Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

mezun olduktan sonra şantiyede ezilme dönemini nasıl atlatabilirim ?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
409 kez görüntülendi
2 hafta önce Diğer kategorisinde Emre_Aktas C14 (5 puan) tarafından soruldu
İnşaat mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra şantiyede saha mühendisi olarak çalışmayı düşünüyorum.Mezun olduktan işe ilk başladığınızda çok fazla ezileceksiniz diye bize söylüyorlar.Bu ezilme dönemini nasıl atlatabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

8 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce loscromwell C20 (737 puan) tarafından cevaplandı
sahada herşey tecrübedir. bu tecrübe edinmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. stajlarınıza çok özen gösterin mümkünse yaz tatilininin büyük bölümünü stajla geçirin. hiç bir şey kolay elde edilmiyor. özellikle mesleki tecrübe.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce kaankarakoc C16 (153 puan) tarafından cevaplandı
okurken stajda ezilirsen mezun olunca çok daha rahat olursun
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce Pug Life C35 (1,533 puan) tarafından cevaplandı
Ülkeye bak! Hic bir sey üretemeyen/bilmeyen mühendisler kalkmis egosunu tatmin ediyor yeni mezun üzerinden. 

Ezilmek istemiyorsan (varsa öyle bir sey) kendini gelistirmelisin. Sadece stajlar ile de degil derslerin de oldukca yardimi olur. Staj'da ögrenemeyecegin seyleri derste, derste ögrenemeyecegin seyleri de stajda ögrenirsin. Seviyeni (davranis, konusma) santiyedekilerle korumani öneririm. 
2 hafta önce insaatteknikeri C35 (2,091 puan) tarafından yorumlandı

Mühendiside kendi meslektaşını eziyor.

Kalfasıda kendi şefini eziyor.
Ustasıda.

Hepsi Ego tatminliği ya da oyun oluyor onlara.

Eğitim sistemi diyorki ;

iyi işlem yap diplomanı al mühendis ol.

peki mezun olunca ne yapacak bu arkadaş ?

Okulda öğretilen herşey teorikte kalmış ( Bazı okullar hariç)

Mezun olduktan sonra yapacağı iş hakkında bilgi vermek kendisini işe hazırlamak gerekir.
Okullarında bunda yüksek payı olması lazım.yoksa stajda vs vs kendini geliştirmek yine kişinin kendisine kalıyor.

O zaman amaç diplomayı aldıktan sonra kendini geliştirmek.Okul sadece diploma veriyor.

Bizler yapisor ailesi olarak bu durumun önüne geçmek için instagram youtube facebook twitter üzerinden yayınlar ve paylaşımlar yaparak sektöre yeni girmiş, öğrenci ya da yeni mezun arkadaşlarımıza mesleklerinin uygulamalı halini anlatmaya çalışıyoruz.

İstiyoruz ki bahsettiğiniz ezilme vs vs dönemini geçirmesinler. 

He şuda var iyimi oluyor iyi oluyor evet insan o şekilde eksiklerini görüyor.

Tecrübe kısmı acımasız oluyor ama iyi oluyor..
2 hafta önce Pug Life C35 (1,533 puan) tarafından yorumlandı
Türk egitim sistemindeki sorun teorik egitim vermesi degil Türkiye'de gercek anlamda teorik egitim verilmiyor. Türk üniversitelerinde daha cok basit örnekler üzerinden uygulamasi ögretiliyor daha dogru bir tabirle ezbere egitim veriliyor. Esas sorun da burada basiliyor. Iyi bir teorik egitim almayan kisinin karsisina baska bir örnek gelince de ezberledigi cözüm orada ise yaramiyor. Teorik olarak iyi egitim almis olsaydi farkli örneklerde de cözüm üretebilecekti. Teorik egitimi de is dünyasindan örneklerle birlestirerek oldukca iyi egitim verilebilir. Okulla birlikte bol bol santiye gezileri düzenlenebilir, mühendislere yaptiklari projeleri okulda sunmalari icin davet edebilirsiniz, staj yapilabilir vs. Yine Türkiye'de yapilan staj da örnek olarak Almanya'daki stajla es deger degil. Almanya'da stajda insaatta mühendis adayi vs olarak calisirsaniz bizim okulda kabul olmuyordu. Normal siradan isci gibi calismaniz gerekiyor. Santiye'ye konuk gibi gelip etrafi izlemekten cok daha yararli bence.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce insaatteknikeri C35 (2,091 puan) tarafından cevaplandı
Birde soruyu şöyle sorsak ;

Mezun olmadan önce mesleğimi araştırsak ?

Bu ezilme dönemidir vs vs nedir tam olarak işin içine bi girsek ?

ama Mezun olmadan önce...

