Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Seramik Kaplamanın Altında Yer Alan Yapıştırma Harçları

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
4 beğenilme 0 beğenilmeme
99 kez görüntülendi
9 ay önce Yapı Malzemeleri kategorisinde asiogü C30 (1,383 puan) tarafından soruldu
Seramik Kaplamanın Altında Yer Alan Yapıştırma Harçları nasıl olmalıdır, hangi malzemeleri önerirsiniz, harç kullanılırken kaç cm kullanılmalı.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce nt C25 (974 puan) tarafından cevaplandı
9 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

genel de zemine seramik kaplama yapılırken iki türlü uygulama yapılıyor. birincisi harçlı dediğimiz ikincisi de yapıştırma dediğimiz uygulama. harçlı uygulama; bildiğiniz tesviye şapının ( kuru olarak ) atılarak üzerine çimento şerbeti dökülerek seramikler kaplanır. bu uygulamada seramik kaplama ve tesviye tabakası aynı anda yürür. Yapıştırma usulü; tesviye tabakasının atılmasından sonra seramik yapıştırıcı ile seramik kaplamanın yapılmasıdır. 

harçlı dediğimiz uygulama da zamanla çökmeler oluşabilir ( benim başıma hiç gelmedi ) tesviye tabakasını seramik kaplama ile aynı anda yaptığınız için bir kalınlık sınırlaması yoktur.                    (abartılmadığı sürece )
yapıştırma usulünde genelde 1-1,5 cm i geçmez yapıştırma harcı. teknik föylerde 10 mm yazar genelde. zaten ustaların kullandığı tarak boyuda kabaca bu kadardır. (tarak: ( dişli mala ) seramik yapıştırıcı uygulanırken kullanılan alet ) ince daneli ürünlerde zaten fazla kalınlık önerilmez, çünkü çatlamalar olur bu da istenmez. zaten yapıştırma usulünde tesviye tabakası önceden yapıldığı için fazla yapıştırıcı kalınlığı oluşmasına gerek yoktur. kalın yapılması durumunda tam serme işlemini gerçekleştiremezseniz bazı boşluklar oluşur ve noktasal yüklere karşı kırılmalar oluşabilir kaplamanızda. ince olması durumunda da erken kuruma olacağı için mukavemet sıkıntısı olur. üzerine bastığınızda çökmeler yaşanabilir. 
yapıştırıcı yüzeylerde boşluklar oluşması derz dolgudan geçen suyun bu boşluklarda birikmesi ya da daha aşağı katmanlara geçmesini sağlar bu da zamanla rutubet sorununu ortaya çıkarabilir. 

özetle yapıştırıcı kullanmanız önerilir. iyi bir marka yapıştırıcı kullanmanız önerilir. ne çok ince ne çok kalın olması ve homojen serilmesi önerilir. tabi iyi bir marka olmalı....
9 ay önce asiogü C30 (1,383 puan) tarafından yorumlandı
Uzun ve detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim. 

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 342 kez görüntülendi
30, Ekim, 2016 Kıyı Mühendisliği ve Hidrolik kategorisinde Hakan K C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 488 kez görüntülendi
8, Mayıs, 2015 İmalat Hataları kategorisinde furkan C14 (6 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 364 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 571 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 745 kez görüntülendi
10 ay önce İmalat Hataları kategorisinde SUKA C14 (92 puan) tarafından soruldu

Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 07/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  56 Puan

 2. modoste

  30 Puan

 3. kam690

  26 Puan

 4. Pug Life

  12 Puan

 5. sedkar

  7 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,067 soru

7,137 cevap

3,188 yorum

6,430 kullanıcı

208 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 208 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...