BLACK FRIDAY ÖZEL EĞİTİM KAMPANYASI İÇİN TIKLA!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolonlardaki çatlaklara nasıl müdahale etmeliyiz?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
463 kez görüntülendi
8 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde mecalsiz C14 (11 puan) tarafından soruldu

Merhaba arkadaşlar, kendimize ait ve kendimizin yaptığı binamızın projesi 5 kat ve çift daire üzerine çizildi ama biz 1 kat dükkan, 3 kat daire olmak üzere 4 kat yine çift daire üzerine bina yaptık ve 4. katın üstü beton değil ahşap lambiri. Binamızın dairelerinde bulunan kolon veya kirişlerinde ufacık dahi olsa bir tane bile çatlak yok. Ama dükkanlarımızda yer alan kolonlarımızda malesef zamanla çatlaklar oluştu ve bu çatlaklar bizi korkutuyor. Çatlaklar yeni başladığı zamanlarda iki dükkanın birleştiği noktadaki 2 kolona ve iki dükkanın tam ortasındaki 1 er kolona çok sağlam güçlendirme yaptık. Seneler geçti o kolonlarda ufacık çatlama yok yine. Binamız 25 senelik ve gölcük depreminden sonra bile bu tip çatlaklar oluşmamıştı. Çok sonraları bu çatlaklar ve derinlikleri arttı. Kolon yükseklikleri 370cm.


Sizlerin bu konuda değerli görüşlerini merak ediyorum.

Güçlendirme yapılacaksa karbon fiber, çelik ile veya normal demir bağlayıp kolon genişletilerekmi yapılmalı? Kolonlarda belden aşağı güçlendirme yeterli olurmu? Farklı fikirler doğar diye size soruyorum arkadaşlar.

image image image image


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce ŞefKaraman C14 (68 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba dostum;

Öncelikle bu çatlakların türünü ve sebebini belirlemek lazım. Sadece fotoğraftan bakarak anlaşılmaz, belki sadece sıva çatlağıdır belki de kolon çatlıyordur, sıva çatlağı ise önemli değil, kolon çatlağı ise sebebini araştırmak lazım. Sebeplerden en önemlisi zeminden kaynaklanan sebeplerdir, zeminde oturma oluyorsa sıkıntı büyük, temelin altından su geçiyordur belki ve zamanla zemini aşındırıp binanın oturmasına sebep oluyordur veya farklı bir sebep vardır. Önce bunların araştırılması gerekir.
8 ay önce mecalsiz C14 (11 puan) tarafından yorumlandı

image 

Yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi kolonların ilk 1 metresinde çatlaklar sözkonusu. Bu çatlakları resimdeki gibi 10 veya 12 mm çelik ile ilk 1 metresini sarsak, kolona/binaya faydası veya zararı olurmu? İlk 1 metre şundan diyorum, tamamını sarmak bizim için çok yüksek maliyet doğuracaktır.

8 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,874 puan) tarafından yorumlandı
çatlağın sebebini bilmeden yapılacak her çözüm faydasızdır. çatlak 1 metrede diye sadece 1 metreyi kapatmak, sadece ben bu çatllağı görmeyim, yokmuş gibi davranayım diye kendinizi kandırmaktır.

yukarıdaki arkadaşın cevabı gayet doğru, çatlağın onlarca sebebi var. Bunlar önemsiz de olabilir önemli de. Öncelikle çatlaklar sıva boya mertebesinde mi, taşıyıcıya kadar gidiyor mu? bölgesel bir yeri kırıp buna bakın. Eğer sıva boya tabakasında ise, izolasyon sorunundan, oturmadan,  malzemenin miladını doldurmasından vs. olabilir. Fakat taşıyıcıda çatlak varsa, tehlikelidir, acil yerinde uzman incelemesi gerekir.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap 478 kez görüntülendi
2 ay önce Deprem kategorisinde fato C14 (16 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 321 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 94 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 185 kez görüntülendi
4 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 425 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 12/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  79 Puan

 2. gnr.snm

  27 Puan

 3. modoste

  21 Puan

 4. Pug Life

  14 Puan

 5. Chief

  13 Puan
4,241 soru

7,441 cevap

3,325 yorum

6,789 kullanıcı

330 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 329 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com

...