AYIN EN İYİ ÜYELERİ YARIŞMASI DEVAM EDİYOR, DETAYLAR İÇİN TIKLA

Ekim 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Mühendislik,mimarlık, teknikerlik bölümlerinde eğitim ne kadar etkilidir ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
252 kez görüntülendi
5 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde İnşaatTeknikeri C50 (5,112 puan) tarafından soruldu
4 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından düzenlendi
 Mühendislik

Mimarlık

Teknikerlik bölümlerinde verilen eğitimler iş hayatında ne kadar etkilidir ?

En iyi Mühendislik üniversitesinden mezun olan bir öğrencinin iş hayatındaki başarısı garantimidir ?

Sorumuzu en iyi Mimarlık ve En iyi Teknikerlik olarakta algılayabilirsiniz ?

yoksa Eğitimi alan öğrencimi daha önemlidir ? 

Öğrenci ; iyi olsun kötü olsun öğrenmek eyilimi içinde ise engeller bilgisini sınırlandırır mı ?

Eğitim veren kurumlar mı ? Eğitim almak isteyen öğrencimi önemlidir ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce Pug Life C35 (2,351 puan) tarafından cevaplandı
5 ay önce İnşaatTeknikeri tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Eğitim veren kurumlar mı ? Eğitim almak isteyen öğrenci mi önemlidir ?


Ikisi de önemlidir. Özellikle Türkiye'de üniversiteler arasinda ciddi bir kalite farki var. Türkiye'de kötü üniversitede okuyan kisilerin yeterli profu bile yok. Ders icerikleri ve sinavlar gercekten cok yetersiz. Böyle bir ortamda caliskan bir ögrencinin cok da yapacagi bir sey yok. Kendini gelistirmek vs önce saglam bir temeliniz varsa olur. O temel olmadan daha kendi eksiklerinizi göremezseiniz ve göremediginiz eksigi de kapatamazsiniz. Ayni ögrenci kötü bir üniversiteden 100 üzerinden 60'lik bir mühendis olarak cikacagina iyi bir üniden 80'lik cikar. Bu demek degil ki iyi üniversitede okuyan herkes cok iyi mühendis olarak cikar. Öyle bir sey yok ama iyi üniversitelerin ortalamasi daha iyi olur. Kötü mühendis cikma olasiligi cok daha azdir. 


En iyi Mühendislik üniversitesinden mezun olan bir öğrencinin iş hayatındaki başarısı garanti midir?


Basari oldukca göreceli bir kavram oldugundan dolayi cok da saglikli cevap verilemez. Genele vurarak konusursak iyi üniversite mezunlari kötü üniversite mezunlarina kiyasla daha basarili denebilir. Garanti oldugu söylenemez ama. Üniversite sana iyi bir egitim alma sansi ve üniversitenin ismini de kullanarak öne cikma firsati saglar. Okudugun üniversite sana is hayatinda bütün kapilari acmaz, acabilmen icin firsatlar yaratir. Bunlari degerlendiremezsen üniversitenin yapabilecegi bir sey yok.


- Öğrenci, iyi olsun kötü olsun öğrenme egilimi içinde ise engeller bilgisini sınırlandırır mı?


Engeller oldukca kisisel olabilir o bakimdan ben sadece ders zorlugu, üniversite zorlugu konusunda yazicam. Bir ögrenci o alanda yetenegi olsun veya olmasin düzenli calisarak zorluklarin östesinden gelebilir. O alanda yetenegi olan kisiler tembelse onlari cok rahat gecebilir de. Türkiye'de ögretmenlerin cok kullandigi bir söz vardir; " Zeki ama tembel" diye. Bir kisi tembelse zekasina hakaret ediyor demektir. Tembel kisinin zekasi da önemsizdir, zaten kullanmayacaktir. 5 dakika bile fitness yapanlarin bildigi bir söz var; "Hard work beats talent, when talent doesn't work hard" diye. Yani önemli olan siki calismak.


Mühendislik bölümlerinde verilen eğitimler iş hayatında ne kadar etkilidir?


Internette sikca duydugum mezuniyetten sonra mühendislerin is hayatinda sudan cikmis baliga döndügü, hic bir fikirlerinin olmadigi yönünde. Sucu da sürekli teorik egitime atiyor insanlar. Teorik egitim yaninda pratik egitimler de verilmeli ama pratik bilgilerin esas yeri üniversite degil. Üniversite isin teorik kismini ögrenmeniz gereken yer. Isin teorik tarafi iyi verilirse is hayatina atilan kisiler sudan cikmis baliga dönmez. Teorigi suclayan kisiler gitsin dünyanin önde gelen teknik üniversitelerinin ders iceriklerine göz atsinlar. Baksinlar bakalim aslinda teorik egitim veriliyor mu Türkiye'de? Verilen egitim yetersiz, ögrencilerin girdigi sinavlar oldukca yetersiz. Durum böyle olunca da bir sey bilmeyen mühendisler yetisiyor. 

5 ay önce Pug Life C35 (2,351 puan) tarafından yorumlandı

https://de.scribd.com/doc/114012838/MUKAVEMET-ORNEK-SORU-COZUMLER%C4%B0


http://web.itu.edu.tr/kimence/sta204v1_11_07_2012.pdf


http://web.itu.edu.tr/~kutluak/statik/statik_eski_sinav_sorulari.pdf


Su attigim sinavlar Itü'nün sinavlariymis örnek olarak. Itü de bile seviye bu kadar düsükse "bedava" diploma alindigi söylenen üniversitelerin sinavlari nasildir. 


http://web.itu.edu.tr/kimence/ogrencista204f.pdf


Notlara bakinca da ögrencilerin ne kadar iyi calistiklari bariz bir sekilde gözüküyor. Aslinda tek sorun verilen egitimin yetersiz olmasi, teorik olmasi vs de degil. Ögrenciler zaten daha fazlasini istemiyor. 

