıorm bolgeden bolgeye degısebılıyor. 200 m2 altında oldugu ıcın yapı denetım zorunlulugu olmayacaktır. ayrıca ınsaat surecınde sıgorta masrafları olusacaktır.ayrıca bınanızn beledıye harcları cıkacaktır.beledıyeden beledıyeye değişmektedir. daha sonra projesıne uygun bınanızı yapabılırsınız
1 hafta önce omurg C16 (240 puan) tarafından yorumlandı
sadece mımar arkadas cızım yapmayacaktır bu arada 7 takım proje cızılecektır.elektrık makıne mımarı statık jeolojı jeofızık harita muhendısı. kendım proje ofısıne sahıp oldugum ıcın genel bılgılerı verdım.
1 hafta önce omurg C16 (240 puan) tarafından yorumlandı
projenızı ınceleyen kısmı sormussunuz o konuda muhendısler fenni mesul  verıyor kardesım. ona ayrı ucret ıstenıyor ama genelde muhendıs ve mımar arkadaslar para almıyor
1 hafta önce dgnycelik C16 (104 puan) tarafından yorumlandı
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bütün ayrıntıları anlatmışsınız. Birde sizden bu tarz bir yapının bütün proje bedelleri ortalama ne kadar tutar öğrenebilirmiyim?
1 hafta önce omurg C16 (240 puan) tarafından yorumlandı
proje bedelı korkacagınız en son nokta olsun zaten sevıye yerlerde kardesım. bellı bır ucret veremıyorum .
1 hafta önce loscromwell C18 (405 puan) tarafından yorumlandı
1. derece deprem bölgesinde ben buna cesaret edemezdim,
1 hafta önce omurg C16 (240 puan) tarafından yorumlandı
tek katlı yapıda sorun olacagını düşünmüyorum ki yönetmeliğe uygun olursa
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 hafta önce loscromwell C18 (405 puan) tarafından cevaplandı
Temel mütemadi temel yapılır, üst yapıya çıkacak düşey hatıllar temele bağlanır. Temel derinliği don derinliği dediğimiz torağın donabileceği maksimum derinliğin altına yapılır ki temel betonu donma çözünme etkilerine maruz kalmasın( Erzincan için sanırım 80 cm). Binanız toplamda 200 m2 inşaat alanından küçükse incelemeyi projenizi çizen aynı zamanda fenni mesul olan mimar mühendisler yapmak durumundadır(Ama Genelde kontrol etmezler). Temel maliyetinde çok fark olacağını düşünmüyorum, asıl fark üst yapıda ortaya çıkıyor.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 hafta önce özgür k C16 (131 puan) tarafından cevaplandı
Erzincan-büyük deprem ve yığma yapı ???????? Sakın ha, o mimara da selam söyle maliyet hesabını bırakıp biraz da deprem hesabına girsin. Ha şimdi buna cevap olarak 'o mühendislerin işi' cevapları gelecektir fakat mimar ne çizerse mühendislerin çoğu da onu hesaplar...
1 hafta önce özgür k C16 (131 puan) tarafından yorumlandı
Türkiye’de yığma yapım teknolojisi yüzlerce yıl eskisine dayanmaktadır. Özellikle büyük çoğunluğu kırsal kesimlerde inşa edilen yığma yapılar deprem yönetmeliğine göre yapılmadığı için deprem etkisi altındaki dayanımları zayıf olup küşük depremlerde bile hasar görebilmekte veya yıkılabilmektedir. Hatta can ve mal kayıpları meydana gelebilmektedir.
1 hafta önce dgnycelik C16 (104 puan) tarafından yorumlandı
Erzincandaki mimarlarla görüştüğümde buradaki 2 katlı evlerin bile yığma yapıldığını söylediler. Deprem yönetmeliğine uygun yapıldıklarını düşünüyorum. Aksi halde belediyeler neden yığma yapı işin ruhsat veriyor. Hemde erzincan gibi deprem şehri için.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 246 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 92 kez görüntülendi
24, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde ceyhunyuksel C16 (175 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 65 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 50 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 107 kez görüntülendi
2 hafta önce İmalat Hataları kategorisinde n.yener27 C16 (111 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,416 soru

4,037 cevap

1,225 yorum

3,536 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...