Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Şehir ve Bölge Planlama Okuyanlar Kendisini Ne Yönde Geliştirmeli

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 1 beğenilmeme
1,094 kez görüntülendi
22, Temmuz, 2018 Şehir ve Bölge Planlama kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (16,637 puan) tarafından soruldu
Merhabalar

Şehir ve bölge planlamacı adayları, kendileri ne yönde geliştirmeli?

Bilmesi gereken programlar

Bilmesi gereken yönetmelik ve şartnameler

Nelerdir?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
22, Temmuz, 2018 burcunaldik C14 (59 puan) tarafından cevaplandı
22, Temmuz, 2018 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Şehir ve Bölge Planlama kavramı tarih,sosyoloji,ekonomi,matematik,geometri,sanat,siyaset ve daha detaylandırılabilecek birçok bilim dalını kapsayan; mimar,mühendis, ekonomist, tarih bilimci,sosyolog,jeolog ve daha birçok meslek grubuna hakim olunması gereken, bu meslekler  hakkında bilgi ve fikir sahibi olunması kaçınılmaz olan, geniş ölçekli bir meslek dalı olarak ifade edilebilir.Dolaysıyla Şehir ve Bölge Plancısı adayları ve yeni mezun Şehir Plancısı arkadaşlar saydığım meslek gruplarından kendilerine yakın buldukları, ilgi duydukları alanlara yoğunlaşıp söz koonusu ilgi alanlarına göre kendilerini geliştirebilirler. Kentsel tasarım,İmar Planlama, Kentsel Koruma ve Yenileme, Stratejik Planlama,Kentsel Dönüşüm, Gayrimenkul Değerleme gibi birçok alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulabilirler.

Günümüzde Planlama eğitimi veren üniversitelerimizde istisna olarak da olsa Şehircilik ve Kentsel Tasarım Projeleri' nde hala ısrarla el çizimi yaptıran hocalar var. Ama belki de mezun olarak en çok sıkıntı çektiğimiz konu: Piyasada hiçbir kamu veya özel kurumda el çizimi yapılmıyor. İş başvurularında mezun olduğumuz okuldan önce "Netcad kullanabiliyor musun?" sorusuyla karşılaşmaktayız nerdeyse. O yüzden Netcad bizim olmazsa olmazımız, plancı adayı arkadaşlar ve yeni mezun arkadaşlar bu konuda ne yapıp edip kendilerini geliştirmenin yolunu bulmalılar. Bilgisayar programı derslerimiz yeterli değilse ya stajlarda yada atölyelerde kendi aramızda çözebiliriz diye düşünüyorum. Şehir Planlama öğrencisi veya mezunu olarak Netcad ile birlikte Autocad, Photoshop, Sketch-Up ve ARG-CİS programlarını da etkin olarak kullanmaktayız.Kendimizi öğrencilik yıllarımızdan itibaren ne kadar geliştirirsek,o kadar faydalı olucaktır. 

Bahsettiğim teknik programlarla birlikte tasarım ve yönetmelik konularında da kendimizi eş zamanlı olarak geliştirmeliyiz. Her fırsatta söyleyeceğim Şehircilik çok yönlü bir bilim dalı. Yaptığımız planlar çizgiden ibaret değil, mühendis değiliz; estetikten ibaret değil, mimar yada peyzaj mimarı değiliz; mevzuattan,kanunlardan ibaret değil, siyasetçi değiliz; İstihdam yada nüfus projeksiyonlarından ibaret değil ekonomist değiliz;  toprak cinsi,yerşekilleri,bitki örtüsü,yerleşilebilirlik gibi analizlerden ibaret değil jeolog değiliz. Liste uzar gider ancak sonuç olarak: saydıklarımın her birini teker teker değil de hepsini aynı anda düşünüp analiz eden,değerlendiren,sonuç ürünler ortaya çıkaran; geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe çıkarımlar yaptığımız bir meslek.YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,992 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 106 kez görüntülendi
10 ay önce Diğer kategorisinde Zcan C14 (4 puan) tarafından soruldu
4 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 244 kez görüntülendi
5 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 394 kez görüntülendi
22, Temmuz, 2018 Şehir ve Bölge Planlama kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (16,637 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 3,399 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,466 soru

7,686 cevap

3,460 yorum

7,324 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...