ARKADAŞINI GETİR, HEDİYENİ KAP! DETAYLAR İÇİN TIKLA!

Ekim 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Atık agregaların geri dönüşümü

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
381 kez görüntülendi
30, Ekim, 2014 Çelik Yapılar kategorisinde concrete C16 (110 puan) tarafından soruldu
Atık agregaların geri dönüşümü mevcutmudur ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
30, Ekim, 2014 Snr Kskl C20 (721 puan) tarafından cevaplandı

Agrega; 
Kum, çakıl ve kırma taş gibi genellikle 100 mm büyüklüklerdeki malzemelerden meydana gelmiş bir yığındır.

Günümüze şöyle bir göz attığımızda çevreye bırakılan atıkların büyük ölçüde önemli bir bölümünü inşaat atıkları oluşturuyor. İnşaat atıklarının  %70‘ini betonlar oluşturmaktadır. Doğal hayatı korumak adına yapılan bir dizi çalışmaların en önemlisi doğal kaynakların kullanımın  azaltılmasını sağlayan atıkları geri dönüştürme projesidir. Atık betonlarının beton üretiminde agregaolarak kullanımı bu atıkların çevreye  verdiği zararları minimuma indirmesinin yanında doğal hayatı  agrega kaynaklarının tüketimini ve  bunların verdiği çevresel etkileri azaltmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda meydana gelen depremler gösterdiki yıkılan yapılardan elde edilen atık betonların sahillerde dolgu olarak kullanılması oldukça sakıncalı durumlar meydana getirmiştir. Ayrıca büyük yerleşim bölgelerinde doğal kaynakların bulunmaması ve bulunan kaynakların ise şehir merkezlerinden uzak olması aynı zamanda bu ağır malzemelerin taşınmasının maliyeti arttırması bir başka nedenlerden birisi olmuştur. Bir diğer neden ise  bu beton atıklarının hiç değerlendirilmeden atılması  ve bunların toplandıkları yerlerde kapladıkları alan kaybına ve çevre kirliliğinebüyük oranda yol açmasıdır.

Agrega betonun % 55 – 80’ini oluşturmaktadır. Eğer alternatifagrega kaynakları bulunmadığı sürece  beton endüstrisi dünyada  her yıl  8-12 milyar ton doğal agrega tüketeceği düşünülmektedir. Bu durumda ham maddelerin azalması, artan nakliyet maliyetleri ve çevresel etkiler geri dönüşüm agregalarını kullanması gerekliliğini arttırmıştır.

Yapılan bazı deneyler sonucunda atık agregalardan yapılan betonile normal agregadan yapılan beton arasında büyük farklar oluşmuştur.

– Geri dönüşüm agregalarının üzerinde kalan harç kırıntılarınedeniyle normal ageraya göre birim ağırlıklarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

– Geri dönüşüm agregalarının özellikle ince agregalı geri dönüşüm agregalarının su emme kapasitelerinin çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. İnce agregalı geri dönüşüm agregalarının ortalama su emme değerleri % 10,64 olup, kalın agregaların ortalama su emme miktarı % 4,62 görülmüştür.

– Geri dönüşüm agregalarının aşınmaya ve parçalanmaya karşı dayanıklı olduğu tespit edilmiştir.

– Geri dönüşüm agregalarının beton üretiminde kullanımı arttıkçataze betonun işlenebilirliğinin azaldığı görülmüştür.

– Beton karışımında kullanılan geri dönüşüm agregası miktarı arttıkça 7 ve 28 günlük basınç mukavemetlerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

– Betonda geri dönüşüm agregası miktarı arttırıldıkça betonunbasınç ve çekme dayanımının azaldığı tespit edilmiştir.

-Geri dönüşüm agregalarının işlenebilirliği azaltması, betonun hem basınç hem de çekme mukavemetini azaltmasına rağmen hiç bir kimyasal katkı maddesi  kullanılmadan, farklı beton dozajları, farklı su/çimento oranları ve farklı gradasyon eğrileridenenmeden tamamen geri dönüşüm agregasından 28 günlük beton basınç dayanımı 13,14 Mpa olan beton elde edilebilmektedir. Dolayısıyla artan yıkım atıklarını hem yapısal hem de yapısal olmayan betonda kullanmak hem atık betonların çevreye verdiği zararları azaltacak hem de ekonomik çözümler üretecektir.

– Gerek deprem gibi afetlerden sonra olsun gerekse eski yapıların yıkılmasıyla ortaya çıkan beton atıklarının geri dönüşüm agregası olarak kullanılması, bu atıkların depo edildikleri yerlerde oluşturacağı çevresel kirlilikleri azaltacaktır. Bunun yanında beton atıkların taşınması için harcanan nakliye giderleri azalacağı için bir ekonomi sağlayacağı da aşikardır. Ayrıca nakliye işleminde kullanılacak yakıttan dolayı oluşacak hava kirliliği de azalacaktır. Yine geri dönüşüm agregaların kullanılmasıyla doğal agrega kaynaklarının kullanımını azalacağından dolayı doğal hayatın korunmasına da katkıda bulunulacaktır.

http://sonerkisakol.com/atik-agrega.html

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 61 kez görüntülendi
17, Eylül, 2014 Diğer kategorisinde faik bey tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 85 kez görüntülendi
4 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 98 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 93 kez görüntülendi
3 hafta önce Çelik Yapılar kategorisinde b.engineer C18 (468 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 79 kez görüntülendi
4 hafta önce Çelik Yapılar kategorisinde b.engineer C18 (468 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 11/2018
 1. Gökhan Irmak

  591 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  445 Puan

 3. serhat21

  168 Puan

 4. İnşaatTeknikeri

  166 Puan

 5. baranseren

  106 Puan
hakediş kursu

3,521 soru

6,259 cevap

2,735 yorum

5,156 kullanıcı

172 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 171 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...