Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kamp bölgesinde haşereleri vb. olmaması için neler yapılmalıdır ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
102 kez görüntülendi
11 ay önce İş Güvenliği (İSG) kategorisinde İnşaatTeknikeri C50 (5,493 puan) tarafından soruldu

Kamp bölgesinde (Özellikle prefabrik konteynerlarda) haşereleri (tahta kurusu,hamamböceği) vb. olmaması için ya da gidermek için neler yapılmalıdır ?


Not:Özelliklede yatakhanelerde görülmektedir.


Sizlerden önerilerinizi bekliyoruz.


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce gamzepoyraz C18 (285 puan) tarafından cevaplandı
10 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Tahta kurusu denen illet bir kere kamp alanına girdiyse hangi ilacı kullanırsanız kullanın artık temizlemek çok zor bütün eşyaları yakmanız lazım. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde baktığınızda inşaatta yaşam alanlarının nasıl olması gerektiğine dair maddeler bulunmakta. Örneğin;


 • İşçilere rahat yemek yenebilecek genişlik ve nitelikte yemek yeme yeri sağlanmalıdır (Madde 36).

 • İşçilerin kullanımı için uygun yerlerde yeterli sayıda hela bulunmalıdır. Bunların sayısı 30 erkek işçi için bir kabin ve bir pisuvar olarak hesaplanmalıdır (Madde 38).

 • İşçilerin iş sonrası el-yüz ve vücut temizliklerini yapmaları için, el yüz yıkama yerleri ve duş tesisleri yapılmalıdır (Madde 39-40)

 • Yaşama alanlarında, haşarat, böcek ve kemirici hayvanların bulunmaması, üremeyi kolaylaştıran koşulların giderilmesi ve yok edilmeleri sağlanmalı; sineklere karşı kapı ve pencerelere tel kafes takılmalıdır (Madde 30).

 • İşçilerin yatıp kalkma yerlerinde uygun sağlık ve güvenlik önlemleri alınmalıdır (Tüzük'te bunun için özel bir bölüm ayrılmış olup, madde 46-56 arasında yer almaktadır)... vs


Bence iyi bir kamp amiri,haftalık kamp denetimi (form isteyen arkadaşlar olursa mail atabilirim),personel hijyen eğitimlerinin sıklaştırılarak farkındalık kazandırma ve rutin haşere ve kemirgen istasyonlarının kontrolü ile bu iş çözülebilir.

Ancak şu unutulmamalı ki bu haşerelerin temel nedeni kampta kalan değil o ortamı oluşturanlar. Çünkü siz personele iyi bir yatak vermezseniz,onlar çözüm olarak rahat olsun diye yatak altına strafor koyacak ya da iyi bir yemek vermezseniz odasına tüp koyup yemek yapacak ve haşerelere üreme alanı oluşturacak. Bu başta maaliyet gibi görünsede önlemenin düzeltmekten daha az maaliyetli olduğu unutulmamalıdır.


Kazasız günler...1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce enissenturk C14 (33 puan) tarafından cevaplandı

ISS Haşere kontrol ve bitki bakım hizmetlerinden destek alınarak kontrol altına alınabilir. İşin uzmanlarından destek alınarak her ay rutin kontrol yaptırılır. Her şeyden önemlisi yaşadığımız alanı ilk öncelikle bizlerin temiz tutması :) 

Konteyner dışına ise fare kapanları ( siyah bir kutu şeklinde )  koyularak işi çözebiliriz. 


Tabi bu söylediğim dışarıdan alınan hizmet masrafları olacağından bazı firmalar yaptırmaya bilirler. :/ 

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce asiogü C30 (1,383 puan) tarafından cevaplandı
Aynı sıkıntılar hep yaşanıyor. Kaç kere ilaçlama yapılsa bile düzelme görmedik. En etken nedenlerden biri işçilerin bence koğuşlarda yemek yemesi de haşereleri koğuşlara getiriyor. 

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 142 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 181 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 294 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 205 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 314 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2019
 1. furkanelbir24

  329 Puan

 2. Gökhan Irmak

  89 Puan

 3. İnşaat Mühendisi

  67 Puan

 4. gncmuhendis

  43 Puan

 5. YUSUF

  22 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,191 soru

7,356 cevap

3,279 yorum

6,664 kullanıcı

282 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 282 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...