Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği ( İSG) Sorumluları kimlerdir ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
4 beğenilme 0 beğenilmeme
295 kez görüntülendi
15, Temmuz, 2018 İş Güvenliği (İSG) kategorisinde İnşaatTeknikeri C50 (5,493 puan) tarafından soruldu
Sahada,ofiste fark etmez İSG sorumluları sadece İlgili Uzmanlarımıdır ? A-B-C sınıfı olarak ?

Yada Şantiye Şefi,Proje Müdürümüdür ?

Sorumlulukları sadece beyaz yakalara bırakarak Güvenliği sağlamış olurmuyuz ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

5 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce gamzepoyraz C18 (285 puan) tarafından cevaplandı
11 ay önce İnşaatTeknikeri tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap


İş Kanunu 77. Md.ye göre; İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.

İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar.


İş kanunlarına baktığımızda ilk başta asıl sorumluların işveren/işveren vekili olduğu görülmektedir. Fakat işverenler tehlike sınıflarına göre atamış oldukları isg uzmanlarıyla  isg faaliyetlerini yürütmektedirler. Buna rağmen işverenin yükümlülüğü ortadan kalkmamaktadır.

Şunu da göz ardı etmemek gerekir, isg tıpkı bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlı bir sistemdir. yani işçi,işveren ve isg uzmanının ayrı ayrı sorumlulukları bulunmaktadır. Sorumlu olarak bunlardan birini günah keçisi seçmek yanlış olur.


Özellikle şantiyelerinizde yapmanız gerekenler (sözüm şantiye şeflerine) 

-isg uzmanlarıyla birlikte koordineli çalışmak

-haftalık saha yürüyüşleri (isg uzmanı,taşeron firmaların ekip başları ve formenlerle)

-isg uzmanı ve şantiye şefi olmayan durumlarda isg farkındalığı olan bir personelin atamasını yapılarak denetimin bu personel tarafından yapılması herkesin görev yükünü biraz hafifletecektir.

2 beğenilme 0 beğenilmeme
15, Temmuz, 2018 EminGunell C30 (1,082 puan) tarafından cevaplandı
Hayır,sadece İSG sorumluları değillerdir bir insanın güvenliğini tek bir kişiye emanet etmek doğru olmaz diye düşünüyorum.Şantiyede ki şantiye şeflerimizin,proje müdürlerimizin iş ve işçi sağlığına dikkat etmeleri gerekmektedir.İşçilerimizin eksikliklerini tamamlamaları,6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde ki tüm maddelere '' HARFİ HARFİNE'' uymaları gerekmektedir.Bunun haricinde işçilerimizin de yapması,uyması gereken kurallar vardır bunlardan bazıları şu şekildedir;

Risklerden kaçınmak.

Sorumsuz bir biçimde görev verilmeden ya da uyarılara aldırmadan güvensiz çalışmak.

Tehlikeli cihazlar kullanmak ya da donanımını güvensiz bir biçimde yönetmek.

Güvenlik donanımını kullanılmaz duruma sokmamak soktuğu taktirde üstlerine bildirmek ve yenisinin tedarik edilmesi gerekmektedir.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
15, Temmuz, 2018 İnşaat Mühendisi C50 (15,449 puan) tarafından cevaplandı
Sorumlulukları sadece beyaz yakalara bırakarak Güvenliği sağlamış olmayız elbette. O nedenle yaptırım gücü oluşturacak ceza ve ödül sistemleri uygulanmaktadır.  Ödüle pek denk gelmedim  aslında fakat isig kurallarına uyan çalışanlara en iyi personel adı altında hediyeler alınabilir. Bunu uygulayan organizasyonlar var.Genelde uygulanan ise uygunsuzluk durumunda ceza kesintileridir :)
2 beğenilme 0 beğenilmeme
16, Temmuz, 2018 piyon13 C30 (1,087 puan) tarafından cevaplandı
Herkes birbirinden sorumlu . Ekip işi . Ama kontroller yapılmalı çalışma koşulları zor olunca o an ki yorgunluk dalgınık aman da şu işi bitireyim derdine gerince alınması gereken önlemler suistimal edilebiliyor bu yüzdendir ki o an ki kimsenin düşünemiceği aklına gelemeyecek veya dalgınlıkla oluşabilecek kazaları birileri bi ön görmesi gerekiyor ve ona göre önlemleri alıp kontrolleri sağlaması gerekiyor ve bu kontroller herkes herekes tarafından edinebilir . Birbirlerini düşünmesi gerekiyor çünkü ekip işi bunu gerekterir. 
3 beğenilme 0 beğenilmeme
16, Temmuz, 2018 Paşa C20 (502 puan) tarafından cevaplandı
Hayır sağlamış olmayız  . Çalışma olacak  yerde gerekli onlemleri almamız gerek örneğin baret mi yok baret istiyeceksn kemermi yok kemer istiyecksn gerekli malzeme vermedn kimse seni zorla çalıştıramaz . Santiyede bulunan her adamin bi sorumluluğu var o yüzden sorumluluğu sadece bir kaç adama yıkmak doğru değildir  :)  sanityedeki haklarını bilmeli insan.. 

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 277 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 103 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 185 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 158 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 620 kez görüntülendi

Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 07/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  66 Puan

 2. Gökhan Irmak

  43 Puan

 3. modoste

  32 Puan

 4. kam690

  30 Puan

 5. Pug Life

  12 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,069 soru

7,143 cevap

3,189 yorum

6,433 kullanıcı

177 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 177 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...