ARKADAŞINI GETİR, HEDİYENİ KAP! DETAYLAR İÇİN TIKLA!

Eylül 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Ayın En İyi Kullanıcıları Seçiyoruz ve Minik Hediyeler Veriyoruz. Yarışma Detayları İçin TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Alan seçmeli miyim?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
221 kez görüntülendi
10 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Dale cavese C14 (10 puan) tarafından soruldu
Merhaba

Okurken bir alan seçip (yol, betonarme vb) kendimi o alana yönelik geliştirmeli miyim?

Aklımda karayolu var, derslerimi bu alanda seçip kendimi bu alana göre geliştirmeyi düşünüyorum. Ancak mezun olunca istediğimiz alanda iş bulma garantimiz yok, hangi alanda iş bulursak ona gireceğiz bir bakıma. Ve başladığımız alanda da ileleyeceğiz, bir süre başka alanda çalıştıktan sonra yol işine geçmek daha da zorlaşır sanırım.

Tek bir alana kanalize olmak riskli mi olur sizce?

Bir de yurt dışında yeterince iş var mı yol için?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
10 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (12,117 puan) tarafından cevaplandı
bir alan seçmen ve orada uzmanlaşman elbette önemli. alanı seçerken dikkat etmelisin. mesela yol diyorsun; yurtdışında yol inşaatı çok; ancak büyük projeler genelde şehirden uzak yerlerde olur ve kamp hayatı geçirrisin. gerçekten böyle bir iş hayatını istiyor musun? keza baraj inşaatları da öyle. olayın şantiye boyutundan bahsediyorum tabiki uzmanlaşıp akademisyen veya işin teknik ofis ayagında çalışacaksan orası başka.  genelde şantiyecilik zordu; ancak yol ve baraj işleri daha da zorlaştırır.

tek bir alana kanalize olmak zaten zordur. meslek hayatı uzun. kim bilir karşına neler çıkacak :) benim 5 yıl oldu, kaba inşaat saha müh. olarak başladım,  marina inşaatında devam ettim, şuan endüstriyel yapı işleri yapan bir firmada merkez ofisteyim. 2 si de güzel biralanda uzmanlaşıp o alanda deniz derya bilgi sahibi olmak da. daha renkli ve çeşitli iş hayatı geçirerek ortaya karışık bir tecrübe de. ikisine de ihtiyaç var.önemli olan tek şey senin heveslerin
1 beğenilme 0 beğenilmeme
10 ay önce kaankarakoc C16 (182 puan) tarafından cevaplandı
10 ay önce kaankarakoc tarafından düzenlendi
ben kendi yaptığımdan bahsedeyim. bizim okulda 4. sınıfa kadar seçmeli ders yoktu. 4 de %80 seçmeliydi. derslerin kolay olup olmayacağına göre seçen arkadaşlarım vardı fakat ben yönelmek istediğim alanlarda dersler seçtim. mesela ulaşım ile ilgili ders almadım yada su yapıları, zemin ile ilgili ders almadım. proje yönetimi, betonarme yapı tasarımı, sonlu elemanlar vb. konularda dersimi seçtim. derslerde nedcad değilde betonarme tasarım yapıp sap2000 ve sta4cad ile çözümlemeyi öğrendim. zemin etüt programı değilde proje yönetiminde ms project ve primavera öğrendim. Tabi bu öğrendim dediğim programları detaylı olarak bilmiyorum sadece 1 proje yaparak genel taslağını öğrendim. gerisi benim sürekli çalışmama ve öğrenme azmime kalmış birşey.

tek bir alana yoğunlaşmak tabi ki önemli fakat iş hayatında öğrendiklerin daha başka şeyler olacak. okulda yol alanında 2.bir ders görmedim diye yol şantiyesinde beceriksiz olacağız diye birşey yok çünkü işe ilk girdiğinde zaten sana bilmiyor gözüyle bakıyorlar ve öğrenmen için sana zaman tanıyorlar. bu sırada öğrendin öğrendin.

ki şöyle birşey de var yolda çalışan mühendis yapı alanında boş değil yani illaki biliyor. ben proje yönetiminde kendimi geliştirdim diye baraj hakkında hiçbir bilgim olmayacak diye birşey olamaz.

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 105 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 85 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 126 kez görüntülendi
1 ay önce ideCAD kategorisinde Cennet Kılıç C14 (66 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 73 kez görüntülendi
1 ay önce Diğer kategorisinde Çırak C18 (401 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 101 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2018
 1. Gökhan Irmak

  386 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  258 Puan

 3. ali73

  163 Puan

 4. asiogü

  153 Puan

 5. baranseren

  123 Puan

Ödül Alacaklar
En İyi 1. Üye
En İyi 2. Üye
En İyi 3. Üye

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

3,389 soru

5,987 cevap

2,589 yorum

5,011 kullanıcı

319 Çevrimiçi Kullanıcı
6 Kayıtlı Üye & 313 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...