Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Şehir ve Bölge Planlama Okuyanlar Kendisini Ne Yönde Geliştirmeli

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 1 beğenilmeme
307 kez görüntülendi
8 ay önce Şehir ve Bölge Planlama kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (15,106 puan) tarafından soruldu
Merhabalar

Şehir ve bölge planlamacı adayları, kendileri ne yönde geliştirmeli?

Bilmesi gereken programlar

Bilmesi gereken yönetmelik ve şartnameler

Nelerdir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce burcunaldik C14 (59 puan) tarafından cevaplandı
8 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Şehir ve Bölge Planlama kavramı tarih,sosyoloji,ekonomi,matematik,geometri,sanat,siyaset ve daha detaylandırılabilecek birçok bilim dalını kapsayan; mimar,mühendis, ekonomist, tarih bilimci,sosyolog,jeolog ve daha birçok meslek grubuna hakim olunması gereken, bu meslekler  hakkında bilgi ve fikir sahibi olunması kaçınılmaz olan, geniş ölçekli bir meslek dalı olarak ifade edilebilir.Dolaysıyla Şehir ve Bölge Plancısı adayları ve yeni mezun Şehir Plancısı arkadaşlar saydığım meslek gruplarından kendilerine yakın buldukları, ilgi duydukları alanlara yoğunlaşıp söz koonusu ilgi alanlarına göre kendilerini geliştirebilirler. Kentsel tasarım,İmar Planlama, Kentsel Koruma ve Yenileme, Stratejik Planlama,Kentsel Dönüşüm, Gayrimenkul Değerleme gibi birçok alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulabilirler.

Günümüzde Planlama eğitimi veren üniversitelerimizde istisna olarak da olsa Şehircilik ve Kentsel Tasarım Projeleri' nde hala ısrarla el çizimi yaptıran hocalar var. Ama belki de mezun olarak en çok sıkıntı çektiğimiz konu: Piyasada hiçbir kamu veya özel kurumda el çizimi yapılmıyor. İş başvurularında mezun olduğumuz okuldan önce "Netcad kullanabiliyor musun?" sorusuyla karşılaşmaktayız nerdeyse. O yüzden Netcad bizim olmazsa olmazımız, plancı adayı arkadaşlar ve yeni mezun arkadaşlar bu konuda ne yapıp edip kendilerini geliştirmenin yolunu bulmalılar. Bilgisayar programı derslerimiz yeterli değilse ya stajlarda yada atölyelerde kendi aramızda çözebiliriz diye düşünüyorum. Şehir Planlama öğrencisi veya mezunu olarak Netcad ile birlikte Autocad, Photoshop, Sketch-Up ve ARG-CİS programlarını da etkin olarak kullanmaktayız.Kendimizi öğrencilik yıllarımızdan itibaren ne kadar geliştirirsek,o kadar faydalı olucaktır. 

Bahsettiğim teknik programlarla birlikte tasarım ve yönetmelik konularında da kendimizi eş zamanlı olarak geliştirmeliyiz. Her fırsatta söyleyeceğim Şehircilik çok yönlü bir bilim dalı. Yaptığımız planlar çizgiden ibaret değil, mühendis değiliz; estetikten ibaret değil, mimar yada peyzaj mimarı değiliz; mevzuattan,kanunlardan ibaret değil, siyasetçi değiliz; İstihdam yada nüfus projeksiyonlarından ibaret değil ekonomist değiliz;  toprak cinsi,yerşekilleri,bitki örtüsü,yerleşilebilirlik gibi analizlerden ibaret değil jeolog değiliz. Liste uzar gider ancak sonuç olarak: saydıklarımın her birini teker teker değil de hepsini aynı anda düşünüp analiz eden,değerlendiren,sonuç ürünler ortaya çıkaran; geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe çıkarımlar yaptığımız bir meslek.

İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 468 kez görüntülendi
4 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 79 kez görüntülendi
5 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 121 kez görüntülendi
8 ay önce Şehir ve Bölge Planlama kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (15,106 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 2,990 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 741 kez görüntülendi

metraj kursu metraj kursuYapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 04/2019
 1. Gökhan Irmak

  56 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  53 Puan

 3. Ömer Yiğit

  28 Puan

 4. alpertunga08

  21 Puan

 5. Mehmet Ekinci

  15 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

3,961 soru

7,010 cevap

3,103 yorum

6,213 kullanıcı

172 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 171 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...