Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yeni Mezunum Ne Yapmalıyım ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
393 kez görüntülendi
3 hafta önce Kariyer kategorisinde ismailma95 C14 (8 puan) tarafından soruldu
Merhaba

Öncelikler değerli vaktinden ayırıp da bana yardımcı olmak için 1 harf olsun yazan herkese çok teşekkür ederim.

Adım İsmail. 2018'in Şubat ayında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olacağım.

Şu an ne yapmam gerektiği konusunda tamamen kararsızım. Önce işe mi girmeli yoksa askerlik mi yapmalıyım. Çeşitli program kurslarına gidip kendimi mi geliştirmeliyim ve hangi programlara yoğunlaşmalıyım?  KPSS'ye mi hazırlanmalıyım ya da yüksek lisans mı yapmalıyım vs.

Kamuda, proje ofisinde, yapı denetim firmalarında veya öğretim görevlisi olarak çalışmak açıkçası pek ilgimi çekmiyor.

Şantiye ortamında kendimi daha mutlu ve rahat hissediyorum. Ama biliyorum ki stajlar haricinde bir tecrübesi ve herhangi bir torpili bulunmayan yeni mezun bir inşaat mühendisini kolay kolay kimse şantiyesinin başına getirmez. Ayrıca karayolu,  baraj, HES, demiryolu şantiyelerinde çalışmak için o dalda yüksek lisans isterler mi?

Bu sebeple kariyerime nasıl ve nerden başlamam gerektiği konusunda çok kararsızım.

Siz değerli abilerim ve ablalarım bana tecrübelerinizden faydalanarak birkaç tavsiye verirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

Not: Ailevi sebeplerden dolayı Isparta’dan ayrılamıyorum.

 Ayrıca adını vermek istemediğim ama dünya sıralamasında ilk 200’de olan bir inşaat firmasından ( karayolu işleri yapan ) burs alıyorum. O şirkete iş başvurusu yapsam etkisi olur mu sizce?

Not Ortalamam: 2,65

Program Bilgisi:

Autocad: Karayolu Proje hazırlarken çok fazla haşir neşir olduğumuzdan dolayı iyi derecede biliyorum.

Excel: Formül içerikli tablo hazırlama, grafik çizdirme vs. biliyorum. Orta seviye denilebilir belki.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 hafta önce omurg C16 (198 puan) tarafından cevaplandı
güzel kardeşim öncelikle güzel ve açıklayıcı dilin var kendini ifade edebiliyorsun güzel bir özellik. askerlik ilk aşamada gitmelisin benım sana ilk tavsiyem budur. karayolu alanında geliştirebilirsin kendini. cok fazla benden bu alanda calısmak ısteyen arkadas var mı dıye sorulmustu.
3 hafta önce ismailma95 C14 (8 puan) tarafından yorumlandı
Teşekkürler. Ben de ilk askerlik diye düşünüyorum. Peki askerden gelince karayolu alanında iş bulmam zor olur mu sizce ? Stajımı bir barajın karayolu şantiyesinde yapmıştım. Az çok aşinayım yola. Ayrıca istinat duvarı metrajı ve büz, menfez metrajı yaptım.
2 hafta önce omurg C16 (198 puan) tarafından yorumlandı
birçok arkadaş karayolu tercih etmiyor şehir merkezınden uzak şantiyeler çalışma koşulları biraz daha zor . iş bulma imkanın yüksek diye düşünüyorum
2 hafta önce ismailma95 C14 (8 puan) tarafından yorumlandı
Tabi haklısınız ne kadar zor o kadar iş imkanı oluyor bu sektörde. Teşekkür ederim yardımlarınız için.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce piyon13 C14 (13 puan) tarafından cevaplandı
bir çok arkadaşım hem çalışıp hem yüksek lisanlarına devam edebilmekte ...Ben yüksek yapmayı tavsiye ederim bi bilezik olsun elinde ... Eğer ki bilgin varsa cv ni güzel hazırlayıp eklerin de yaptığın çalışmaları hangi hoca ile çalıştığını eklemesini tavsiye edebilirim hatta referans mektubu yada referans al hocandan .... Eğer ki şantiye istiyorsan direk şantiye başlaman elbette daha iyi olabilir ....bir diğer tavsiyem madem karayolunda iyisin kppsyi de denemeni isterim :):) iş bulana kadar kpps ye yüklenebilirsin ... Şimdi önün de yükseği girmen var sonrası cvni güzel hazırlayıp karayollara göndermen referansı unutma .....
2 hafta önce ismailma95 C14 (8 puan) tarafından yorumlandı
Kpss'yü denemek ben de istiyorum ancak 4 ayda yetiştirebilir miyim rmin değilim. Sizce yetişir mi ?
2 hafta önce ismailma95 C14 (8 puan) tarafından yorumlandı
Kpss'yü denemek ben de istiyorum ancak 4 ayda yetiştirebilir miyim emin değilim. Sizce yetişir mi ?
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce hammühendis C18 (257 puan) tarafından cevaplandı
Betonarme projeyi hamide tekeliden aldiysan iyi bi santiyeci olursun ;)
2 hafta önce ismailma95 C14 (8 puan) tarafından yorumlandı
Fuat DEMİR'den aldım :D ama sağolsun Hamide Hoca sorduğum onlarca soruyu cevapsız bırakmadı. Hemen her adımda benim projeyi görmüştür.
2 hafta önce hammühendis C18 (257 puan) tarafından yorumlandı
Sen temeli sağlam atmışsın. Statikci de olursun santiyeci de hakkinda hayirlisi olsun ama once askerlik en buyuk tavsiyemdir. Iyi calismalar
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce sin.kay. C14 (13 puan) tarafından cevaplandı
1-öncelikle bedelli düşünüyorsan ve bedelli beklentisiyle yaşamayı göze alıyorsan bekleyebilirsin ama askere gideceksen de okulu bitirir bitirmez gitmeni tavsiye ederim. kaldıkça zorlaşacaktır. ben 7 yıl önce mezun olduğumda askerliği okuldan sonra aradan çıkarıp iş hayatına başladım. dönem arkadaşlarımdan yıllardır hala bedelli için sosyal medyada uğraşıp duranlar var.

