Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Atık agregaların geri dönüşümü

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
800 kez görüntülendi
30, Ekim, 2014 Çelik Yapılar kategorisinde concrete C16 (125 puan) tarafından soruldu
Atık agregaların geri dönüşümü mevcutmudur ?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
30, Ekim, 2014 Snr Kskl C20 (735 puan) tarafından cevaplandı

Agrega; 
Kum, çakıl ve kırma taş gibi genellikle 100 mm büyüklüklerdeki malzemelerden meydana gelmiş bir yığındır.

Günümüze şöyle bir göz attığımızda çevreye bırakılan atıkların büyük ölçüde önemli bir bölümünü inşaat atıkları oluşturuyor. İnşaat atıklarının  %70‘ini betonlar oluşturmaktadır. Doğal hayatı korumak adına yapılan bir dizi çalışmaların en önemlisi doğal kaynakların kullanımın  azaltılmasını sağlayan atıkları geri dönüştürme projesidir. Atık betonlarının beton üretiminde agregaolarak kullanımı bu atıkların çevreye  verdiği zararları minimuma indirmesinin yanında doğal hayatı  agrega kaynaklarının tüketimini ve  bunların verdiği çevresel etkileri azaltmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda meydana gelen depremler gösterdiki yıkılan yapılardan elde edilen atık betonların sahillerde dolgu olarak kullanılması oldukça sakıncalı durumlar meydana getirmiştir. Ayrıca büyük yerleşim bölgelerinde doğal kaynakların bulunmaması ve bulunan kaynakların ise şehir merkezlerinden uzak olması aynı zamanda bu ağır malzemelerin taşınmasının maliyeti arttırması bir başka nedenlerden birisi olmuştur. Bir diğer neden ise  bu beton atıklarının hiç değerlendirilmeden atılması  ve bunların toplandıkları yerlerde kapladıkları alan kaybına ve çevre kirliliğinebüyük oranda yol açmasıdır.

Agrega betonun % 55 – 80’ini oluşturmaktadır. Eğer alternatifagrega kaynakları bulunmadığı sürece  beton endüstrisi dünyada  her yıl  8-12 milyar ton doğal agrega tüketeceği düşünülmektedir. Bu durumda ham maddelerin azalması, artan nakliyet maliyetleri ve çevresel etkiler geri dönüşüm agregalarını kullanması gerekliliğini arttırmıştır.

Yapılan bazı deneyler sonucunda atık agregalardan yapılan betonile normal agregadan yapılan beton arasında büyük farklar oluşmuştur.

– Geri dönüşüm agregalarının üzerinde kalan harç kırıntılarınedeniyle normal ageraya göre birim ağırlıklarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

– Geri dönüşüm agregalarının özellikle ince agregalı geri dönüşüm agregalarının su emme kapasitelerinin çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. İnce agregalı geri dönüşüm agregalarının ortalama su emme değerleri % 10,64 olup, kalın agregaların ortalama su emme miktarı % 4,62 görülmüştür.

– Geri dönüşüm agregalarının aşınmaya ve parçalanmaya karşı dayanıklı olduğu tespit edilmiştir.

– Geri dönüşüm agregalarının beton üretiminde kullanımı arttıkçataze betonun işlenebilirliğinin azaldığı görülmüştür.

– Beton karışımında kullanılan geri dönüşüm agregası miktarı arttıkça 7 ve 28 günlük basınç mukavemetlerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

– Betonda geri dönüşüm agregası miktarı arttırıldıkça betonunbasınç ve çekme dayanımının azaldığı tespit edilmiştir.

-Geri dönüşüm agregalarının işlenebilirliği azaltması, betonun hem basınç hem de çekme mukavemetini azaltmasına rağmen hiç bir kimyasal katkı maddesi  kullanılmadan, farklı beton dozajları, farklı su/çimento oranları ve farklı gradasyon eğrileridenenmeden tamamen geri dönüşüm agregasından 28 günlük beton basınç dayanımı 13,14 Mpa olan beton elde edilebilmektedir. Dolayısıyla artan yıkım atıklarını hem yapısal hem de yapısal olmayan betonda kullanmak hem atık betonların çevreye verdiği zararları azaltacak hem de ekonomik çözümler üretecektir.

– Gerek deprem gibi afetlerden sonra olsun gerekse eski yapıların yıkılmasıyla ortaya çıkan beton atıklarının geri dönüşüm agregası olarak kullanılması, bu atıkların depo edildikleri yerlerde oluşturacağı çevresel kirlilikleri azaltacaktır. Bunun yanında beton atıkların taşınması için harcanan nakliye giderleri azalacağı için bir ekonomi sağlayacağı da aşikardır. Ayrıca nakliye işleminde kullanılacak yakıttan dolayı oluşacak hava kirliliği de azalacaktır. Yine geri dönüşüm agregaların kullanılmasıyla doğal agrega kaynaklarının kullanımını azalacağından dolayı doğal hayatın korunmasına da katkıda bulunulacaktır.

http://sonerkisakol.com/atik-agrega.htmlYAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 143 kez görüntülendi
11 ay önce Ulaştırma Yapıları kategorisinde modoste C20 (580 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 93 kez görüntülendi
17, Eylül, 2014 Diğer kategorisinde faik bey tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 17 kez görüntülendi
3 gün önce Çelik Yapılar kategorisinde denemekral C14 (6 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 23 kez görüntülendi
0 beğenilme 1 beğenilmeme
0 cevap 55 kez görüntülendi
4 hafta önce Çelik Yapılar kategorisinde Cagatayilmaz C14 (2 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,466 soru

7,686 cevap

3,460 yorum

7,323 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...