3 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce nasibe C25 (877 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba,

Mühendislik fakültelerinde verilen eğitimlerin temel düzeyde ve teorik olarak verildiğini düşünüyorum. Eğitimi alan öğrencinin staj, çeşitli yarışmalar, kurslar ve etkinliklerle kendini geliştirdiği takdirde iş hayatında başarılı olması kaçınılmazdır. 

Eğitimi alan öğrenci önemlidir bence çünkü bilgiyi alıp uygulayacak olan odur.
4 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce enesubasi C30 (1,157 puan) tarafından cevaplandı
Mühendis, Mimarlık ve Teknikerlik bölümleri için bence eğitim olmazsa olmazdır. Okulda iyi verilen bir eğitimin öğrenciye mesleğini araştırmasında mezun olmadan dahi kendine bir şeyler katmasına büyük oranda artı sağlayacaktır. Hocaların kalitesi ve ders içeriklerinin iyi ayarlanmış olması da öğrenciyi daha hızlı geliştirecek ve teorisini pratiğe dökmesini kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. Tüm bunlara rağmen en iyi mühendislik,mimarlık veya teknikerlik okullarından mezun olan bir öğrencinin, mezun olduktan sonra hayatının garantisi olduğu söylenemez. Zeki olabilmek kadar kendini ifade etmekte bir o kadar önemlidir. Sosyal olmak, şantiyede iyi ilişkiler kurabilmek, yerine göre en doğru hareketi uygulayabilmek, biraz sertlik bir o kadar da kendini sevdirebilme yeteneği en azından şantiye içinde başlangıçta çok önemlidir. Bildiğini aktarabilme, güzel üslup, uyanıklık inşaat işi ile ilgenecek kişide kısacası her şey olmalı diye düşünüyorum. Sözünü geçirmen gerektiği için bu meslekte nerede okuduğun değil ne bildiğin önemlidir. En iyi okullardan mezun olup oranın nimetlerinden faydalanmayan bir insanın diplomasını kimse sormaz. En iyi okuldan mezun olup o eğitimi iyi bir şekilde alıp karakterini de oturtursa öğrenci mezun olduktan sonra bütün kapılar şansının da olması ile beraber kesinlikle açılacaktır. İYİ EĞİTİMİ ALAN ÖĞRENCİ ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİDİR! Her halükarda kendisine verilen bilgileri, aldığı eğitimi kanıtlaması ile beraber ilerleyecektir. İnternet çağında yaşadığımız 21.yüzyılda bilgi kaynağının sınırsız olduğunu düşünüyorum. Hiçbir engel öğrenmek isteyen adamın karşısında duramaz. 
5 ay önce İnşaatTeknikeri C50 (5,112 puan) tarafından yorumlandı

Öncelikle ilgilenip bilgilendirici bir yazı yazdığınız için teşekkür ediyorum.Bu şekilde YORUMA AÇIK soruları sizin gibi öğrenci arkadaşlarımızın cevaplaması şahsen bizleri mutlu etmiştir.


Başarılarınız da arkanızda dururuz.
Kaybederseniz sorumlu değiliz
5 ay önce enesubasi C30 (1,157 puan) tarafından yorumlandı
Her zaman sizin gibi büyüklerimizin yolundayız. Kaybedersek yanlış yola girmişiz demek ki deriz şefim ahahaha
2 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (13,269 puan) tarafından cevaplandı

Ben üniversitenin farkına her daim inanan ve bunu savunan birisiyim.


Burda şu matematiğe dikkat etmek lazım.


Meraklı ve istekli, zeki ve çalışkan bir Ali'nin vasat bir eğitim alması ile, Tembel, meraksız ve hevezsiz bir Veli'nin Odtü'den eğitim almasını kıyaslamayınız.


Aynı Ali'nin, Odtü ve vasat bir üniversitenin imkanlarına sahip olması durumundaki farkı kıyaslayınız


Elbette kişinin kendisine bağlı çok şey var, ama sunulan imkanlar da çok önemli


Eğitim ne kadar işe yarar konusuna gelecek olursak, üniversite pek çok mesleği ders veriliyor. Ben proje yönetim alanında çalışmaktayım. Şuan aldıgım pek çok teori bilgiyi bırak kullanmayı hatırlamıyorum bile. Fakat üniversite mühendislik bakış açısı ve analitik düşünme kabiliyeti kazandırmaktadır. Bu elbette fark eden bir durum. Yoksa yoldan çevir birisini şantiye şefi yap :)metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 3,702 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 4,224 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 73 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 153 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 217 kez görüntülendi
28, Haziran, 2017 Diğer kategorisinde Elif Ezgi tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 12/2018
 1. İnşaatTeknikeri

  152 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  125 Puan

 3. Gökhan Irmak

  112 Puan

 4. nasibe

  70 Puan

 5. enesubasi

  34 Puan

Ödüller
1.Üye: Eğitim ya da Kitap
2.Üye Kitap
3.Üye Kitap

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

metraj kursu


3,590 soru

6,400 cevap

2,794 yorum

5,348 kullanıcı

110 Çevrimiçi Kullanıcı
2 Kayıtlı Üye & 108 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...