Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Okul iş hayatına hazırlar mı?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 0 beğenilmeme
240 kez görüntülendi
9 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Haleburçinkara C18 (410 puan) tarafından soruldu
9 ay önce Haleburçinkara tarafından düzenlendi
Arkadaşlar benim aslında fikrimin olduğu bir konu olsa da çok tartışılan birkaç soruyu sizlere yöneltmek istiyorum..

Okul iş hayatına hazırlamalı mı ?

Okulun görevi nedir?

Okulun eğitim öğretim hayatımızdaki rolü nedir?

Kendi fikrimi daha sonra bu postta paylaşacağım..  

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

7 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce Pug Life C40 (2,775 puan) tarafından cevaplandı
9 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Üniversite'ye gitme amacimiz ne? Ileride calismak istedigimiz meslek icin gerekli olan temel bilgileri almak. Sadece bir alana ilgisi oldugu icin, yani ileride o meslegi icra etmeyecegi halde üniversite okuyanlar istisnanin da istisnasidir. Durum böyle oldugu icin üniversitelerin de mezunlarini meslek hayatina hazirlamasi gerekiyor. Hicbir üniversite mezunlarini meslek hayatina %100 hazirlayamaz veya meslek hayatinda kullanacagi bilgilerin %100'ünü veremez. Üniversite egitiminde en önemli nokta temel bilgilerin teorik olarak iyi verilmesi ve pratik ile pekistirilmesi. Bunu iyi uygulayan üniversitelerin mezunlari is hayatina atildiginda eksiklerini oldukca hizli kapatabilir. Zaten is hayatinda calisanlarin cok cok az bir cogunlugu üst seviye isler yapiyor. Cogunluk oldukca standart islerde calisiyor. Özellikle Türkiye'de üst seviye is yok. Gercekten iyi bir egitim almis kisi Türkiye'deki is hayati icin oldukca hazir durumda mezun olur. Ama Türk üniversiteleri bunu da basaramiyor. Zaten basarabilseler Türkiye daha baska bir konumda olurdu.    
0 beğenilme 3 beğenilmeme
9 ay önce Çırak C20 (525 puan) tarafından cevaplandı
hazırlar
4 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce akutalmisk C16 (155 puan) tarafından cevaplandı
O1) Üniversite dediğimiz kurum mesleki anlamda hangi bölümü okuyorsak o konuda hayata hazırlamalı. Ayrıca sadece mesleki anlamda da değil. Sosyal yaşamda, çevre ilişkilerinde va.. kısacası tüm anlamda temeli oluşturmalı. 

2) İlk alamada kadrosunu Teknik üniversite kovamında donatmalıdır. Teknik bölümler için laboratuarlar oluşturmalı, Üniversite zamanı hem okul hem iş hayatını zorunlu kılmalıdır. Siyasetin bulaşmadığı tamamıyle bağımsız ve kurumsal bir yapıya sahip olmalıdır.

3) Esas olacak hayatımızın temeli, yaşantımızın yaşam koçu, Kişiliğimizin imaj makerıdır. 

Not: Tüm cevaplar kısa ve öz halleridir. (: 
9 ay önce Haleburçinkara C18 (410 puan) tarafından yorumlandı

Cevapların uzun hali varsa görmek isteriz :)


Teşekkürler yorumunuz için umarım öğrenci arkadaşlar okur ve kendileri ile ilgili mesleki gelişimlerine dikkat ederler. Farklı fikirler güzeldir,insanın ufkunu açar çünkü..


4 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce Gökhan Irmak C50 (7,893 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba

Öncelikle okul iş hayatına hazırlamaz size iş hayatında kullancağınız araçları verir ama araçları nerde ne şekilde kullancağınızı iş hayatı öğretir

Okulun görevine gelince sektördeki gelişmeleri takip ederek öğrencileri buna göre en iyi şekilde eğitip öğrencilere araştırma ruhu katmasıdır

Okulun eğitim öğretim hayatındaki rolü büyüktür öğrenciyi hazıra değil üretmeye yönlendiren daha önce dediğim gibi araştırma ruhu katan bol bol pratik imkanı sunan okullar olmalıdırlar.
9 ay önce Haleburçinkara C18 (410 puan) tarafından yorumlandı

Bence de okul öğrenciye bir vizyon katmalıdır. Bir bakış açısı kazandırmalıdır. İş hayatına nasıl hazırlanacağını öğretmelidir. Kaynakların kullanımını öğretmelidir.