2-askerdeyken boş vaktin çok olacaktır kpss ye de mutlaka çalışmanı tavsiye ederim. puanını alır 1-2 yıla atanıncaya kadar özelde şantiyede pişersin. özelden bunalıp devlete geçmeye karar verirsen de elinde puanın olur en azından.

3-yüksek lisansı çalışırken de yapabilirsin. bence akademik kariyer hedeflemiyorsan yüksek lisansla vakit kaybetme. çalışıp ekstradan da yüksek yapabilirsin. saydığın kurumların hiçbirinde yüksek lisans şartı arandığına şahit olmadım

4-karayolu dersinde öğrendiğin autocadle yetinme. ne kadar iyi bilirsen o kadar hızlı ve pratik olursun. ayrıca excelin önemini çalışma hayatında çok iyi anlayacaksın. mutlaka ilerletmeye bak.

5-Burs aldığın firmada çalışma olasılığın tabi ki daha yüksek olabilir.

6-Kariyerine nasıl başlaman gerektiğine gelirsek bütün bunlardan hareketle sana tavsiyem askerliğini aradan çıkar, askerdeyken kpssye çalış. askerlik bitince elinden geldiğince büyük üst yapı şantiyelerinden birinde maaşı filan kafana takmadan işi öğrenmeye bak. bu arada fırsat bulursan yüksek lisans yapabilirsin. şantiye yoğunluğundan sıkılma durumuna göre de özel mi devlet mi yolunu çizersin.

Başarılar dilerim.
2 hafta önce ismailma95 C14 (8 puan) tarafından yorumlandı
Bazı kimseler de askerde ders çalışacak vakit bulamazsın sakın askere bırakma dersleri tarzı yorumlar yapmış takip ettiğim bikaç sitede. Yüksek lisansı karayolu, demiryolu veya baraj tarzı yerlerde işe girmemde yararı olur diye ve daha yüksek mevkide çalışabilirim diye yapmalı mıyım acaba diye düşünüyorum ve tabi ki çalışırken yapmak istiyorum artık yetti öğrencilik hayatı :) Bu arada çok teşekkür ederim yorumunuz için.
2 hafta önce sin.kay. C14 (13 puan) tarafından yorumlandı
askerliği nerde yaptığına bağlı. ben ankara mamakta yaptım. gündüz 4 saatlik nöbetim  haricinde vaktimiz boş geçiyordu. güvenlik sıkınıtısı olan yerleri bilmiyorum ama genel olarak askerliğin artık rahat olduğunu düşünüyorum. bence çalışmak isteyen usta birliğinde her türlü çalışır.

yüksek lisansı bu işlerin inşaatını yapan firmalar değil de projelerini hazırlayan proje firmaları önemseyebilir. inşaat firmalarına sahayı, işçileri, makinaları yönetecek ve projeleri sahaya tatbik edecek adam lazım. bunun için de diploma değil iş yürütebilecek adam ararlar.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 101 kez görüntülendi
5 ay önce Kariyer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 185 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 112 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,383 kez görüntülendi
24, Kasım, 2015 Diğer kategorisinde Muhammed ELMAS C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 144 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,568 soru

4,270 cevap

1,375 yorum

3,740 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...