Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

kontrol mühendisi ne yapar

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1,540 kez görüntülendi
30, Temmuz, 2018 Yapı Denetim kategorisinde shapeofyou C14 (43 puan) tarafından soruldu
merhaba ben 5 aydır kontrol mühendisi olarak çalışmaktayım. Kadın olduğum ve yeni mezun olduğum için ayrımcılık hissediyorum ve beni saymadıklarını düşünüyorum beton sulansın diyorum şefe şimdi değil deyip geçiştiriyor ve yeni mezun oldugum için öğrenme peşindeyim sürekli araştırıyorum kendim öğreniyorum ama yetmiyor gibi. Ne yapmalıyım? kalıp kontrolünde neye dikkat etmeliyim? beton dökülürken neye dikkat etmeliyim? lütfen cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
30, Temmuz, 2018 İnşaatTeknikeri C50 (5,508 puan) tarafından cevaplandı
31, Temmuz, 2018 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Merhabalar şefim ;


Öncelikle Kadın olduğunuz için bir ayrımcılık hissetiğinizi düşünmeyin.
Şahsen benimde başıma geldi.
Dediklerimi yaptıramadım dikkate almadılar hatta dalga bile geçtiler.
daha kötüsünü söyliyim sıfır bilgi ile şantiyeye girdim.
Zamanla ve şantiyenin kattıklarıyla palazlandım deli tarafım ortaya çıktı.
Girişkenlik konusuna gelince girişken olmalısınız.hemde haddinden fazla.
Siz soru sorarken yazdıklarınızda kendimin ilk zamanları geldi aklıma.
Tuaf gelebilir size ama ben hırslandım tekrardan.

Yapisor ailesi olarak her zaman yanınızdayız diyebilirim KESİN VE NET olarak.

Sahadaki kontrolluk kısmına gelince ;
Sahanızda beton için kolon ve perde için yani offset kullanılıyor mu ?
Kullanılıyor ise ilk önce filizlerinizin yer kontrolu sonrasında kalıp ama bunu tecrübe ede ede zamanla öğreniceksiniz.

Şunu tavsiye edebilirim.Projenizden kolon ebatlarını kontrol ediniz.Filiz demirlerini kontrol ediniz.Döşeme planlarını kontrol ediniz.sahada yerinde kontrol zaten ediceksiniz.ama proje üzerinden her zaman bi göz gezdirmeniz gerekir.

Şimdilik bu kadar kusura bakmayın.

Üşenme,erteleme,geçiktirme...

31, Temmuz, 2018 shapeofyou C14 (43 puan) tarafından yorumlandı
Size çok teşekkür ederim beni çok hırslandırdınız. Gerçekten yapabilirim diye düşünmeye başladım. Peki offset nedir acaba nası kontrol etmeliyim onu? 
31, Temmuz, 2018 İnşaatTeknikeri C50 (5,508 puan) tarafından yorumlandı
Dün cep telefonumdan yazdım Bugün Pc başındayım.

Offset şu şekilde açıklayabilirim.

Kolon Ölçülerimiz 100*100 olsun yani 100 cm e 100 cm 

50 cm offsetlicez.

ofssetli hali 200 * 200 olur.

Kalıp kapatıldıktan sonrada Kolon kalıplarının yerinde olup olmadığı hakkında net bilgi net kontrol yapılabilir.

Aynı zamanda kalıp kapatılmadan da Kolon donatılarında da istenen paspayını sağlayıp sağlamadığıda görülebilir.
31, Temmuz, 2018 İnşaatTeknikeri C50 (5,508 puan) tarafından yorumlandı

image


Yukarıdaki resimde Kolona ait Donatının yerinde olup olmadığının kontrolü görülmektedir.


Dışarıdaki kırmızı çizgilerimiz 50 cm offsetlidir.

Mavi çizgimiz beton 


Kırmızı çizgilerden mavi çizgi arası net 50 cm gelmesi lazım.

Peki bunu kalıp kapatıldan sonra nasıl anlarız ? Elbette kalıp kalınlığını düşerek.

Örneğin Kolon kalıp kalınlığımız 10 cm olsun.O zaman kalıp kapatıldıktan sonra 40 cm ölçeceğimiz anlamına gelir.


Kalıp kapatılmadan da DOnatı yerindemi diye kontrol edeceğimiz için o zaman 4 cm paspayını ekleyerek 54 cm ölçmemiz gerekecektir.

Umarım yardımcı olmuştur.