Mezun olduktan sonra zaman kaybı çok oluyor.

Mezun olmadan önce bilgi toplamak derlemek daha iyi olur diye düşünüyorum.

Yayınlarımız genelde mezun olmadan önce neler yapmalıyızı anlatmaya çalışıyor.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce İnşaat Mühendisi C50 (8,898 puan) tarafından cevaplandı
2 beğenilme 1 beğenilmeme
2 hafta önce hammühendis C20 (742 puan) tarafından cevaplandı
Ezilmen gerek. Sağlam çınarlar sert rüzgarlarda  yetişir. Ezilmenin gerekliliğini yıllar sonra anlarsınız. Ama geç olur ayrı mesele
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce mimar_ercinaydin C18 (310 puan) tarafından cevaplandı
Sevgili Emre. 

Öncelikle çıkmış olduğun bu yolda dilerim eğitim sürecini başarı ile tamamlar ve aramıza bir meslektaş olarak katılırsın. Ezilme süreci diye nitelendirdiğin şeyi atlatmaktan çok yaşamanı öneririm. Şöyle ki ben inşaat mühendisi bir babanın mimar bir evladıyım. Aslına bakarsan şantiye sahalarında doğuştan torpilli olmayı seçebilecek iken, işin içine girip her türlü zorluğu ustalarımla birlikte yaşadım. Gece geç saatlere kadar beton mikserlerinin başında da bekledim, yarım kalmış şantiyelerde yarı bele kadar su girmiş bodrum katlarda kabarmış ve alçı olmaktan çıkmış metamorfozik sıvalar da gördüm. Fakat hep şunu sorguladım. "Bu iş nasıl düzelecek ? Bu imalat zamanında hangi metot ile yapılmış olsaydı bu tip problemler yaşanmazdı ? Şimdi bu hatanın faturası kime kesilecek ?" derken bir de bakmışım ki işin her türlü zorluğunu , kaba bir tabirle her türlü çakallığını öğrenmişim. Usta alçı sıva sonrası imalat teslim alınırken mastarı hangi şekilde tutarsa terazide şaşma olmaz ya da kaba inşaat sürecinde bir kolonda aşırı segregasyon olmuş ise tamir harcı bunu ne kadar tolere eder ya da kolon filizinde unutulan bir adet boy demir için epoksi gerekli midir, gerekli ise nasıl uygulanır gibi... 

Bu süreci ezilmekten çok pişmek ve öğrenmek olarak görmeni öneririm. Yazarak anlatmaya kalkarsam saatlerce detaylandırabilirim. Taşeron parasını alamadığında hem patronu kollayıp hem işçiyi ezdirmeden nasıl orta yol bulunur ve nasıl imalata devam edilir gibi şeyler çok ince detaylardır ve yaşayarak göreceksin. Eğitim sürecinde öğrenmek, sormak istediğin herhangi bir konu olursa sana yardımcı olabilecek bir çok meslektaşım burada bulunmakta. 

Son bir not olarak belirtmek isterim ki bizim işimiz kolonu dik tabliyeyi dök sıvayı yap değil, teknoloji ile birlikte her gün geliştiği halde bazen çok ilkel ya da eski çözümlerin bile hayat kurtardığı bir yaşam döngüsüdür. İş bu halde iken herşeyi yerinde görmen, eğitim sürecinde merak ettiğin herşeyi şantiyede ki ekiplerle arkadaşlık bağı kurarak öğrenmen ve bu sırada da iş yönetimini kavraman en güzeli olacaktır. 

Unutma sahaya bir mühendis olarak çıktığında donanımlı olman senin için şantiye yönetimini ele alman konusunda ki en büyük destekçi unsurlarından birisi olacaktır. 

Saygı ve sevgilerimle 
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce Pug Life C35 (1,533 puan) tarafından cevaplandı

"ezilme dönemi" olarak tabir edilen dönemde yeni mezuna yapilanlar tam olarak ne? Yazan kisiler o dönemi gecirmelisin vs diyor da bir kisiye bir sey ögretmenin tek veya en etkili yolu onu ezerek mi oluyor? 


metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 415 kez görüntülendi
3, Ocak, 2016 Kariyer kategorisinde cptan C14 (33 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
3 cevap 646 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 215 kez görüntülendi
1 ay önce Diğer kategorisinde shapeofyou C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,567 kez görüntülendi
24, Kasım, 2015 Diğer kategorisinde Muhammed ELMAS C14 (4 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 938 kez görüntülendi
1, Aralık, 2016 Diğer kategorisinde limon7 C14 (77 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,902 soru

4,868 cevap

1,797 yorum

4,213 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...