Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

segregasyon

1 beğenilme 0 beğenilmeme
131 kez görüntülendi
3 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde kaya3304 C14 (9 puan) tarafından soruldu
3 ay önce kaya3304 tarafından düzenlendi

image image Sayın arkadaşlar,


insaat işinden hiç anlamam ama bir işe girdik anlar olmaya başladık.


Yağmurun ani bastırmasıyla sartel atmıs ve 3 kolona vibrator kullanmadan beton atılmıs , son hali ektedir.Usta içine gitti ama dısta boyle kaldı , tamir harcı ile kapatacağım dedi.


Bina 3 katlı , 20 kolon var sadece 3u böyle olmuş 


Sizce durum vahimmidir ? 


image


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce hasipsaci C20 (718 puan) tarafından cevaplandı
3 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Durumun vahimliğini biz burada bilemeyiz. Bunu anlamanın en iyi yolu oluşan segregasyonun kolon içinde ne kadar derinde olduğuna bakmakla anlaşılır. Oluşan segregasyonun temizlenmesi ve derinliğini saptamak gerekir. Yüzeysel bir segregasyon ise gerekli ayrışmanın olduğu bölgelerin traşlanır ve yüksek mukavemetli tamirat harçları ile tamir edilebilir.  

İlk yapacağınız şey beton dökümü yapan beton santralinin ya da anlaşmalı olduğunuz laboratuvarın kalite kontrol mühendislerini çağırmanız olacaktır. Onlar sizlere daha doğru bilgi vereceklerdir. 
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce muratulutas24 C25 (864 puan) tarafından cevaplandı
          Üstat 

Görünüşte bir şey anlaşılmaz fakat pek fazla bir şey yok gibi görünüyor. İçinin rahat etmesi için bu bölgeyi kırdır. Sonra dışarı bir şey kaçmayacak şekilde kalıp bağlat içine graud harcı döktür .Çevrenizdeki katkı malzemesi satanlar bu uygulamada yardımcı olurlar eskisinden daha sağlam olur.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce MEHMET ASLAN ÖZDEMİR C14 (56 puan) tarafından cevaplandı
SEGREGASYON NETİCESİ KOLONUN BASINÇ BÖLGESİNDE BOŞLUKLAR OLUŞMUŞ OLABİLİR; BU DURUM DA BETONUN BASINÇ MUKAVEMETİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEKTİR, KOLON DEMİRLERİNİN PAS PAYINDAN DERİN BİR BÖLGEDE SEGREGASYON OLMUŞSA BU DA BÜYÜK BOŞLUKLAR ANLAMINA GELECEKTİR, YANİ İYİ BİR TAMİR ÖRTÜSÜ İLE KAPATILMAZSA DEMİRLERİN PASLANMAYA MARUZ KALACAĞI ANLAMINA GELİR. BİR DİĞER HUSUSTA KOLONUN ÇEKME BÖLGESİNDE MEYDANA GELEN SEGREGASYON NETİCESİ KOLON DEMİRLERİNİN SIYRILMASINA (ANKRAJ BOYU KÜÇÜLMESİ NEDENİYLE) NEDEN OLABİLECEK BİR DURUM OLUŞTURABİLİR.

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 320 kez görüntülendi
25, Eylül, 2016 Kaba İnşaat kategorisinde farselem tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 389 kez görüntülendi
27, Nisan, 2017 İmalat Hataları kategorisinde emrkrs C14 (8 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,975 soru

5,032 cevap

1,876 yorum

4,321 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...