Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Mühendis ve mimar

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
306 kez görüntülendi
5 ay önce İnşaat Mühendisliği kategorisinde Mehmet Ekinci C16 (248 puan) tarafından soruldu
Çift anadal yapan birisi olarak. 

Hem inşaat mühendisi hem mimar olan birisi ileride (eğitim hayatı sonunda) neler yapabilir ? Neler yapmalı ? Bu 2 daldan mezun olması ne gibi avantajlar sağlar ? çalışma hayatı açısından, maas açısından vs .. ?  Ve tavsiyeleriniz nelerdir

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce Gökhan Irmak C50 (7,893 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba

Sana şimdiden başarılar bu yoldan vazgeçme aldığın bir işin hem mimari hem statik projesini yapma imkanın var iş ararken öncelikli olursun tabiki şöyle birşeyde var her iki daldada kendini iyi geliştirmen gerekli ki her konuya hakim olabil.

Başlangıç için maaşında farklı bir şey bekleme tecrübe kazandıkça ve kendini kanıtladıkça maaaşın artar zaten

saygılarımla
5 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,607 puan) tarafından yorumlandı
her ikisini yapabilir teknik bilgi olarak ama resmi olarak her ikisinin de müellifi olamaz ( oda izin vermiyor buna şef )
2 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,607 puan) tarafından cevaplandı
çift anadal başlangıçta bir tık daha yüksek maaşlı ve iyi bir firmaya girmeni sağlayacaktır. uzun vadede seçkinlik olarak etkisi devam eder, ama maaş olarak tecrübe önem kazanır daha ilerili pozisyonlarda. fakat dediğim gibi, seçkinliği her zaman devam edecektir. çünkü 2 bölümü tamamlamam bir kapasite göstergesidir işveren nezdinde.

neler yapabileceğin sana bağlı,  çünkü çift anadal yapmak sana kendi işini kurmak ya da başka bir konuda joker vermez, sadece seni daha bilgili ve yukarıda dediğim gibi bir tık seçkin kılar. daha bilgili mi, nasıl?

şöyle ki, sadece inşaat mühendisliği bitirenlere göre, mimari bir bakış açın, daha fazla malzeme ve detay bilgin olacaktır. Ve mesleke çok daha hazır yetişeceksin. Çünkü inş. müh. eğitimi çok teorik ve sadece proje mühendisi yetiştiriyor. Mimarlık öyle değil, jüriler, maketler vs. sayesinde işin içine daha fazla girip malzemeleri, detayları tanıyorsun. 

Sadece mimarlık bitiren birisine göre de, yapı statiği, zemin, malzeme bilimi gibi daha teknik konularda daha bilgili oluyorsun, ve bir mimara göre her zaman daha farklı daha geniş bakabiliyorsun.

Bu yetileri sürekli canlı tuttugun sürece de hep farklı olacaksın.

2 dil bilmek gibidir bu. Ama nasıl ki 2 dil biliyorsun diye hemen saba avrupa kapıları açılmıyor, çift anadal da aynı şekilde mezun olur olmaz seni çok üst noktalara taşımaz, sakın ola böyle beklentiye girip hayal kırıklıgı yaşama. Ama sana geliştireibilir, seni çok seçkin yapacak bir altyapı hazırlar.  Bunun üzeirne çalışacagın alanda bir yüksek lisans, sonrasında da güzel iş tecrübeleri ile o üst noktalara zamnala ulaşırsın.

başarılar

İlgili sorular

4 beğenilme 0 beğenilmeme
13 cevap 60,364 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,257 kez görüntülendi
4, Kasım, 2014 Yapı Denetim kategorisinde musab C16 (142 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 5,193 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 144 kez görüntülendi
7 ay önce İnşaat Mühendisliği kategorisinde muhammedozdemir C16 (148 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 271 kez görüntülendi
2, Eylül, 2016 İnşaat Mühendisliği kategorisinde ali tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  119 Puan

 2. ayhanoncu

  22 Puan

 3. CanerG

  15 Puan

 4. gnr.snm

  15 Puan

 5. xbayman

  11 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,132 soru

7,237 cevap

3,232 yorum

6,531 kullanıcı

275 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 275 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...