Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Temel altı dolgu

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
264 kez görüntülendi
3 ay önce İmalat Hataları kategorisinde Onurua14 C14 (17 puan) tarafından soruldu

Merhaba, yaptığımız inşaatta(4 kat her kat 200m2) hafriyatta tesviye nizami yapılmadı. Bunun üstüne kalfamda tecrübesiz olunca grobeton için kot al öyle atalım dememe rağmen direk grobeton attı. Şimdi temel için kot aldığımızda bina köşeleri arasında bi yerde 39 cm diğer noktalarda 22cm ve 25 cm fark var. Kalfa ısrarla dökelim betonu tesviye yapalım diyor üstüne temeli kurarız diyor.

Sorum; temel altında bu uygulama doğru mudur? İleride bina oturduğu zaman sıkıntı çıkartır mı? Ne yapmam gerekir yardımlarınızı bekliyorum.image


Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylar ve cevabınızın en iyi cevap olarak seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (9,397 puan) tarafından cevaplandı
Eğer doğru anlıyor isem, bu şekilde temel döktüğünde bazı yerlerde ( gronetonun yüksek oldugu) temelde ciddi kesit kaybı oluyor doğru mu ? Eğer öyle ise bunun sorusunu dahi sormamalısın bir mühendis olarak. 1 cm den bahsetmiyoruz burada çift haneli rakamlar yazmışsın.

Yani bir kaç cm olsa izolasyon üzerine gelecek koruma betonunda çözülür diyeceğim de. Temelden sonra teknolojik döşeme vs. var mı peki ? 

Burada yapılacak şey grobetonu kırıp adam akıllı yapmak gibi duruyor. 

Bu da sana hayat dersi olsun. Kalfanı her zaman dinleyip fikrini alacaksın. Fakat son kararı sen vereceksin.
3 ay önce Onurua14 C14 (17 puan) tarafından yorumlandı
Öncelikle cevabın için teşekkürler, ortada bir hata var ona uygun çözüm üretmek istiyorum. 

Sorumu şöyle düzelteyim; temelde kesit kaybı olmayacak temel 50 cm atılacak. Temelin altına dolgu olarak 35 cm( en fazla olduğu yer) i teraziye getirmek için c25 beton dökmeyi düşünüyorum bunu herhangi bir sıkıntısı var mıdır? Tecrübeli mühendis arkadaşlar ile görüştüğümde herhangi bir sıkıntı olmayacağını söylede ,imar açısından kot ta da sıkıntım yok. 

C25 beton içinde şöyle mantık yürütüyorum. 15cm çapındaki 30 cm yüksekliğindeki betonun mukavemeti 250kg/cm2 ise ileride temelde oturma yada başka sıkıntı çıkartmayacağını düşünüyorum. 

Bu konuda bir sıkıntı var mıdır yada daha ekonomik çözümler var mıdır?

Saygılar
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce kaankarakoc C16 (175 puan) tarafından cevaplandı
merhaba. benzer sorunla çalıştığım yerde karşılaştık. yapı tek katlı ve temel sürekli temeldi. 20cm kadar grobetonda kot farkı vardı. kot farkını su basman perdesiyle eşitlemek istediler ve idecad de elimizde olan projeyi su basman perdelerini yükselterek tekrar statik çözüm yapıp kotları düzelttiler.
3 ay önce Onurua14 C14 (17 puan) tarafından yorumlandı
Cevabınız için teşekkürler, subasman ım yok. 40 m3 e yakın c25 beton döküp tesviye yapıp temeli onun üstünde yükseltmeyi düşünüyorum. Eğimin olduğu aks uzunluğu 20 m yaklaşık yüzde 2 eğime denk geliyor. Ki c25 betonu birçok zeminden daha sağlam. Radye temeldede yükler zemine eşit dağılacağı için sorun olmaz diye düşünüyorum. 

Statik proje değişmiyor ancak yapı denetim aıkıntı çıkartabilir mi?

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 88 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 96 kez görüntülendi
3 hafta önce Betonarme Yapılar kategorisinde sermar C14 (18 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 411 kez görüntülendi
9 ay önce Sta4CAD kategorisinde AKYOL YAPI C14 (9 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 325 kez görüntülendi
27, Kasım, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde Turgay tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 3,724 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,993 soru

5,069 cevap

1,907 yorum

4,337 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...