Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Ses İzolasyonu ve Havuzlarda Su Yalıtımı

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
4 beğenilme 0 beğenilmeme
160 kez görüntülendi
11 ay önce İzolasyon&Yalıtım kategorisinde asiogü C30 (1,383 puan) tarafından soruldu
 Özellikle konutlarda duvarlar arası ses geçirgenliği fazla oluyor. Bu konuda ses izolasyonunu sağlamak için hangi malzemeler ve yöntemler kullanılmalıdır? Özellikle benim gördüğüm haliç kongre salonu gibi yerlerde duvarlarda ahşap paneller kullanılmakta, ancak bu imalat normal konutlar için pahalı olacaktır.

 Havuzlarda yaşanan en önemli sıkıntılardan biri su konusudur. Bu konuda nasıl çözüm üretilebilir, su şişen bant dışında havuz etrafında kullanılan betonarme kısımlarda özellikle betona katkılı olması etkileyebilir mi, teşekkürler.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce Gökhan Irmak C50 (7,893 puan) tarafından cevaplandı

Merhabalar konutlarda ses yalıtımı için eps veya xps kullanılıyor ancak çok faydası olmuyor

ayrıca çift sıra tuğla örüp arasında hava boşluğu bırakıyorlar bu ses için iyi oluyor ama sıva boya tuğla örme işlemi iyi olmazsa terlemeye neden oluyor bana göre en iyisi daireler arası bölmelere çift sıra tuğla arasına eps yani anlayacağın ses katı cisimlerde hızlı ilerliyor havada yavaş burdan çözüm bulmak lazım biraz saçmalamış olabilirim:)

Beton kısım için döküm esnasında özel kimyasal katkılar kullanılarak çözüm sağlanabilir

saygılarımla

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce nt C25 (974 puan) tarafından cevaplandı

öncelikle şunu belirteyim tüm yalıtımlarda süreklilik önemlidir. yani duvarı yaparsınız tavan ya da döşemede bir şey yapmazsanız tam yalıtım yapmış sayılmazsınız. 

ses yalıtımı kafa ürünü taş yünüdür. arkadaşın dediği gibi iki tuğla arası hava boşluğu bırakarak, gaz beton kullanarak, ya da hava boşluğu yerine taşyünü uygulayarak çözüme üretebilirsiniz. ayrıca döşemede panetti marka ses yalıtımı sağlayan ürünler var tavziye ederim...
ahşap paneller ses yutumlayıcı özelliktedir onların arkasında sesin geçmesini engelleyen ürünler yine vardır. destekleyici ürünler yani. tek başına genelde kullanılmaz. bir de daire için ekonomik ve ergonomik olmaz.
su yalıtımı ses yalıtımı gibi yelpazesi geniştir. soruna göre çözüm üretilmelidir. ama genel hatlarıyla tüm yalıtımlarda genel problem detay çözümleridir. perde-radye birleşimi, süzgeç kenarı, gizli dereler gibi.
beton katkı malzemelerinin geneli su geçirimsizlik ürünleridir. yani firmaların teknik föylerinde genelde su geçirmez yazmaz. su geçirmezlik ürünü yani yardımcı ürün olarak lanse edilir. tabi ki bu ürünlerin su geçirimsizliğe büyük katkısı vardır. hatta bazı sorunları tam olarak çözdüğüne bizzat şahidim. su geçirimsizliği tam olarak sağladığı yerler oldu.bu ürünler için teknik föye birebir riayet etmeniz gerekir. bir de betonda bulunan bağlayıcı miktarı çok önemlidir. çünkü sarfiyat buna göre değişir. havuzlarda yine sürme esaslı ya da bitüm esaslı bir çok alternatifli ürün var . ama sormak istediğiniz genel bilgi ise bu şekilde lakin spesifik bir şey sorun için çözüm arıyorsanız daha fazla detaya ihtiyaç var bilginize.
kolaylıklar....
11 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,612 puan) tarafından yorumlandı
ses yalıtım şiltesi diye araştırma yapabilirsiniz. bu özellik için dizayn edilmiş, ince bir katmana sahip  ve güçlü yalıtım değerleri olan ürünlerdir.

arkadaşların önerdiği taşyünü çözümüne göre daha pahalıdır fakat f/p olarak çok daha sağlıklıdır

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 311 kez görüntülendi
8 ay önce İzolasyon&Yalıtım kategorisinde amc C14 (16 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 215 kez görüntülendi
9 ay önce İzolasyon&Yalıtım kategorisinde enesubasi C30 (1,234 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 2,178 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 114 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 214 kez görüntülendi
11 ay önce İzolasyon&Yalıtım kategorisinde asiogü C30 (1,383 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  124 Puan

 2. ayhanoncu

  40 Puan

 3. gnr.snm

  33 Puan

 4. CanerG

  15 Puan

 5. xbayman

  11 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,139 soru

7,251 cevap

3,233 yorum

6,542 kullanıcı

284 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 284 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...