Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolonlardaki çatlaklara nasıl müdahale etmeliyiz?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
821 kez görüntülendi
18, Mart, 2019 Betonarme Yapılar kategorisinde mecalsiz C14 (11 puan) tarafından soruldu

Merhaba arkadaşlar, kendimize ait ve kendimizin yaptığı binamızın projesi 5 kat ve çift daire üzerine çizildi ama biz 1 kat dükkan, 3 kat daire olmak üzere 4 kat yine çift daire üzerine bina yaptık ve 4. katın üstü beton değil ahşap lambiri. Binamızın dairelerinde bulunan kolon veya kirişlerinde ufacık dahi olsa bir tane bile çatlak yok. Ama dükkanlarımızda yer alan kolonlarımızda malesef zamanla çatlaklar oluştu ve bu çatlaklar bizi korkutuyor. Çatlaklar yeni başladığı zamanlarda iki dükkanın birleştiği noktadaki 2 kolona ve iki dükkanın tam ortasındaki 1 er kolona çok sağlam güçlendirme yaptık. Seneler geçti o kolonlarda ufacık çatlama yok yine. Binamız 25 senelik ve gölcük depreminden sonra bile bu tip çatlaklar oluşmamıştı. Çok sonraları bu çatlaklar ve derinlikleri arttı. Kolon yükseklikleri 370cm.


Sizlerin bu konuda değerli görüşlerini merak ediyorum.

Güçlendirme yapılacaksa karbon fiber, çelik ile veya normal demir bağlayıp kolon genişletilerekmi yapılmalı? Kolonlarda belden aşağı güçlendirme yeterli olurmu? Farklı fikirler doğar diye size soruyorum arkadaşlar.

image image image image

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
20, Mart, 2019 ŞefKaraman C14 (68 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba dostum;

Öncelikle bu çatlakların türünü ve sebebini belirlemek lazım. Sadece fotoğraftan bakarak anlaşılmaz, belki sadece sıva çatlağıdır belki de kolon çatlıyordur, sıva çatlağı ise önemli değil, kolon çatlağı ise sebebini araştırmak lazım. Sebeplerden en önemlisi zeminden kaynaklanan sebeplerdir, zeminde oturma oluyorsa sıkıntı büyük, temelin altından su geçiyordur belki ve zamanla zemini aşındırıp binanın oturmasına sebep oluyordur veya farklı bir sebep vardır. Önce bunların araştırılması gerekir.
30, Mart, 2019 mecalsiz C14 (11 puan) tarafından yorumlandı

image 

Yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi kolonların ilk 1 metresinde çatlaklar sözkonusu. Bu çatlakları resimdeki gibi 10 veya 12 mm çelik ile ilk 1 metresini sarsak, kolona/binaya faydası veya zararı olurmu? İlk 1 metre şundan diyorum, tamamını sarmak bizim için çok yüksek maliyet doğuracaktır.

31, Mart, 2019 İnşaat Mühendisi C50 (16,829 puan) tarafından yorumlandı
çatlağın sebebini bilmeden yapılacak her çözüm faydasızdır. çatlak 1 metrede diye sadece 1 metreyi kapatmak, sadece ben bu çatllağı görmeyim, yokmuş gibi davranayım diye kendinizi kandırmaktır.

yukarıdaki arkadaşın cevabı gayet doğru, çatlağın onlarca sebebi var. Bunlar önemsiz de olabilir önemli de. Öncelikle çatlaklar sıva boya mertebesinde mi, taşıyıcıya kadar gidiyor mu? bölgesel bir yeri kırıp buna bakın. Eğer sıva boya tabakasında ise, izolasyon sorunundan, oturmadan,  malzemenin miladını doldurmasından vs. olabilir. Fakat taşıyıcıda çatlak varsa, tehlikelidir, acil yerinde uzman incelemesi gerekir.YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz.) :

İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap 978 kez görüntülendi
9 ay önce Deprem kategorisinde fato C14 (16 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 565 kez görüntülendi
20, Şubat, 2019 Yapı Denetim kategorisinde hasanpasabina C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 217 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 244 kez görüntülendi
4 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 735 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,524 soru

7,752 cevap

3,498 yorum

7,443 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...