ARKADAŞINI GETİR, HEDİYENİ KAP! DETAYLAR İÇİN TIKLA!

Ekim 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

BIM nedir?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
93 kez görüntülendi
2 ay önce Diğer kategorisinde Haleburçinkara C18 (317 puan) tarafından soruldu
Merhabalar,

BIM modeli denilen proje yönetim tekniği olarak bildiğimiz sistemi tam olarak açıklayabilir misiniz?

Faydaları nelerdir?

Kendi başına öğrenilebilir mi?

Öğrenilebilecek yerler nerelerdir?

Hani programlar bilinmelidir veya kullanılıyor?

Detaylı bir açıklama ile anlatılırsa memnun olacağım.. 

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (12,997 puan) tarafından cevaplandı
2 ay önce Haleburçinkara tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap


Merhabalar,


BIM modeli denilen proje yönetim tekniği olarak bildiğimiz sistemi tam olarak açıklayabilir misiniz?


BIM, bir projenin 5 boyutlu olarak modellenmesidir. "Nasıl yani ?"dediğinizi duyar gibiyim :)
BIM'e şuan ülkemizde pek çok yabancı kişi, hatta içinde oldugunu bile düşünen kişi, 3 boyutlu tasarım olarak biliyor. Yani Revitte tüm projeyi tüm disipliniyle (statik, mimari, elektrik, mekanik, peyzaj vs.) modelle, süperpoze et, alsana BIM.
Hayır! Bu bizim projemizi 3d yapar. Projenin uygulanması için gerekli kaynaklar, ekipmanlar da modele aktarılır; bu projemizi 4d yapar, maliyet ve zamna verileri de modelimizi 5d yapar.
Yani BIM, 3 boyutlu bir proje modellemesi değildir, bir projenin tüm disiplinleriyle dijital ortamda modellenmesi, planlanması ve takip edilmesidir.
Building Information Modeling, yani Bina Bilgi Modellemesi adını da oradan alır. Devamını aşağıdaki soruları cevaplarken yazacağım.


Faydaları nelerdir?


Şimdi yukarıda kısaca açıkladım teorik olarak.
Şöyle düşünelim, geleneksel yöntemlerde 2d olarak projeler hazırlanır, süperpoze edilir, ve asla hatasız yapılmaz. paldır kültür kervan yolda düzülür. yapılır kırılır, detaylar atlanır sonradan sabunlanır vs. Biraz abarttım fakat 2d tasarımda hata her zaman vardır. Birkere sonsuz kesit alamazsınız. En baba projede bir yönden en fazla 5 kesit vardır. Oysaki o boyuttaki bir yapıda kaç değşken kesit vardır. Biraz proje okuma devreye giriyor ve hata payı artıyor.
Projeyi yaptık diyelim. Kaynaklar, gerekli her türlü malzemeler vs. bunları excel ortamında döndürüyoruz. Aynı şekilde nakit akışını da.
İş programı deseniz ms project veya primavera şanslıysak. Tabi bunun verilerini de yine excelden alıyoruz.
Proje boyunca yüzlerce, hatta binlerce excel dosyası oluşuyor. Böyle bir ortamda verimsizlik  %10 un altına düşer mi ): ( proje ve dökümantasyon anlamında)
Bir model düşünelim. Birimler için gerekli malzemeler, o birimin gerçekleşme süresi, kaynaklarının maliyertleri modele atanmış.
Böylece bir export ile gerekli tüm kaynakları, uygulama sırasına göre nakit akışı ve işin programını alabiliyorsunuz? Bu ancak 5d modellemede mümkün olur.
Elbette şuan bu aşamada değil. Fakat geleneksel yöntemlerden kurtulup bi işe yatırıp yapıldıgında ve artık bu zihniyette nesiller yetiştiğide, inşaatlarımız böyle yönetilecek. Hatta bırakın bunu, işin içine bir de artırılmış ve sanal gerçeklik girdiğini, yapay zekanın dahil olarak öğrenen tasarım programlarının çıktıgını düşünün, hayal edin....
İşsiz kalcaz ya:)


Kendi başına öğrenilebilir mi?Malesef. Türkçe fazla kaynak yok, yabancı kaynaklardan da çok teorik kalırsın. Öğrenmek için uygulamak bunun için de uygulandıgı ortamda olmak lazım.Öğrenilebilecek yerler nerelerdir?


Şuan eğitimi oldugunu sanmıyorum, bir ara araştırmıştım ama tam anlamıyla işe yarar birşey bulamamıştım. Belki kursları falan açılmıştır. BIMdanışmanlıgı yapan bir kaç büyük firma var, bunlarda çalışmak öğrenmek için en iyi yöntem :) Proje yönetimi alanında bir kaç eğitim alıp, hatta yüksek lisans tezini BIM üzerine yapıp, bu firmalarda iş fırsatı yakalanabilir.
Hani programlar bilinmelidir veya kullanılıyor?Şuan revit.Detaylı bir açıklama ile anlatılırsa memnun olacağım.. Başarılar :)2 ay önce Haleburçinkara C18 (317 puan) tarafından yorumlandı

Aykut şefim cevabınız çok açıklayıcı olmuş teşekkür ediyorum. 


Arada aslında tüyo da vermişsiniz. Şuan da BIM üzerine giderek gelecek için kendimize yatırım yapabiliriz. 


Sağolun size de başarılar :) 2 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (12,997 puan) tarafından yorumlandı

Kesinlikle, şuan piyasada çok az kişi var bu alanda uzmanlaşma sürecinde; ve şuan bu süreçte olanlar, eğer BIM tahmin edildiği üzere 5-10 yıl sonra yaygınlaşırsa, o zamanların danışmanlık firma sahipleri olacak :)

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 100 kez görüntülendi
3, Ağustos, 2017 Planlama&Maliyet Kontrol kategorisinde yönetici1981 tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 227 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 560 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 45 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 64 kez görüntülendi
5 ay önce Diğer kategorisinde Cansuaksoy C20 (594 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 11/2018
 1. Gökhan Irmak

  623 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  450 Puan

 3. İnşaatTeknikeri

  181 Puan

 4. serhat21

  168 Puan

 5. baranseren

  106 Puan
hakediş kursu

3,525 soru

6,271 cevap

2,735 yorum

5,161 kullanıcı

191 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 190 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...