Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Üniversite kampüs mimari projeleri?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.

instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz, instagram takipçi satın al, instagram takipçi arttırma


1 beğenilme 0 beğenilmeme
1,071 kez görüntülendi
20, Şubat, 2019 Proje&Tasarım kategorisinde ArtandArc C14 (32 puan) tarafından soruldu
21, Şubat, 2019 ArtandArc tarafından düzenlendi
Merhabalar. Mimarlık öğrencisiyim.

Üniversite kampüsü projeleri ile ilgili aklımda birçok soru bulunuyor. Birçok örnek de inceledim fakat kafamda henüz birtakım sorular var, mimar arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. 

Mesela üniversite kampüsü ana girişi nereden olmalı her zaman daha yoğun olan yoldan mıdır ya da bu tasarımı yönlendiren başka bir şey söz konusu mu? Aynı şekilde kapalı otopark girişi? Yoğun olan yoldan mıdır yoksa eğime göre vs mi yapılmalı? Üniversite içindeki sosyak kültürel unsurların (sinema konferans gibi) kamuya açık olması için ne gibi güvenlik önlemleri alınmalıdır? Ve üniversite kampüsü tasarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar nelerdir?
Bu konuda bildiklerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

YAPISOR'u Takip Et, Bilgi ve Fırsatları Kaçırma :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
23, Şubat, 2019 İnşaat Mühendisi C50 (17,628 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba

Mimar değilim, hiç üniversite de tasarlamadım fakat o kadar kullandıl, buna istinaden bir mühendis olarak fikirlerimi belirteceğim.

Cevaplarım :

Mesela üniversite kampüsü ana girişi nereden olmalı her zaman daha yoğun olan yoldan mıdır ya da bu tasarımı yönlendiren başka bir şey söz konusu mu? 

Kampüslerin her zaman 1 girişi olmaz, duruma göre 2-3 hatta 4-5 ana girişi olabilir. Bu tamamen çevre yolları ile olan ilişkisine, çevre yollarının trafik durumuna, binaların kampüs içindeki konumlarına bağlıdır.  Amaç en kolay şekilde giriş ve çıkış verebilmektir. Örneğin Trafiğin çok yogun aktıgı bir çevreyolu yerine, daha kolay giriş çıkış sağlanacak alternatif bir yol var ise ana girişi ordan da verilebilir.

Aynı şekilde kapalı otopark girişi? Yoğun olan yoldan mıdır yoksa eğime göre vs mi yapılmalı? 

Otoparka araçlar en kısa yoldan girebilmeli. Otoparka girmek için kampüsün içinde ring atarsa, kampüs içi gereksiz trafiğe neden olacaktır. Eğimle ilgili bir sorun varas eğer, bunu daha detaylı belirtirsen çözüm önerebiliriz.

Üniversite içindeki sosyal kültürel unsurların (sinema konferans gibi) kamuya açık olması için ne gibi güvenlik önlemleri alınmalıdır? 

Kamuya sürekli açık olmaz zaten. Belirli etkinliklerde açık olur. Bu durumlarda da güvenliğe bilgi verilir, güvenlik kimlik kontrolü ile ziyaretçi kartı vererek içeriye alır. Genelde bu güvenlik tedbirleri çok düşük oluyor. Bana kalırsa, katılımcı listesi verilmeli, güvenlik o listede adı olmayanı içeriye almamalı. Fakat işletmesi zor bir sistem oldugu için genelde bu uygulanamıyor.

Ve üniversite kampüsü tasarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar nelerdir?
Bu konuda bildiklerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

Konumu merkezi olmalı bi kere. Şehirden uzak yerde, kendi kabuguna çekilmiş kaplumbaga gibi oluyor üniversite öğrencileri. Fakat merkezi yapılamıyorsa da, kampüs içinde yurt, her türlü sosyal ve kültürel aktivite imkanı olmalı.Yurt önemli, eğer devlet yurt imkanı yoksa çevrede, kesinlikle kampüs içinde yurt yapılacak şekilde tasarlanmalı baştan.

Kampüslerde gördüğüm genel sıkıntı, 2 yıllık planla parselleniyor. 5 yıl sonra şu fakülteyi de ekleyelim, aman tıp da olsun derken, öğrencinin altında güneşleneceği bir ağaç bile kalmıyor. Uzun vadeli fakülte planı yapılmalı, kontejalar hesaplanmalı ve öğrenci kapasitesine göre kantinine kadar üdşünülmeli. Ondan sonra kantinde oturacak yer bulamıyor öğrenciler. 5 kişi oturuyor, 2 kişi ayakta. Servis yok, kütüphane yetersiz, sıkş tepiş zoraki yapılmış laboratuvarlar vs. Elbette herşeyi en baştan açamazsın fakat uzun vadeli düşünüp yerini yerleşimini ona göre ayarlaman lazım.

Başarılar

24, Şubat, 2019 ArtandArc C14 (32 puan) tarafından yorumlandı
Teşekkür ederim.

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 748 kez görüntülendi
15, Ocak, 2019 Proje&Tasarım kategorisinde kubilayfırat C14 (27 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 229 kez görüntülendi
12, Eylül, 2019 3Ds Max kategorisinde ArtandArc C14 (32 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 1,276 kez görüntülendi
28, Kasım, 2018 İnşaat Mühendisliği kategorisinde merihyn C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 174 kez görüntülendi
5, Aralık, 2020 Proje&Tasarım kategorisinde Berine C14 (3 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 475 kez görüntülendi
16, Mart, 2018 Proje&Tasarım kategorisinde Kirmanoğlu C14 (17 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

5,112 soru

8,409 cevap

3,766 yorum

8,863 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comTiny House | üçgen ev fiyatı | prefabrik ev fiyatları | tente fiyatları | pergole fiyatları | briket makinası | insaatgundemi.com | aykutozdemir.com.tr | mobilyadekorasyoncu.net | bilgiburada.net | insaatblogu.com | insaatsektoru.net

...