Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Projeci Mühendis Maaşları

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
294 kez görüntülendi
8 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde atmc0 C14 (5 puan) tarafından soruldu
Merhabalar, yeni mezun bir İnşaat Mühendisi olarak ofiste mi şantiyede mi çalışma konusunda kafamda bir takım sorular var.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

1-Projeci bir mühendis ne kadar yükselebilir, şantiyeci ile karşılaştırırsak hangisinin önü daha açık şu anki piyasada?

2-Proje işleri genelde ilk olarak mimarlara gelip mühendisleri onlar mı seçiyor.Yoksa işverenin işi mühendislere verdiğide oluyor mu?

3-Kurumsal bir ofiste projeci olarak çalışan mühendis için başlangıç ve tecrübe kazandıktan sonraki maaşlar ortalama nedir?

4-Statik proje m2 fiyatları şu anda piyasada ne kadar? (Kırımlardan sonra)

Teşekkür ederim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,708 puan) tarafından cevaplandı

Merhaba


1-Projeci bir mühendis ne kadar yükselebilir, şantiyeci ile karşılaştırırsak hangisinin önü daha açık şu anki piyasada? Projeci mühendis, eğer başka disiplinlerde çalışmaz ise ki projeci olarak ilerlerse kayması çok zor, teknik müdür, statik koordinatör gibi ünvanlara kadar yükselir özel sektörde. 3 opsiyonu vardır; ya  büyük bir proje firmasında yükselmek (Balkar gibi) ya büyük bir müteahit firmanın (Enka, Rönesans gibi) statik departmanında yükselmek, bunlar iyi opisyonlar. Ya da küçük bir proje firmasında yükselmek ki en yüksek ihtimal budur özel sektörde. Kendi yağında kavrulur fakat şantiye ya da proje yönetimi alanında yükselmiş yaşıtlarına göre şartları geride kalır. Eğri oturup doğru konuşalım, ülkemizde en azından şu döneme kadar mühendislik değer görmemiştir. Proje mühendisleri işin esas mühendisliğini yapsalar da, malesef çok ara elemanlardır sektörde.

2-Proje işleri genelde ilk olarak mimarlara gelip mühendisleri onlar mı seçiyor.Yoksa işverenin işi mühendislere verdiğide oluyor mu? Değişken, firmaya projeye göre değişir. formulü yok. Herkes biribirine paslayabilir. 

3-Kurumsal bir ofiste projeci olarak çalışan mühendis için başlangıç ve tecrübe kazandıktan sonraki maaşlar ortalama nedir? Değişken, firmaya projeye şehre sana ona buna göre değişir. İlla aralık istiyorsan Türkiyede 1500 tl ile 3000 tl arasındadır başlangıcı.

4-Statik proje m2 fiyatları şu anda piyasada ne kadar? (Kırımlardan sonra) Bu da çok değişken. Statik projeden kastın ne? Betonarme mi çelik mi ahşap mı, 100 m2lik konut mu 50000 m2 lik fabrika mı? Yapıya, taşıyıcı sistemine, proje firmasının genel giderlerine göre bu da değişir.

İlgili sorular

4 beğenilme 0 beğenilmeme
13 cevap 60,486 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 150 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 326 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 253 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 671 kez görüntülendi
6, Ağustos, 2017 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde cptan C16 (101 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2019
 1. furkanelbir24

  329 Puan

 2. Gökhan Irmak

  89 Puan

 3. İnşaat Mühendisi

  67 Puan

 4. gncmuhendis

  43 Puan

 5. YUSUF

  22 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,191 soru

7,356 cevap

3,279 yorum

6,664 kullanıcı

273 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 273 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...