Öğrenci arkadaşlarımız da bu kaynakları kullanarak iş hayatına kendini hazırlamalıdır. 
9 ay önce Gökhan Irmak C50 (7,893 puan) tarafından yorumlandı

:)İnşaallah bu dediklerimiz yavaşta olsa gerçekleşecektir.

3 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce baranseren C25 (771 puan) tarafından cevaplandı

Okullarda verilen temel bilgilerdir. İş hayatına hazırlar elbette hiç bir terimi bilmeden ustanın altında ezilen bir mühendis olursun , iş yerinde ustadan öğrenirsen alaylı olursun kalfa sonra usta gibi bir mühendis olursun.


Üniversite sana bakış açını genişletme , sorunlara farklı bakma , analiz etme yeteneği kazandırır. 


Okuduğun üniversiteye göre de değişen bir kavramdır. Teknik üniversiteleri okumak bu yüzden önemlidir.


Bildiğin herşeyi unut derler sana apışıp kalırsın.


Son Söz olarak ,

Boş Çuval Dik Durmaz , Çuvalın içinde birşeyler çokça varsa dik durur.

içinizi doldurun gerisi kaderinizle siz arasında.

3 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce İnşaatTeknikeri C50 (5,493 puan) tarafından cevaplandı
Merhabalar ;

Okul iş hayatına hazırlamalı ;

Sadece iş hayatına değil aile hayatınada hazırlamalı bizleri tam anlamıyla geleceğe hazırlamalı.

Okulun görevi iş hayatımızda kullanabileceğimiz ya da karşıma çıkacak sorunlarda çözüm yolunu gösteren teknik bilgileri göstermek anlatmak.ama bizde sadece teknik bilgi var uygulama yok.

Uygulamaya dayalı bir eğitim olmayınca mezun olduğumuz bir de tecrübe edinmek için iş arıyoruz.Çünkü tecrübesiz olunca tercih edilen bir personel olmuyoruz.

Yapisor platformu altında tüm arkadaşlarımıza mezun olmadan önce mesleğinizi eline alın ince detaylarını öğrenin diye her defasında uygulamalı olarak da anlattığımız arkadaşlarımız da olmuştur.

Bizim eğitim sistemimiz şuan bizleri sadece diplomalı mezun yapıyor.(Bazı ünv ler hariç)

Kendimizi geliştirmemiz lazım unutmayalım.

İyi Çalışmalar.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,639 puan) tarafından cevaplandı

Arkadaşlar benim aslında fikrimin olduğu bir konu olsa da çok tartışılan birkaç soruyu sizlere yöneltmek istiyorum..

Okul iş hayatına hazırlamalı mı ?


Okulun görevi nedir?

Okulun eğitim öğretim hayatımızdaki rolü nedir?


Öncelikle, bu konuyu özelden konuştugumuz için okuldan kastının üniversite oldugunu biliyorum. Cevap buna göre değişir çünkü :)  


Üniversiteler elbette kişiyi iş hayatına hazırlamalıdır. 


İlk öğretim, daha çok okuma yazma ve temel sayısal becerileri verirken, bir yandan ailede başlayan sosyal ve kültürel altyapıyı geliştirici eğitimlere odaklanır; burada amaç iyi bir birey ve vatandaş altyapısı oluşturmaktır.


Lise, kişinin ileride yöneleceği mesleğe altyapı hazırlayacak temel bilgi ve becerileri geliştirmeye yöneliktir. O nedenle sözel, sayısal, eşit ağırlık gibi  daha yüzeysel dallara ayrılır. Örneğin mühendisler, doktorlar, kimyagerler, matematikçiler vb. aynı dersleri görürler; sayısal ve analitik ağırlıklı. Çünkü ileride yapacakları meslekler bu altyapıyı gerektirir.


Lise sonuna kadar, zaten iyi bir birey, iyi bir vatandaş ve de mesleğini iyi icra edecek karakterde kişilik oturtulmalıdır. Bunları üniversite yaşına kadar başaramayan bir eğitim sistemi, elinde sihirli değnekle üniversitede başaramaz. Başarır fakat çok çok düşük ihtimalle. Kişinin başına taş düşecek etkide güçlü bir şeyi tecrübe edinmiş olması lazım.


Üniversite ne yapar? Üniversite, liseye kadar aldığı o temel bilgileri bir alana, yani kişinin mesleğini icra edeceği alana yönelik derinleştirir ve geliştirir. 


Üniversitedeki öğretim kısmının temel amacı budur. Bir mühendis adayı, araştırmacılık karakterini bu yaşa kadar kazanmış olmalıdır. Üniversite ise onu mesleğine yönelik araştırmalara teşvik etmelidir. Araştırma ödevleriyle, özelden örnek verdiğim mesela  yılda x saat mesleki seminerlere  katılma zorunluluguyla, naylon değil gerçek stajlarla vs. 


