Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Şantiye şefliği ve İSG

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1,193 kez görüntülendi
9 ay önce İş Güvenliği (İSG) kategorisinde furkanelbir24 C18 (423 puan) tarafından soruldu
2020'den sonra şantiye şefliği için İSG uzmanlığı gerekecek deniyor. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa açıklayabilir mi ayrıntıları ?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce edabilgin89 C16 (121 puan) tarafından cevaplandı
YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK;
ilgili yönetmelik maddelerini aşağıda paylaşıyorum, evet böyle bir durum var ama bu ülkede herşey ötelendiği için öteleneceği kanaatindeyim ancak en kısa sürede almanız size zarar vermez ötelense de uzmanlık belgesinin elinizde bulunması artı değer katacaktır size.

Şantiye şefliği
Yönetmeliğin 10. maddesinin  1. fıkrasında  “Şantiye şefinin, yapım işinin uzmanlık alanına uygun olmak üzere mimar, mühendis veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker olması şarttır.” Denilmektedir.
Aynı maddenin 15. fıkrasında ise “mimar ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin şantiye şefi olarak görev yaptığı 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesi kapsamında yer alan inşaat ve tesisat işlerinde, şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.” denilmektedir.
Yine aynı yönetmeliğin İş güvenliği uzmanlığı belgesi başlığı altındaki 
GEÇİCİ MADDE  2 de “Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur. denilmiştir.
Yönetmeliğin bu maddelerine göre görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şeflerinin 01.01.2020 tarihine kadar iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alarak 2019 yılının Mayıs ve Aralık aylarında yapılacak sınavlara katılıp iş güvenliği uzmanlığı belgelerini almaları zorunludur.
9 ay önce furkanelbir24 C18 (423 puan) tarafından yorumlandı
Bu mevzuatıayrı bir forumda ben de okudum ama mevzuat sayfasında ilgili yönetmeliğe bir türlü ulaşamadım. Siz ulaştığınıza göre sanırım benim tarayıcımda bir sorun var.  Sorun olmayacaksa yönetmeliği ek olarak ekleyebilirsiniz benim için sevinirim. 

Teşekkürler
0 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce CivilEngineer.Ismail C14 (16 puan) tarafından cevaplandı
Benim bildiğim bu madde önce eklendi daha sonra düzeltme ile birlikte çıkarıldı. Hatta IMO bilgilendirme toplantısında böyle bir şeyin extra bir sorumluluk ve iş yükü olduğu değerlendirip yönetmeliğin bu maddesinin geri çekilmesinin olumlu bir gelişme olduğu söylendi. Duyduğumu aktarıyorum. 
9 ay önce furkanelbir24 C18 (423 puan) tarafından yorumlandı

Şantiye şefliği mevzuatının yayımlanma tarihine bakarsak, isg olayı eski mevzuatta var ama 2017 yılındaki mevzuatta isg ile ilgili bir şey yazmıyor. Yavaştan İSG kursuna yazıldığıma pişman olmaya başladım. Sırf sonraki seneden sonra zorunlu olacak diye yazılmıştım. Bakalım artık zaten bu aralar inşaat ile ilgili hiçbir şey düzgün gitmiyor buna da şaşırmamak lazım :D

0 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (16,810 puan) tarafından cevaplandı

2008 yılında inşaat mühendisliğini kazandığımda da aynı muhabbet vardı :)



YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz.) :

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

4 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 465 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,032 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 330 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 511 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 229 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,515 soru

7,742 cevap

3,494 yorum

7,426 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...