31, Temmuz, 2018 shapeofyou C14 (43 puan) tarafından yorumlandı

evet çok iyi anladım teşekkür ederim şefim :)

11, Mart, 2019 Kübra Düzgün C14 (1 puan) tarafından yorumlandı
iyi günler, anlatımınıza denk geldim de yanlış anlamadıysam akslardan mı bahsediyorsunuz? bizde kolonlar dikildikten sonra 10 cm uzaklıkta ipe aks çakılır. kontrölü öyle oluyor galiba yanlış anlamadıysam.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
30, Temmuz, 2018 shapeofyou C14 (43 puan) tarafından cevaplandı
farkımı nasıl ortaya koyabilirim? maalesef cok girişken biri değilim. şeflerim yardımcı olursanız cok sevinirim.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
30, Temmuz, 2018 doğancan C14 (44 puan) tarafından cevaplandı

daha tecrübeli biri gelmeden 2 sene yapı denetimde çalışmış biri olarak kısaca bir kaç tavsiye verebilirim;

-Her gün ama her gün yeni bir şey öğreneceksin,acele etme, sözünü dinlemeleri için bildiğini tatlı-sert şekilde belli etmelisin,o inşaatı durdurma yetkin var unutma. Şimdi bende aklımda olanları sana yazabilirim ama pek faydası olmaz. her işlem için örneğin:beton dökümü,kalıp kontrolü,döşeme kolon kiriş kontrolu vs vs. her uygulamada göre göre tecrübe etmelisin bir süre sonra devam eden bir inşaata karşıdan baktığında neresine nasıl dikkat etmen gerektiğini anlayacaksın.

çok yuvarlak bir cevap oldu aradığın bu değildi sanırım ama sabırlı ol. emin ol hepsini öğreneceksin:)

30, Temmuz, 2018 shapeofyou C14 (43 puan) tarafından yorumlandı

o kadar güzel yazmışsın ki ellerine sağlık çok teşekkür ederim bu mesajı görmek beni çok mutlu etti ve motive oldum :)

1 beğenilme 0 beğenilmeme
31, Temmuz, 2018 İnşaat Mühendisi C50 (16,839 puan) tarafından cevaplandı
Öncelikle, 1993 yılında (25 yıl önce) bir kadının Başbakan oldugu bir ülkedeyiz; o nedenle kendini kadın olduğun için ayrıcalıklı hissetmelisin evet, ama öyle değil... Şöyle ki; şantiyede çalışmaya cesaret edebilmiş, tabulara aldırmayan cesur ve modern bir kadınsın. Konumuza dönelim;

Her yeni mezunun yaşadığı sorunları yaşıyorsun. Özellikle bizim mesleklerde, malesef okul sadece proje departmanlarına yönelik teorik mühendisler yetiştiriyor. Şantiyede lazım olan, insan, zaman, risk, kriz yönetimi gibi becelerileri kazandıramıyor. Bunlar tecrübe ile olacak şeylerdir. Bu durumda, eğer üstlerin ve/veya altında çalışan formenler, ustalar biraz kötü niyetliyse, senin bu sudan çıkmış balıklıgından faydalanabiliyorlar. Bunun çeşitli yolları var. Senin yaşadıgın sözlerinin geçersiz kalması da bunlardan birisi. 

Ne yapabilirsin?

Öncelikle sabırlı olmalısın. Senden daha çok bilen bir alt çalışanınla ilişki çok önemlidir. Çünkü hem ondan öğrenmeli, hem de lafını geçirtmelisin. Bu da hem iyi hem kötü polis olmaktan geçer.  Bir kaç tüyo vereyim.

Bilmediğini gizlemene gerek yok. Zaman zaman hatta soracaksın bile. Bu onların gurururnu okşar elbette, bundan yüz bulup kötüye kullanmaya kalkabilirler. Tam da burada, bazen iyi bazen kötü polis olmalısın. Bir uygulamadan önce hepsinin fikrini almalısın. İnternette naraştırmalı bize sormalısın. Fakat en son analiz iyapıp karar verici sen olmalısn. O sana şefim birşey olmaz diyecek, sen olur diyip döktürmeyeceksin betonu. O sana şefim olmaz diyecek, sen bal gibi olur deyip gerekirse söktüreceksin demiri. Bu yetkin var, ve bunu bir kaç kez yaptıktan sonra gereken saygınlıgı kazanırsın. Ha bunu yapabilecek ortamın yoksa, mühendisininin arkasında durmayan, formen firmasındaysan, zaten ayrıl oradan.

Bu şekilde sert yeni mezunlar pek sevilmez. San birşey öğretmezler. Yeni mezun şantiye şefindne çok ustalarından iş öğrenir. Burada artık kola ısmarlama gibi iyi polis davfranışları devreye girer. Şantiyecilikte bu çok önemli. Sabah bağrış çağrış tartıştığın Ahmet Kalfa ile öğleden sonra kola için espri yapabilmelisin.

Bir diğer taktik ise bildğin konuların üzerinden git.Bir sonraki imalatta, bir önceki öğrendiklerini sert bir şekilde uygulat. Birşeyleri bildğin hissiyatı onlarda herşeyi bildğin şeklinde uyanacak, sen bilmesen de onlar biliyormuşsun gibi itaat edecektir. 

Zaman zaman küçük çakallıklar yap. Örneğin sana verilen bir işi nasıl yaptıracağıgını bilmiyorsan, o işi yap de. Şefim nasıl olacak derlerse, Ahmet Kalfam yılların tecrübesi sensin onu da bana anlattırma gibisinden yaklaşımlarda bulun.