Fakat ben saba balık tutmayı öğretiyorum balık vermem mantığıyla, öğrenciyi iş hayatına hazırlamama düşüncesi doğru değildir.  Pratik bilgiden uzak, teoriye boğulmuş lisans eğitim sistemimizin en büyük yanılgısı da burdadır. Beton ve demirden başka malzeme bilmeden mezun olan inşaat mühendislerinin, iş hayatına adapte olup özgüvenini yakalaması 3-4 yılı bulabilmektedir. Bu öğrenciler, sana iş öğreteceğim bir de maaş veriyorum daha ne istiyorsun diyen küstah müteaahit zihniuyetin kucagına bırakılmaktadır sektörde. Ve de mezun inşaat mühendislerinin, statik projelendirme alanında çalışanlar haricindeki %90 ı boşuna okuduk psikolojisindedir. Ve çok yüksek oran da haklıdır da. Çünkü teknik ofis mühendisi olarak  çalışan bir inşaat mühendisinin yağtıgı işi, endüstri ya da işletme mühendisi de yapabilmektedir; yapıyor da. Çünkü inşaat mühendisinin teknik ofiste çalışmaya yönelik onlardan bidlii tek fazla bir kaç beton demir bilgisidir. Sahaya  ilk çıkan bir mühendis, sudan çıkmış balıktan da beterdir. Hele bir de stajında üstyapı görmemişse...


İnşaat mühendisliği özelinde konuşalım; iş hayatına hazırlamaktan kasıl elbette 10 yıl tecrübeli proje müdürü kıvamında adam yetiştirmesi beklenemez. Fakat en azından, visual basic gibi fantezi yerine ms project, primavera ya da ileri düzey excel öğretilebilir. Adam mezun oluyor çıktı almayı bilmiyor. Alçıpan nedir, ytong nedir bilmiyor. Basit bir izolasyon detayından bile bihaber. Bunları üniversitede vermek çok mu zor ? Liseye kadar çoktan öğrenmesi gereken Türkçeyi Tarih gibi dersler yerine, mühendislik tarihi, mega yapılar gibi derslerle insanların mühendislik ufku açılabilir. İnşaat yönetimi dersinde Leed sertifikası gibi çok gereksiz bir konu yerine ( lisans eğitimi için bence gereksiz konu) basit metraj ve adam saat bilgileri verilerek, ofis çalışanı olarak temel seviyeye hazırlanabilir. Çok değil haftada 2 saatlik  uygulama detayları dersi verilse, sadece 1 dönemde çok ciddi malzeme bilgisi ile mezun olunabilir. En azıdnan 3-4 yıllık adaptasyon bu sistem ile 3-4 aya düşürülür. Dediğim gibi, excelde toplama çıkarma yapıp excel kullandıfgını sanan, Autocad ölçek mantıgını oturtamamış bir şekilde mezun oluyor. Bu doğru değildir. 


Stajlar daha aktif ve sıkı denetlenerek, öğrencilerin uygulamaya yönelik bilgisi artırılabilir.  Hatta stajlardan sınavlar yapılmalıdır, sözlü mülakatlar yapılmalıdır. Yapılan üniversite olabilir nadir de olsa. 


Bizde 2 vize 1 final vardı. Kalan boşlukları da ödevlerle dolduruyorlardı. Ödevlerde sayfalar süren formüller. Bunun yerine, örneğin manş tüneli gibi zorlu mühendislik projeleriyle ilgili grup araştırma ödevleri verilebilir.


Özetle, iş hayatına hazırlamalıdır. Türkiye de bunu yaptıklarını düşünüyor hocalar fakat kendileri pratikten uzak oldugu için, malesef eğitim de genel olarak teoride kalıyor. Yani aslında eğitim sisteminin bizim ünivesitelerde de mantıgı iş hayatına hazırlamak. Doğrusu da budur yukarıda açıkladıgım gibi. Fakat sorun bunu başaramıyor olmamız.

İlgili sorular

3 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 226 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 156 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 516 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,600 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 174 kez görüntülendi
7, Kasım, 2017 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde n.yener27 C14 (20 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  151 Puan

 2. gnr.snm

  58 Puan

 3. ayhanoncu

  51 Puan

 4. CanerG

  15 Puan

 5. hammühendis

  15 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,144 soru

7,263 cevap

3,237 yorum

6,552 kullanıcı

264 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 263 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...