Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Alan seçmeli miyim?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
195 kez görüntülendi
2 ay önce Kariyer kategorisinde Dale cavese C14 (3 puan) tarafından soruldu
Merhaba

Okurken bir alan seçip (yol, betonarme vb) kendimi o alana yönelik geliştirmeli miyim?

Aklımda karayolu var, derslerimi bu alanda seçip kendimi bu alana göre geliştirmeyi düşünüyorum. Ancak mezun olunca istediğimiz alanda iş bulma garantimiz yok, hangi alanda iş bulursak ona gireceğiz bir bakıma. Ve başladığımız alanda da ileleyeceğiz, bir süre başka alanda çalıştıktan sonra yol işine geçmek daha da zorlaşır sanırım.

Tek bir alana kanalize olmak riskli mi olur sizce?

Bir de yurt dışında yeterince iş var mı yol için?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (7,829 puan) tarafından cevaplandı
bir alan seçmen ve orada uzmanlaşman elbette önemli. alanı seçerken dikkat etmelisin. mesela yol diyorsun; yurtdışında yol inşaatı çok; ancak büyük projeler genelde şehirden uzak yerlerde olur ve kamp hayatı geçirrisin. gerçekten böyle bir iş hayatını istiyor musun? keza baraj inşaatları da öyle. olayın şantiye boyutundan bahsediyorum tabiki uzmanlaşıp akademisyen veya işin teknik ofis ayagında çalışacaksan orası başka.  genelde şantiyecilik zordu; ancak yol ve baraj işleri daha da zorlaştırır.

tek bir alana kanalize olmak zaten zordur. meslek hayatı uzun. kim bilir karşına neler çıkacak :) benim 5 yıl oldu, kaba inşaat saha müh. olarak başladım,  marina inşaatında devam ettim, şuan endüstriyel yapı işleri yapan bir firmada merkez ofisteyim. 2 si de güzel biralanda uzmanlaşıp o alanda deniz derya bilgi sahibi olmak da. daha renkli ve çeşitli iş hayatı geçirerek ortaya karışık bir tecrübe de. ikisine de ihtiyaç var.önemli olan tek şey senin heveslerin
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 ay önce kaankarakoc C14 (55 puan) tarafından cevaplandı
2 ay önce kaankarakoc tarafından düzenlendi
ben kendi yaptığımdan bahsedeyim. bizim okulda 4. sınıfa kadar seçmeli ders yoktu. 4 de %80 seçmeliydi. derslerin kolay olup olmayacağına göre seçen arkadaşlarım vardı fakat ben yönelmek istediğim alanlarda dersler seçtim. mesela ulaşım ile ilgili ders almadım yada su yapıları, zemin ile ilgili ders almadım. proje yönetimi, betonarme yapı tasarımı, sonlu elemanlar vb. konularda dersimi seçtim. derslerde nedcad değilde betonarme tasarım yapıp sap2000 ve sta4cad ile çözümlemeyi öğrendim. zemin etüt programı değilde proje yönetiminde ms project ve primavera öğrendim. Tabi bu öğrendim dediğim programları detaylı olarak bilmiyorum sadece 1 proje yaparak genel taslağını öğrendim. gerisi benim sürekli çalışmama ve öğrenme azmime kalmış birşey.

tek bir alana yoğunlaşmak tabi ki önemli fakat iş hayatında öğrendiklerin daha başka şeyler olacak. okulda yol alanında 2.bir ders görmedim diye yol şantiyesinde beceriksiz olacağız diye birşey yok çünkü işe ilk girdiğinde zaten sana bilmiyor gözüyle bakıyorlar ve öğrenmen için sana zaman tanıyorlar. bu sırada öğrendin öğrendin.

ki şöyle birşey de var yolda çalışan mühendis yapı alanında boş değil yani illaki biliyor. ben proje yönetiminde kendimi geliştirdim diye baraj hakkında hiçbir bilgim olmayacak diye birşey olamaz.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 57 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 116 kez görüntülendi
5 ay önce Proje&Tasarım kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 133 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 142 kez görüntülendi
30, Ekim, 2016 Kıyı Mühendisliği ve Hidrolik kategorisinde Hakan K C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 351 kez görüntülendi
8, Mayıs, 2015 İmalat Hataları kategorisinde furkan C14 (6 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,633 soru

4,391 cevap

1,424 yorum

3,827 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...