Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Metrajda perde kiriş altı mı yoksa döşeme altı mı alınır?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
251 kez görüntülendi
5 ay önce Metraj&Hakediş kategorisinde alpertunga08 C16 (104 puan) tarafından soruldu

250000 m2 lik bir işte kesin hesapta ana firmayla olan metraj farklarını incelemeye başladık. Kalıp metrajında perdeler döşeme altına kadar yükseliyor döşeme dışına ve şaftlara bakan perde kafaları döşeme kanat alındı, merdiven kenarındaki perdelerin iç kanat kısımları döşeme kanat alındı.

 

Yorum farkı mı dersiniz bilemem.Ana firma kalıp metrajında perde yüksekliği kiriş altına kadar alınıp geri kalan kısımlar kirişe eklenirse, merdiven kenarındaki perde kanatları merdiven metrajına eklenirse ana firmanın metrajı bayağı düşük çıkıyor. Üstelik değiş tokuş olan metrajlar ve yüksekliklerin farklı alınmasından ötürü bazı yerlerin 2 defa alınmış olabileceği söyleniyor fakat böyle bir durum yok. 


Siz metraj yaparken yükseklikleri nasıl alıyorsunuz. image


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,488 puan) tarafından cevaplandı
5 ay önce alpertunga08 tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Hakediş yapılırken,  genelde döküleni vererek gittiğin için, süreç içerisinde perde kiriş altına kadar döküldüğünden, ve üstündeki tabliye muhtemelen bir sonraki hakedişe gireceğimnden, ilk hakedişte döşeme altına kadar olan perde kalıbı verilir. Tabliye döküldüğünde, kiriş + döşeme yüksekliği kadar kalıbı da 2. hakedişte verirsin.


bu kısım yorum farkı değil tamamen gidişata göre yapılan şey. Sonuç olarak, perdeyi kiriş değil döşeme altına kadar kabul ediyorsan da, o zaman kirişi hesaplarken sadece döşeme kalınlıgını alacaksın. (döşemeye kadar olan kiriş kanadını perdede verdiğin için) 


Ha bana kalırsa ilki daha doğru. İkincisi mantıga ters oluyor. Fakat kesin hesapta, işin sonunda beton gören yüzeyi hesaplayacagın için, bu işlerde en doğrusu kesin hesaptaki tek seferde yapılan kümülatif metraj olur. Çünkü dönemsel hakedişlerde parça parça yapıldıgından eksik gedik veya mükerrer bir sürü  yer oluyor.


Gerçi şuana kadar hiç fazla çıkmadı bende, genelde hep unutulan yerler çıkıyor :) Sizdeki biraz süpriz olmuş


Kolay gelsin

5 ay önce alpertunga08 C16 (104 puan) tarafından yorumlandı
Alt taşeron hakedişlerinde kesin hesaba geçtik ana firma allplan kullanıyor. Autocad ile yaptığımız ataşmanları kıyaslayamıyoruz. Bazı katlarda perde yüksekliklerini kiriş altı bazı katlarda ise döşemenin üstüne kadar çıkmışlar yöntem olarak her katta yaklaşık 500 m2 eksikleri çıkıyor bunu izah etmek için kıyaslamada anlatıyorum kabul etmiyorlar.

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 7,188 kez görüntülendi
9, Eylül, 2014 Metraj&Hakediş kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (15,488 puan) tarafından soruldu
4 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 434 kez görüntülendi
17, Temmuz, 2018 Metraj&Hakediş kategorisinde Paşa C20 (502 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,654 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 681 kez görüntülendi
6 ay önce Planlama&Maliyet Kontrol kategorisinde omerarar C14 (15 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 367 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 08/2019
 1. Gökhan Irmak

  41 Puan

 2. nasibe

  18 Puan

 3. Pug Life

  14 Puan

 4. ozankaya

  12 Puan

 5. osmanpekşen

  10 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,106 soru

7,184 cevap

3,201 yorum

6,492 kullanıcı

187 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 186 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...