Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Duvar üstü çatı altı boşlukları nasıl kapatabilirim?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
230 kez görüntülendi
8 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde tyfntsdmr C14 (5 puan) tarafından soruldu

Arkadaşlar merhaba. çalışmakta olduğum şantiyede duvar örümünden sonra çatı ile arasında çok fazla boşluklar kaldı. çatı önce yapıldığından duvar üstü lento dönemedik. tabliye kotu +23m. hatrı sayılır rüzgar yükü mevcut. 

bu boşlukları boardex ile kapatırsak profil yapmamnız gerekecek bununda bağlantısı duvar üstü olacağından çok fazla dayanacağını sanmıyorum. şuan tüm duvar üstlerine lento yapmak için fahiş fiyat istiyorlar. sizinde önerinizi alabilir miyim?imageimage


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 2 beğenilmeme
8 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,708 puan) tarafından cevaplandı
çok pardon ama ben birşeyi kaçırdım

bu iş projesiz mi yapılmış? projede o boşluk görülmüyor mu ve de neyle kapatılacağı düşünülmemiş mi ? 
8 ay önce tyfntsdmr C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
az çok şantiye tecrübeniz varsa, uygulama ve projenin birbiriyle örtüşmediği bir sürü durumu yaşamışsınızdır.  mimarların %90'i bu üst tarafın detayını vermez tuğla duvar der geçer. statik projede zaten yer almaz. burada iş uygulamacı şantiye şefine kalıyor. burada da sizlere fikir danışmak istedim. okadar.
8 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,708 puan) tarafından yorumlandı
hocam merhaba

Yanlış anlaşılmak istemem; kötülemek için değil şaşkınlıkla öyle bir ifade kullandım. Elbette uygulamada, projeye göre pek çok uyumsuzluk, ucu açık veya sahada çözülmesi gereken konular çıkabiliyor.

Burda 10 cmlik bir boşluktan bahsediyor olsaydık, veya şu profili nasıl kapatırım mimar detay vermemiş deseydiniz buna şaşırmazdım. Bunlar olağan şeyler. Fakat ciddi bir boşluktan bahsediyoruz ve uygulama yapılana kadar, projede eksiklik dahi olsa öncesinde bu projelere çalışılırken burdaki lento konusunun sorgulanması lazımdı diye düşünüyorum. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Sorunuza gelirsek, boardex, aquapanel gibi kaplamalar yapılabilir fakat dediğiniz gibi konstrüksiyon gerekiyor. Donatılı gazbeton vs. olsa taşır diyebilirdik ama o tuğlaların taşıması çok zor. 

Aradaki mesafeyi göremiyorum, perpektiften daha iyi görülürdü fakat kutuları bir şekilde ana konstrüksiyona taşıtamıyor musunuz?

Eğer bu da mümkün değilse lentodan başka çözüm yok gibi duruyor. Zaten maliyet hesabında, lento ile boardex kaplamanın ( kutu kons. dahil ciddi fiyat farkları çıkacagını sanmıyorum. Boardex dış cephede ne kadar sağlıklı denemedim bilmiyorum. Bunu da dikkate almanız lazım. Biz genelde aquapanel kullanıyoruz, onun da maliyeti yüksek. Lentoı ile kafa kafaya çıkabilir. Hatta geçedebilir.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 787 kez görüntülendi
28, Haziran, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde ahmednaji C14 (26 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 2 beğenilmeme
1 cevap 480 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 185 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 123 kez görüntülendi
7, Temmuz, 2018 Kaba İnşaat kategorisinde ği C14 (66 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 211 kez görüntülendi
9, Haziran, 2018 Metraj&Hakediş kategorisinde amelius2534 C16 (232 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2019
 1. furkanelbir24

  320 Puan

 2. Gökhan Irmak

  89 Puan

 3. İnşaat Mühendisi

  67 Puan

 4. gncmuhendis

  43 Puan

 5. YUSUF

  19 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,185 soru

7,345 cevap

3,275 yorum

6,654 kullanıcı

166 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 165 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...