Bunlaroın formülizasyonu yok, ezberi de yok. Sadece örnek verdim ufkunu açmak için, zira bunlar zamanla tabir-i caizse bizim "kaşarlanma" dediğimiz süreçten sonra olmaktadır.. Sadece bakış açını genişletelim ki o süreci daha hızlı tamamla.

Teknik olarak, projeye adın kadar hakim ol. Projeye uygun olmayan herşeye müdahale et. Üstüne bildir, senden çıksın.

Kalıp kapatılmadan, donatıların uygunlugu ve temizliğin bak. Projeye uygun mu? filizlerde beton dökümünden kalma şerbet var mı, mesela? Paspayları yeterli mi? Kalıp yaglanmış mı, kalıplar kullanıma uygun mu yoksa çok eskimiş mi ? 

Beton dökülmeden önce kalıbın topografik kontrolleri yapıldı mı? Haritacı uygunluk verdi mi .

Beton dökülürken hortumun döküm yüksekliiği uygun mu? Yoksa segregasyona sebebiyet verecek yüskeklikten mi dökülüyor ? Betondan numune alındı mı, slumpı uygun mu? Birkaç soru öncesinde bununla ilgili bilgi verilmişti. Yapısor'u her boş vaktinde oku, burada deniz deryası bilgiler var. Neyse konuya dönelim, vibratör uygun kullanılyor mu ?  Benim yazım var, beton dökülürken dikkat edilecekler diye, araştır bul oku. 

Bu tarz bir kaç bilgi ile yola başla, bunları uygulatmaya çalışırken hem ya bu şef biliyor diye saygınlıgın olacak, hem de bu arada yeni şeyler öğrenceksin.

Aklıma geldikçe güncellerim

Başarılar
31, Temmuz, 2018 shapeofyou C14 (43 puan) tarafından yorumlandı
Çok ama çok teşekkür ederim çok güzel yazmışsınız aynen dediğiniz gibi uygulayacağım. Bugün mesela dünden yağ bitmiş kalıbı yağlamadılar bende söktürmeyi düşündüm ama ilerlemişlerdi bide kordinatör baya sert onun tepkisinden korktum bi seferlik bşe olmaz dedi ustalar sizce ne yapmalıyım? 

Bi de geçen gün kolon perde beton dökümü oldu bi kısmın numune aldırdım sonra ise diğer kısım kolon perde dökülücekti şantiye şefine söyledim numune aldırıcam diye bana gerek yok döşemede aldırdık mı kolonda bi kere yeterli dedi.Şefim her beton döküldüğünde neresi olursa olsun numune aldırmamız gerekli değil mi? sonuçta santraldan aynı beton gelmiyor. bu konu hakkında düşünceleriniz neler acaba çok merak ediyorum şefim.
1, Ağustos, 2018 İnşaat Mühendisi C50 (16,839 puan) tarafından yorumlandı

bir kereden birşey olmaz mı :) memleket ne çekiyorsa bundan çekiyor. neyse burada strajetik durum şu, ilk yapıldıgında tepkini koyar ve yaptırım uygularsan bir daha bırak onu daha küçük çaplı hatalar bile yapılmaz. ama ilkine izin verir, bir daha olmasın dersen, onun artık önünü alamazsın.


diğer sorunla ilgili cevap :


3. Numune adedinin planlanması

Hazır betondan kaç adet numune alınması gerektiği TS 206, TS 13515 ve TS 500 Standartlarında belirtilmiştir. Hazır betondan alınacak numune adedi numunenin hangi süreç için alındığına bağlıdır.

Hazır betondan numune alanlar:

  • Üretici (fabrika kontrol) – TS EN 206
  • Yapı denetim firması – TS 500
  • Bakanlık görevlileri (PGD) – TS EN 206
  • Akredite kurum ( G İşareti) – TS EN 206
  • Müşteri ( kalite kontrol)

Hazır beton üreticisi TS EN 206éya göre uygunluk değerlendirmesi için aşağıdaki tabloda belirtilen sıklıkta numune almalıdır.

G işareti ve PGD kapsamında yapılan denetimlerde betonun tanımlanması için en az iki farklı beton yükünden en az 2’şer adet numune alınmaktadır. Bu sayılar artabilmektedir.

Yapı denetim firmaları TS 500’e göre değerlendirme yapmaktadır. TS 500, bu konuda TS 13515 EK B1’i referans almaktadır. Aşağıdaki tabloda numune alma planlaması görülmektedir. C50/60 ve üzerinde numune sayıları 2 katına çıkarılmalıdır.


kaynak : betonvecimento.comYAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz.) :

İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 604 kez görüntülendi
28, Eylül, 2017 Diğer kategorisinde oklkvn C16 (103 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 3,026 kez görüntülendi
31, Temmuz, 2016 Diğer kategorisinde yapıcı6776 C14 (37 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 1 beğenilmeme
2 cevap 1,277 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 4,414 kez görüntülendi
9, Ekim, 2014 Belediyecilik kategorisinde Fatma tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 347 kez görüntülendi
27, Şubat, 2018 İmalat Hataları kategorisinde nur123 C14 (16 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,530 soru

7,761 cevap

3,500 yorum

7,458 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...