Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İnşaat mühendisliği üstüne hukuk okumak??

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 0 beğenilmeme
751 kez görüntülendi
10, Temmuz, 2019 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Eddraziel32 C14 (11 puan) tarafından soruldu
Merhaba iyi günler. Sorum başlıktaki gibi . Babamın çok fazla müteahhit,mühendis,avukat vs. çevresi mevcut kendisi de şuan aktif olarak firmalara danışmanlık yapan,banka eksperliği yapan (gayrimenkul değerleme uzmanı) ve mahkeme bilirkişiliklerine kesinlikle aralıksız çağırılan biri.Kendisi inşaatla ilgili konularda danışmanlık yapacak insan sayısının çok az olduğunu,teknik bilgiyi hukukla birleştirebilecek kişilerin bırak işi bulup bulmamayı aylık neden (atıyorum) 10 bin tl kazandık bu ay diye sorgulayacak olduğunu söylüyor hatta garanti ediyor.Kendisi de benzer işleri yapıyor bir avukatın bilemediği kadar inşaat-teknik bilgisine sahip olmak , bir mühendisin bilemediği kadar hukuk bilmek çok fayda sağlar senin arkadaşların gidip yüksek yapsın,program öğrensin onu yapmaya çalışan zaten bir sürü kişi var ama hukuk okuyan ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen hem gayrimenkul değerleme uzmanlığına sahip hem inşaat mühendisi hem de hukuk bilen eleman yok sen ortalama biri bile olsan çoğu mühendisten,doktordan,avukattan fazla alırsın diyor müvekkil derdi olmayacağını kendisinin çevresiyle 2-3 işten sonra adımın duyulacağını söylüyor ayrıca mahkeme bilirkişiliklerinden başını alamazsın düşünsene hem inşaat mühendisi hem avukat hem de gayrimenkulcu daha ne diyor  ben de kendi araştırmalarım sonucu bu yola girdim ve şuan hukuk birinci sınıfı bitirdim  ve gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavlarına hazırlanmaktayım.Sizce yapmak istediğim şey ne kadar doğru bir seçenek??Ben hem fazla para kazanmak hem de serbest çalışmak için bu yola başladım.Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce Muhendisavukat C14 (27 puan) tarafından cevaplandı
8 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Yapmak istediğini başarmış ve uzun yillardir bilirkisilik yapa biri olarak ( hem inşaat y. mühendisi hem değerleme uzmanı hem de stj.avukat) çok doğru bir yönlendirme ile doğru yolda olduğunu söylemeliyim. Ancak bu unvanları almak çok zor ve önemli olduğu kadar mesleki tecrube de göz ardı edilemez. Özetle ortalama üzeri kazanırsın ama zaman alır. 
2 beğenilme 0 beğenilmeme
10, Temmuz, 2019 Pug Life C40 (2,828 puan) tarafından cevaplandı
Yurtdisinda bu tarz meslek sahibi kisiler var. Lisansta yapi hukuku dersimize hem insaat mühendisi hem de avukat olan birisi geliyordu. Uzmanligi tabiki de yapi hukukuydu. Kendisi daha cok müteahhit ve isverenler arasindaki anlasmazliklara bakiyordu anladigim kadariyla. Bu alanda ilerlemek istiyorsan yapi hukuku derslerini de almani tavsiye ederim insaat mühendisliginden. Türkiye'de ne kadar talep var veya yok bir fikrim yok. 
1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (16,829 puan) tarafından cevaplandı
mantıklı bir yol.

inşaat sektörünün durumu ortada ülkemizde,  geleceği de belirsiz. bir kaç meziyeti birleştirmek lazım.

hukuk okumanın zararı olmaz, kendi mesleğini yapacak olursan bile sana sözleşme yönetimi alanında kapı açacaktır.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce osmanpekşen C25 (808 puan) tarafından cevaplandı
Çok yararlı olacaktır...İnşaat uygulaması ve projelendirme,iş güvenliği, imar, şehircilik,gayrı menkul değerleme, ihale mevzuatı vb. konular, hukukla son derece ilintilidir..YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz.) :

İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 374 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 79 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 157 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,525 soru

7,752 cevap

3,498 yorum

7,443 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...